درگذشت مجری سرشناس/ تصاویر

دسته: رادیو و تلویزیون
بدون دیدگاه
دوشنبه - ۱۱ شهریور ۱۳۹۲

دیوید فراست، مجری سرشناس تلویزیون درگذشت.

 

دیوید فراست، روزنامه نگار و مجری سرشناس تلویزیون در ۷۴ سالگی درگذشت. گفته شده او که هنگام مرگ بر روی کشتی تفریحی به سر می برده، احتمالا بر اثر سکته قلبی درگذشته است.

 

دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا در پیامی به خانواده او تسلیت گفته و نوشته است که فراست علاوه بر اینکه برای او یک”دوست” بوده، مصاحبه گری “ترسناک” نیز بوده است.

 

این مجری بریتانیایی علاوه برای اجرا در شبکه های مختلف تلویزیونی، در زمینه طنزنویسی نیز فعالیت داشته است.

 

دیوید فراست شهرت جهانی خود را مدیون گفت‌وگوی تلویزیونی با ریچارد نیکسون، رئیس جمهور پیشین آمریکا بود. این گفت و گو در چند جلسه در سال ۱۹۷۷ و پس از رسوایی واترگیت ضبط شد.

 

 

پس از آن بود که فراست بیشتر فعالیت خود را معطوف به روزنامه نگاری سیاسی و گفت و گو با سیاستمداران کرد.

 

از جمله گفت و گوهای مطرح او مصاحبه اش با محمدرضا پهلوی، آخرین شاه ایران پس از انقلاب ایران در سال ۱۳۵۷ بود. این مصاحبه مشهور که آخرین گفت و گوی تلویزیونی محمدرضا پهلوی بود در سال ۱۹۷۹ در پاناما و پس از سقوط وی انجام شد.

 

او در بیش از نیم قرن فعالیت رسانه ای اش در بسیاری از شبکه های تلویزیونی برجسته جهان از جمله بی‌بی‌سی، آی‌تی‌وی، ای‌بی‌سی و ان‌بی‌سی حضور چشمگیری داشت.

 

با آغاز به کار شبکه تلویزیونی الجزیره به زبان انگلیسی، فراست از مشهورترین روزنامه نگارانی بود که به استخدام الجزیره در آمد و تا سال ۲۰۱۲ در آن شبکه حضور داشت.
فراست مقابل نیکسون

گفت و گوی جنجالی فراست با ریچارد نیکسون که در آن نیکسون بسیاری از ناگفته های دوران ریاست جمهوری و ماجرای واترگیت را برای نخستین بار به زبان آورد، دستمایه نمایشنامه ای با عنوان “فراست/نیکسون” شد.

 

 

این نمایشنامه که در سال ۲۰۰۶ توسط پیتر مورگان نوشته شد، بارها بر روی صحنه رفت و جوایز متعددی به دست آورد. در سال ۲۰۰۸ ران هاوارد فیلمی بر اساس آن ساخت که مایکل شین بازیگر بریتانیایی نقش فراست ۳۸ ساله را در آن بازی کرد.

 

این فیلم در پنج رشته نامزد دریافت جایزه اسکار شد.

 

گفتنی است شبکه یورونیوز هم گزارشی مختصر اما مشابه با بی بی سی برای این مجری سرشناس تدارک دیده است.


مطالب مرتبط :

   
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاه ها