آغاز جنگ جهانی سوم با حمله آمریکا به سوریه

دسته: رویدادهای خارجی
بدون دیدگاه
پنج شنبه - ۷ شهریور ۱۳۹۲
نماینده سابق کنگره امریکا:
آغاز جنگ جهانی سوم با حمله آمریکا به سوریه
کوسینیچ که از مخالفان جنگ عراق بود همچنین خاطرنشان کرد حملات هوایی به سوریه ارتش امریکا را به «نیروی هوایی القاعده» تبدیل خواهد کرد..

نماینده دموکرات سابق کنگره امریکا هشدار داده است حمله نظامی امریکا به سوریه ممکن است به «جنگ جهانی سوم مبدل شود.»

به گزارش سرویس بین الملل بی باک، دنیس کوسینیچ از دولت باراک اوباما، رئیس جمهور امریکا به علت «شتابزدگی» برای آغاز جنگ بر اساس شواهد و مدارک سوال برانگیز انتقاد کرد.

مخالفان سوریه دولت بشار اسد را به اجرای یک حمله شیمیایی به پایگاه‌های شبه‌نظامیان در حومه دمشق در هفته گذشته متهم کردند؛ اتهامی که عده زیادی معتقدند به «دستاویز جنگ» برای مداخله نظامی امریکا در سوریه مبدل شده است.

کوسینیچ در مصاحبه با روزنامه امریکایی «هیل» تاکید کرد :«این مساله به عنوان یک بهانه مورد استفاده قرار گرفت. حکم، پیش از جمع آوری حقایق صادر شده بود. این مساله برای شما حامل چه پیامی است؟»

بازرسان سازمان ملل به منظور تعیین اینکه آیا در این حمله از تسلیحات شیمیایی استفاده شده است یا نه در سوریه به سر می‌برند اما هنوز گزارش خود را منتشر نکرده‌اند.

کوسینیچ که از مخالفان جنگ عراق بود همچنین خاطرنشان کرد حملات هوایی به سوریه ارتش امریکا را به «نیروی هوایی القاعده» تبدیل خواهد کرد.

وی افزود :«پس در نتیجه آیا ما هم اکنون در آستانه تبدیل شدن به نیروی هوایی القاعده هستیم؟ این یک مساله بسیار بسیار جدی است که از نظر بین‌المللی معنی و مفهوم گسترده‌ای دارد که ما تلاش می‌کنیم با گفتن این جمله که ما فقط در صدد اجرای یک «حمله هدفمند» هستیم مفهوم آن را به حداقل برسانیم. این یک اقدام جنگی است و موضوعی نیست که بتوان آن را ناچیز و کم اهمیت شمرد.»

مقامات ارشد امریکا روز سه شنبه (۵ شهریور) اعلام کردند این کشور قصد دارد «تا روز پنج شنبه» سوریه را هدف حمله موشکی قرار دهد.

ارتش امریکا طی هفته‌های گذشته حضور نظامی خود در شرق مدیترانه را تقویت کرده است. گفته می‌شود، در حال حاضر چندین زیردریایی هسته‌ای مجهز به موشک کروز در آب‌های مجاور سوریه مستقر شده‌اند.

چاک هیگل، وزیر دفاع امریکا روز یک‌شنبه (۳ شهریور) گفت پنتاگون «همه گزینه‌های احتمالی» برای سوریه را فراهم کرده و آماده است با چراغ سبز اوباما به این کشور حمله کند.

به گفته کوسینیچ، اگر اوباما پیش از اتخاذ اقدام نظامی بر ضد سوریه رضایت کنگره را جلب نکند قانون اساسی امریکا را نقض می‌کند. کنگره امریکا تا ۹ سپتامبر (۱۸ شهریور) در تعطیلات تابستانی به سر می‌‍برد.

جی کارنی، سخنگوی کاخ سفید روز سه‌شنبه درباره آنچه که حمله شیمیایی در سوریه خوانده شد گفت «پیشنهادات درباره وجود هر گونه تردیدی درباره عاملان این حادثه همانند سخنانی که درباره به وقوع نپیوستن چنین حمله‌ای مطرح می‌شود مضحک و غیرمنطقی است.»

در همین حال، ولادیمیر تیتوف، معاون وزیر امور خارجه روسیه روز چهارشنبه (۶ شهریور) گفت شورای امنیت سازمان ملل باید تا زمان ارائه گزارش بازرسان این سازمان درباره این حمله شیمیایی صبر کند.

تیتوف افزود :«گفتگو درباره هر گونه واکنش شورای امنیت حداقل تا زمانی که بازرسان سازمان ملل در سوریه گزارش خود را ارائه نکرده‌اند اقدامی شتابزده و عجولانه خواهد بود.»

تحلیلگران می‌گویند ادعاهای امریکا درباره سوریه مشابه اطلاعات نادرست درباره وجود تسلیحات کشتار جمعی در عراق است که به تهاجم امریکا به این کشور عربی در سال ۲۰۰۳ منجر شد.


مطالب مرتبط :

   
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاه ها