۵۹ درصد زنان ایرانی چاقند

دسته: سلامت خانواده
بدون دیدگاه
شنبه - ۱۸ شهریور ۱۳۹۶

شاخص‌های سلامت زنان ایرانی نگران‌کننده است. این عنوان گزارشی است که روزنامه اعتماد در شماره ی امروز خود (۱۳ آبان ۹۲) در خصوص سلامتی زنان منتشر کرده است.

در حالی که زنان ایران، نیمی از جمعیت کشور را تشکیل می‌دهند اما امروز، بی‌توجهی این جمعیت به ارتقا و بهبود سلامت جسمی و فکری خود به معضلی از نظر پژوهشگران و فعالان عرصه سلامت زنان کشور تبدیل شده است. گزارش‌های رسمی اعلام می‌کند که شیوع آرتروز، سرطان سینه، اختلالات اضطرابی، اضافه وزن و کم‌تحرکی، پوکی استخوان، ‌ام‌اس، دیابت، بیماری‌های قلبی، عروقی و کمبود ویتامین‌های موثر در سلامت زنان همچون ویتامین Aو D مهم‌ترین مشکلاتی است که امروز جامعه پزشکی کشور نسبت به افزایش آن در زنان ایرانی ابراز نگرانی می‌کند. هرچند که بخشی از این مشکلات به علت ناکافی بودن آگاهی زنان از اهمیت توجه به روش‌های پیشگیری از ابتلا به این معضلات ایجاد شده اما کارشناسان هشدار می‌دهند که تغییر سبک زندگی و عادات غذایی، تنزل وضعیت اقتصادی و اجتماعی خانوارهای ایرانی، شهرنشینی و حتی نوع ۱۱شغل در شیوع بیشتر بیماری‌های غیرواگیر در جامعه زنان ایرانی تاثیر مستقیم داشته است. گزارش دفتر سازمان بهداشت جهانی در ایران هم تایید می‌کند که «?? درصد موارد مرگ‌ در ایران ناشی از بیماری‌های غیرواگیر است با این حال هیچ نشانه‌یی از کاهش عوامل خطرساز به ویژه در میان زنان دیده نمی‌شود.»

در حال حاضر، نگران‌کننده‌ترین شاخص در جمعیت زنان ایرانی، اضافه وزن و چاقی است که تحقیقات متعدد انجام شده از سوی مراکز تحقیقاتی کشور هم این ادعا را مورد تایید قرار داده است. نتایج تحقیقی که وزارت بهداشت در سال ۹۰ انجام داد، اعلام می‌کرد که ۳۸ درصد از زنان ایرانی چاق هستند اما نتایج تحقیق سال ۹۲ خبر داد که این رقم به ۵۷ درصد افزایش یافته است.

روز گذشته هم حاضران در نشست کارگروه سلامت زنان برای بررسی مهم‌ترین عوامل مرگ و میر زنان کشور و شاخص‌های اجتماعی و فرهنگی این گروه، نسبت به تنزل سلامت جسمی و فکری زنان ایرانی ابراز نگرانی کردند که مهم‌ترین نگرانی اعضای این کارگروه متوجه افزایش وزن زنان ایرانی بود که در اعلام آخرین وضعیت این معضل اعلام کردند که هم‌اکنون ۵۹ درصد از زنان کشور مبتلا به افزایش وزن هستند.

نرگس رستمی، عضو هیات‌مدیره انجمن علمی پزشکی اجتماعی به اهمیت توجه به حوزه سلامت زنان پرداخت و گفت: «زنان نقش مراقبت از خانواده را بر عهده دارند بنابراین اگر درباره مباحث سلامتی خود اطلاع کافی داشته باشند و در این زمینه اقدام کنند به سلامت کل خانواده منجر خواهد شد. همچنین با توجه به نقش زنان در تولید مثل و باروری، اگر دختران و زنان سالم باشند نسل بعدی سالم‌تر خواهد بود البته اقدامات خوبی در کشور در حال انجام است اما آمارها نشان می‌دهد که با وضعیت ایده‌آل فاصله بسیاری داریم. برای مثال بر اساس مطالعه شاخص‌های جمعیت و سلامت که به وسیله موسسه ملی تحقیقات سلامت انجام گرفته است، تنها ۲۰ درصد زنان ۱۵ تا ۲۴ سال آگاهی مناسبی درباره راه‌های پیشگیری از ایدز دارند. همین مطالعات نشان می‌دهد بیش از ۹۰ درصد زنان ۱۵ تا ۲۴ سال حداقل یک بار در روز تلویزیون نگاه می‌کنند اما حدود ۱۰ درصد حداقل یک بار در روز کتاب، مجله و روزنامه می‌خوانند. همچنین بر اساس مطالعه طرح سیمای مرگ و میر در ۲۹ استان کشور در سال ۸۵ و مقایسه با داده‌های قبلی مشخص شده است که متاسفانه سرطان سینه به سرعت در حال افزایش و سن این بیماری در حال کاهش است به طوری که در گروه سنی ۴۶-۱۵ سال رتبه ششم مرگ و میر زنان کشور را به خود اختصاص می‌دهد. در عین حال امید به زندگی در کشور در حال افزایش است اما متاسفانه میزان زیادی از این افزایش طول عمر همراه با ناتوانی و معلولیت طی می‌شود.»

همچنین مریم رهبری بناب، پژوهشگر ارشد گروه بهداشت و درمان مرکز پژوهشهای مجلس به عوامل خطر بیماری‌های جسمی در زنان اشاره کرد و افزود: «۵۹ درصد زنان جامعه با افزایش وزن مواجه هستند که روند آن رو به رشد است. به دلیل سبک زندگی نامناسب، بیش از ۲۰ درصد از زنان میانسال و مسن کشور به اختلال چربی خون، بیش از ۲۵ درصد زنان میانسال و مسن به فشار خون و بیش از ۲۰ درصد نیز به دیابت مبتلا هستند. متاسفانه با رشد بالای استعمال دخانیات در زنان شاهد هستیم و میانگین سنی مصرف سیگار در دختران کاهش یافته است. همچنین رفتارهای پرخطر جنسی در گروه سنی جوانان و نوجوانان نگران‌کننده است زیرا متاسفانه با فقر آموزشی در سیستم آموزش و پرورش درباره محافظت و مدیریت فردی افراد هم مواجه هستیم.»فارس گزارش داد که در ادامه این نشست، حمیده جوادی نسب، کارشناس ارشد اقتصاد سلامت به شاخص‌های اجتماعی، فرهنگی مرتبط با سلامت زنان در سال ۸۹ برگرفته از مطالعه شاخص‌های سلامت و جمعیت اشاره کرد و گفت: «براساس این شاخص میزان باسوادی در گروه سنی شش سال به بالا در مردان در کل کشور بیش از زنان است و گروه سنی ۲۱ تا ۳۰ سال بیشترین میزان باسوادی را در کشور دارند. با وجود آنکه میزان خالص حضور دختران در آموزش ابتدایی در کل کشور بیشتر از پسران است اما میزان باسوادی پسران در مقاطع بعدی بیشتر است. همچنین شاخص تحصیلات دانش‌آموزان ۱۱ تا ۱۷ ساله کشور در مقطع راهنمایی و متوسطه نشان می‌دهد که در کل کشور میزان خالص حضور پسران در آموزش راهنمایی بیشتر از دختران است.»

منبع: اعتماد

Originally posted 2013-11-04 21:04:33.

همچنین بخوانید :


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاه ها