کی‌روش، ایران… و جام جهانی/ به قلم عادل فردوسی‌پور

دسته: فوتبال ایران , نود
بدون دیدگاه
دوشنبه - ۴ شهریور ۱۳۹۲

کی‌روش، ایران... و جام جهانی/ به قلم عادل فردوسی‌پور

سایت گل- مجله «ورلد ساکر» در آخرین شماره خودش مطلبی منتشر کرده که احتمالا برای ایرانی‌ها می‌تواند جذاب و خواندنی باشد. این مطلب که به موضوع صعود ایران به جام جهانی ۲۰۱۴برزیل پرداخته است نام عادل فردوسی‌پور را به عنوان نویسنده در کنار خود می‌بیند. متن کامل گزارش عادل از صعود ایران را در زیر می‌بینید:

وقتی تان‌هایی، داور چینی در دقیقه‌ ۹۴بازی با کره جنوبی در اولسان در سوت خود دمید، جشن‌های خیابانی در سراسر ایران شروع شد. سه روز پس از خوشحالی مردم ایران به دلیل انتخاب حسن روحانی به عنوان رییس جمهور ایران، تیم ملی فوتبال ایران با شکست کره جنوبی در خانه خود صعودش را به جام جهانی قطعی کرد. برای کارلوس کی‌روش، سرمربی ایران صعود با ایران به جام جهانی یک دستاورد بزرگ شخصی است که با غلبه بر چوی کانگ هائه کره‌ای حاصل شد.

سرمربی کره‌ای پیش از آغاز مسابقه جنگ روانی بزرگی را علیه کارلوس کی‌روش به راه انداخت و اعلام کرد کی‌روش جام جهانی ۲۰۱۴را از تلویزیون خانه خود تماشا خواهد کرد. مسیر ایران برای صعود به جام جهانی ۲۰۱۴برزیل با پیروزی رفت و برگشت برابر مالدیو آغاز شد. ایران سپس در بازی دوم خود موفق شد بحرین ۱۰نفره را با شش گل در هم بکوبد و به صدر جدول گروه راه یابد. ایران در دور نهایی انتخابی جام جهانی ۲۰۱۴در آسیا با تیم‌های ازبکستان، کره جنوبی، لبنان و قطر هم گروه شد.

ایران بازی‌هایش را در این مرحله با پیروزی دقایق پایانی برابر ازبکستان آغاز کرد. سپس در بازی دوم در خانه برابر قطر با تساوی بدون گل متوقف شد. شکست تحقیر آمیز برابر لبنان سومین بازی ایران در انتخابی جام جهانی ۲۰۱۴بود. فشارها بر روی کارلوس کی‌روش پس از این بازی به بعد آغاز شد. این فشارها تا قبل از بازی ایران برابر کره جنوبی در تهران ادامه داشت و ایران مثل همیشه وقتی برای به دست آوردن پیروزی تحت فشار قرار دارد، به خواسته خود رسید و توانست کره جنوبی را در تهران شکست دهد.

ایران با وجود ۱۰نفره شدن برابر کره جنوبی توانست با گل جواد نکونام پیروزی ارزشمندی را برابر ۱۰۰هزار هوادار به دست آورد. اما شکست خانگی برابر ازبکستان در بازی بعد شانس ایران را برای صعود مستقیم ایران به صورت جام جهانی ۲۰۱۴کاهش داد. همه چیز به سه بازی آخر در ماه جون (خرداد) کشیده شد.

بازی برابر لبنان در خانه و برابر قطر و کره جنوبی در خارج از خانه. امیدها برای موفقیت ایران بسیار کم است. این ناامیدی‌ها با مصدومیت اشکان دژاگه، بازیکن کلیدی ایران و غیبت مهدی رحمتی، دروازه‌بان شماره یک ایران به دلیل مخالفت با کارلوس کی‌روش، امیدهای هواداران ایرانی را برای صعود به جام جهانی کاهش داده بود. اما ایران با وجود همه‌ی ناامیدی‌ها در عین ناباوری موفق شد هر سه بازی خود را با پیروزی پشت سر بگذارد و به صدر جدول گروه برسد.

