زرین غار زنجان با قندیلهای درحال رشد

دسته: مکانهای تفریحی ایران و جهان
بدون دیدگاه
دوشنبه - ۱ شهریور ۱۳۹۵

 زرین غار یکی از زیباترین غارهای کشف شده استان زنجان است که به نام‌هایی زرین رود، زرین‌آباد و غار دودزا نیز نامیده می‌شود.

ir3132-2

استان زنجان جزو استانهای است که غارهای طبیعی و با شکوهی را در دل خود جا داده که وجود این غارها نمادی از تاریخ کهن و طبیعت زیبای استان زنجان است.

زرین غار یکی از زیباترین غارهای کشف شده استان زنجان است که به نام‌هایی زرین رود، زرین‌آباد و غار دودزا نیز نامیده می‌شود.
این غار در ضلع غربی جاده ترانزیتی زنجان- همدان و در ۳۵ کیلومتری شهرستان خدابنده مشرف به روستای زرین رود از توابع بخش بزینه رود و میان روستاهای داش بلاغ و آق بلاق و در طول محور غارهای علیصدر و کتله‌خور قرار دارد.

زرین غار در اسفند ماه سال ۱۳۸۴ خورشیدی بعد از وقوع یک زلزله که در منطقه روی داد توسط مردم روستا شناسایی و به کارشناسان گزارش شد.

‌ رضوی غارنورد زنجانی درباره این غار می گوید: این غار از شگفتی های طبیعی و یکی از غارهای زیبای استان است وبه این دلیل به این نام خوانده می شود که برخی مواقع بخار آبی از دهانه آن متصاعد می شود.

دمای این غار حدود ۱۲ درجه بوده و بخار آبی که از دهانه آن متصاعد می شود موجب این نامگذاری شده است در روزهای سرد و هنگام قرار گرفتن در مقابل دهانه غار، نسیم گرمی را احساس خواهید کرد که نشان از دمای بالای این غار دارد .

این غار دارای یک ورودی است که ارتفاع این ورودی۲۰۱۱ متر از سطح دریا و طول غار ۴۰۶متر و عمق آن ۱۵۴ متر است.

رضوی می گوید: سراسر غار دارای شیبهای تندی است ودر مسیرش دهلیزهای تنگی دارد که بیشتر سینه خیز و بعضی جاها چهار دست و پا باید از ان عبور کرد.

وی افزود : قسمت‌های ورودی این غار خشک است که بعد از رسیدن به قسمت‌های پایین‌تر دارای چشمه های زیباست که این چشمه‌ها رابط بین طبقه فوقانی و تحتانی غار هستند و دارای آبی بسیار سرد و قابل شرب هستند.

وی با اشاره به اینکه دهانه یکی از چاه ها به نام چاه محسن که حدود ۸ متر است و بسیار تنگ می باشد‌ می گوید :بعد از گذر از چندین دهلیز تنگ به تالارهای با نام بال فرشته و اشک می رسیم که ساحل در یاچه را در خود جای داده است و در عمق ۱۵۴ متری دریاچه زیبا و شگفت انگیز قرار گرفته و ادامه راه نیازمند استفاده از قایق است .
این غارنورد زنجانی افزود :قندیل‌های زرین غار زنده و در حال رشد است که این خود عاملی است برای افزایش جذابیت این غار برای هر بازدید کننده از این غار زیبا است.
گفتنی است: این غار دارای چند‌ طبقه است که دو طبقه آن شناسایی شده است و در ۲۲ اکتبر سال ۲۰۰۷ (مهر ماه ۱۳۸۵) توسط سیمون بروکس (از انگلستان) و تیم همراه وی نقشه برداری شد.

مطالب مرتبط :

چند مکان تفریحی برای پولدارها !+ تصاویر
چند مکان تفریحی برای پولدارها ! گروه گردشگری - فانیگما : اگر از ان دسته افراد پولداری هستید که اسکناس برایتان مهم نیست و دوست ...
گرگ‌ها ‌۶ کودک زنجانی را خوردند
عصرایران نوشت: "کودک ۴ ساله ای در منطقه "بزینه رود" استان زنجان طعمه گرگ شد. این ششمین کودک این منطقه است که اسیر حمله ...
نگاهی به برج چهل دختر در سمنان + تصاویر
نگاهی به برج چهل دختر در سمنانسمنان همان قدر که طبیعت کویری، جلگه ای اش می تواند جذاب باشد، بناهای تاریخی زیبایی هم دارد ...
آوارگی ۱۷۰ گردشگر ایرانی در آنتالیا ترکیه
خبرگزاری فارس - نزدیک به 170 ایرانی نوروز امسال در پی عمل نکردن آژانس گردشگری به تعهدات خود در آنتالیا آواره شدند.پیش از نوروز ...
آشنایی با قلعه مونتجیک در اسپانیا + تصاویر
قلعه مونتجیک (montjuic castle) یک قلعه تحمیلی است که در سال 1640 در بارسلونای اسپانیا ساخته شد. این برج، به طور عمده برای سرکوبی ...
زیباترین و جذاب ترین شهر گردشگری دنیا+ تصاویر
زیباترین و جذاب ترین شهر گردشگری دنیادرسدن (Dresden )، مرکز ایالت ساکسونی، آلمان در حاشیه رود البِ در نزدیکی مرز جمهوری چک قرار گرفته ...
زنجان «اژدها» دارد + تصاویر
دایی در حوالی «داش‌کسن» دو اژدهای بزرگ در میان کوه‌ها خفته‌اند، اژدهایی که نمادی از چین هستندو انگار چینی‌ها زمانی در زنجان حکمرانی می‌کردند ...

پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاه ها