موسسه ثامن الحجج رسما منحل شد

دسته: اقتصادی
بدون دیدگاه
چهارشنبه - ۲۶ آبان ۱۳۹۵

موسسه ثامن الحجج رسما منحل شد

موسسه ثامن الحجج رسما منحل شد

دادستان تهران در رابطه با پرونده‌ موسسه ثامن‌الحجج گفت: طبق آخرین تصمیم بانک مرکزی که با همکاری وزارت کار، رفاه و امور اجتماعی اتخاذ شده، منتهی به انحلال تعاونی اعتباری ثامن‌الحجج شده است.

 

به نقل از بانکداران ۲۴ (Banker)،جعفری دولت‌آبادی در هجدهمین نشست شورای معاونان دادستانی تهران اعلام کرد: دادسرای تهران افزون بر رسیدگی قضایی به پرونده ثامن‌الحجج، با همکاری بانک مرکزی امور مالی پرونده را با هدف امکان استرداد وجوه به سپرده‌گذاران پیگیری ‌کرده است. طبق آخرین تصمیم بانک مرکزی که با همکاری وزارت کار، رفاه و امور اجتماعی اتخاذ شده، منتهی به انحلال تعاونی اعتباری ثامن‌الحجج شده و طبق ماده ۵۵ قانون تعاون، هیات تصفیه امور مالی این تعاونی اعتباری را برعهده خواهد گرفت.  وی با تاکید بر اینکه دادستانی رسیدگی قضایی به این پرونده را به سرعت به سرانجام خواهد رساند، اظهار داشت: باوجود تشکیل هیات تصفیه برای انجام و پیگیری امور مالی موسسه، همکاری و حمایت قضایی دادستانی برای استرداد وجوه سپرده‌گذاران ادامه خواهد یافت.
وی با اشاره به اینکه وجوه این تعاونی اعتباری در اختیار دادستانی نیست از سپرده‌گذاران خواست از تجمع در مقابل دادستانی خودداری کنند؛ زیرا از این پس اقدامات مالی موسسه ثامن‌الحجج برعهده هیات تصفیه خواهد بود و دادسرای تهران صرفا به پرونده قضایی این موسسه رسیدگی خواهد کرد.
به نوشته ایسنا، دادستان تهران تاکید کرد: بانک مرکزی باید پاسخگوی مطالبات سپرده‌گذاران باشد که البته اقدامات مناسبی هم در این زمینه صورت گرفته است.
دادستان تهران افزایش تعداد موسسه‌های مالی و تعاونی‌های اعتباری را موجب نگرانی خواند و جلوگیری از فعالیت‌های غیرقانونی موسسه‌های مالی و تعاونی‌های اعتباری را مستلزم تشدید نظارت بانک مرکزی دانست و معضل این‌گونه موسسات و تعاونی‌های اعتباری را از این جهت که معمولا سود بیشتری به سپرده‌ها اختصاص می‌یابد قابل‌توجه خواند.  وی از رییس بانک مرکزی خواست ضمن تشدید نظارت‌ها، از ادامه فعالیت موسسه‌ها و تعاونی‌های اعتباری که فاقد مجوز هستند یا فعالیت غیرمجاز می‌کنند، جلوگیری شود.

 

تعیین تکلیف سپرده‌گذاران خرد ثامن‌الحجج

-یک عضو کمیسیون اقتصادی مجلس جزئیات جلسه این کمیسیون با رئیس کل بانک مرکزی را تشریح کرد و گفت: براساس آنچه در جلسه مطرح شد، تا ۳۰۰ میلیون تومان سپرده‌های سپرده‌گذاران جزء، تعیین تکلیف شده‌ است.

،حجت‌الاسلام و المسلمین سید ناصر موسوی لارگانی با بیان این مطلب اظهار کرد: در جلسه کمیسیون اقتصادی رئیس کل بانک مرکزی گزارشی را در رابطه با عملکرد بانک مرکزی ارائه داد. همچنین دبیرکل بانک مرکزی به ارائه توضیحاتی در رابطه با تعاونی مالی اعتباری ثامن الحجج پرداخت.

وی افزود: بررسی یک سری طرح ها و لوایح در رابطه با بانک و بانکداری اسلامی از دیگر موضوعات مطرح در این جلسه بود.

نماینده مردم فلاورجان در مجلس ادامه داد: در رابطه با تعاونی ثامن الحجج در گزارش‌ مطرح شده اعلام کردند که از حدود سال ۹۲و یا ۹۳پیگیر این مساله هستم و این تعاونی غیرمجاز بوده و گزارشی هم در این زمینه به قوه قضائیه ارائه شده است.

این نماینده مجلس اظهار کرد: این سوال پیش آمد که چرا این تعاونی زمانی که یک شعبه داشته و شروع به کار کرده آن هم غیرقانونی بانک مرکزی جلوی آن را نگرفته در حالی که در تمام تابلوهایی که بر سطح کشور نصب کرده تحت نظارت بانک مرکزی را هم قید کرده است.

این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس افزود: چرا زمانی که از این لفظ استفاده کرده، بانک مرکزی شکایتی نکرده و یا اطلاعیه‌ای نداده که این تعاونی غیرقانونی است.

موسوی لارگانی در ادامه اظهار کرد: در جلسه مطرح شد که پیگیر این موضوع هستند و سپرده گذاران جزء تا ۳۰۰میلیون تومان سپرده‌هایشان تعیین تکلیف شده و نزدیک به ۱۷هزار نفر باقی ماندند که هنوز تعیین تکلیف نشده‌اند و از نظر ریالی نیز ۳۵۰۰میلیارد تومان هنوز تعیین تکلیف نشده است


مطالب مرتبط :

   
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاه ها