قهرمان ایران در این سه بازی “رضا قوچان نژاد” است. مهاجم ۲۵ساله‌ای که در هلند پرورش یافته و در ایران “گوچی” خوانده می‌شود. قوچان‌نژاد در هر سه دیدار ایران موفق شد گلزنی کند. او در بازی یک بر صفر ایران برابر قطر و کره جنوبی تک گل ارزشمند ایران را به ثمر رساند.

وقتی ایران با شکست استرالیا به جام جهانی ۱۹۹۸صعود کرد، یک گزارشگر اعلام کرد وزن زمین باید برای یک لحظه به خاطر به هوا پریدن ۷۰میلیون ایرانی برای لحظه‌ای کاهش پیدا کند. ۱۶سال بعد در ۱۸جون ۲۰۱۳تاریخ دوباره تکرار شد.

* آمار حضور بازیکنان ایران در انتخابی جام جهانی

۱۵بازی: جلال حسینی (۱۳۵۰دقیقه‌)، محمدرضا خلعتبری (۸۴۴دقیقه‌)

۱۴ بازی: جواد نکونام (۱۲۰۷دقیقه‌)

۱۳بازی: مهدی رحمتی (۱۱۷۰دقیقه‌) ، خسرو حیدری (۱۰۹۷دقیقه‌)

۱۲بازی: آندرانیک تیموریان (۹۷۱دقیقه‌)

۱۰بازی: هادی عقیلی (۸۷۹دقیقه‌)، مهرداد پولادی (۸۷۲دقیقه‌)، کریم انصاری فرد (۵۶۶دقیقه‌)

۹بازی: حسین ماهینی (۵۱۵دقیقه‌)

۸بازی: علی کریمی (۷۰۰دقیقه‌)، مجتبی جباری (۵۹۵دقیقه‌)، غلام رضایی (۳۸۱دقیقه‌)، احسان حاج‌صفی (۳۱۲دقیقه‌)

۷بازی: پژمان منتظری (۶۳۰دقیقه‌)

۶بازی: محمد قاضی (۳۵۵دقیقه‌)، مازیار زارع (۲۰۴دقیقه‌)

۵بازی: رضا قوچان‌نژاد (۴۳۱دقیقه‌)، مسعود شجاعی (۳۸۹دقیقه‌)، پژمان نوری (۲۷۸دقیقه‌)

۴بازی: اشکان دژاگه (۳۰۶دقیقه‌)، محمد نوری (۲۴۵دقیقه‌)

۳بازی: رحمان احمدی (۲۷۰دقیقه‌)، هاشم بیگ‌زاده (۲۶۰دقیقه‌)، قاسم حدادی‌فر (۲۵۰دقیقه‌) و میلاد میداودی (۲۲۷دقیقه‌)

۲بازی: امیرحسین صادقی (۱۸۰دقیقه‌)، هادی نوروزی (۱۵۵دقیقه‌)، فرهاد مجیدی (۱۱۰دقیقه‌) و جواد کاظمیان (۷۴دقیقه‌)

یک بازی: محمد ابراهیمی (۴۵دقیقه‌)، محمد غلامی (۲۱دقیقه‌)، محمد نصرتی (۲۱دقیقه‌)، محسن مسلمان (۲۰دقیقه‌)، سعید دقیقی (۱۳دقیقه‌)، میلاد زنیدپور (۱۲دقیقه‌)، علیرضا عباسفرد (۱۱دقیقه‌)، امید ابراهیمی (دو دقیقه‌)

** بهترین گلزنان ایران در دور انتخابی

۱- جواد نکونام شش گل

۲- کریم انصاری فرد، رضا قوچان نژاد، مجتبی جباری و محمدرضا خلعتبری سه گل

۳- هادی عقیلی ، اشکان دژاگه، غلام رضایی و آندرانیک تیموریان دو گل

۴- سعید دقیقی، جلال حسینی، علی کریمی و میلاد میداودی یک گل

** سرمربی: کارلوس کی‌روش

پس از آن که همراه آفریقای جنوبی نتوانست به جام جهانی ۲۰۰۲صعود کند، توانست همراه پرتغال راهی جام جهانی ۲۰۱۰شود. جام جهانی ۲۰۱۴می‌تواند عرصه مهم دوران مربیگری دستیار سابق سرآلکس فرگوسن باشد؟

** بازیکنان مهم

جواد نکونام:

<p style=”text-align: right; line-height: 150%; direction: r

 

 


مطالب مرتبط :

   
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاه ها