چرا رنگ پوست انسان ها متفاوت است؟

دسته: پزشکی , تناسب و زیبایی
بدون دیدگاه
شنبه - ۲۲ آبان ۱۳۹۵

چرا رنگ پوست انسان ها متفاوت است؟

علت تیره بودن و روشن بودن پوست

پروین قدیمی – رنگ پوست انسان می تواند از قهوه ای خیلی تیره تا تقریبا سفید باشد. این رنگ ناشی از ترکیب ژن ها، صفات ارثی و میزان نور خورشیدی است که در معرض آن قرار دارید. این همه تنوع رنگی که در پوست گونه ی ما دیده می شود. ریشه در رنگ دانه های شیمیایی ای دارد که نور را به خود جذب می کنند، یعنی ملانین.

تفاوت رنگ پوست از فردی به فرد دیگر به تراکم ملانین موجود در پوست و توزیع آن در لایه های مختلف پوست فرد بستگی دارد. اساسا، افرادی با ملانین کمتر پوست روشن تری دارند، حال آن که افرادی با میزان بالاتر این رنگ دانه ، دارای پوستی تیره تر هستند. ملانین را یاخته های تخصصی شده ی پوست به نام ” ملانوسیت” تولید می کنند که در لایه های زیرین “روپوست” (اپیدرم)، درون بخشی از یاخته موسوم به “ملانوزوم” با غشایی بسیار نازک قرار گرفته اند.

قرار گرفتن در معرض نور خورشید تولید رنگ دانه های ملانین را تحریک می کند. سپس ملانوزوم های محتوی ملانین از طریق یاخته های شاخه ای به نام “دندریت”، به سمت یاخته های محافظ پوست موسوم به “کراتینوسیت” حرکت می کنند. ملانین در هسته ی یاخته های کراتینوسیت ذخیره می شود، جایی که به عنوان محافظی طبیعی در برابر اثرات پرتوهای فرابنفش خورشید عمل می کند.

کراتینوسیت ها، لایه های خارجی پوست را می سازند که سدی بین بدن و دنیای خارجی ایجاد می کنند. آن ها ملانین را جذب می کنند تا به کمک ویژگی جذب نور آن، از بافت های داخلی بدن در برابر تابش فرابنفش سرطان زا محافظت کنند.

اختصاصی فانیگما


مطالب مرتبط :

   
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاه ها