اروپایی ها بلند تر می شوند

دسته: خواندنی ها
بدون دیدگاه
سه شنبه - ۱۳ تیر ۱۳۹۶

تازه ترین گزارشهای علمی نشان می دهد که تنها در یکصد سال گذشته، متوسط قد اروپاییها یازده سانتیمتر افزایش یافته است.

 

آمار نشان می دهد که از سال ۱۸۷۰ تا سال ۱۹۸۰، میانگین قد بشر در کشورهای اروپایی یازده سانتیمتر افزایش یافته و به یک متر و هفتاد و هشت سانتیمتر رسیده است.میاتگین قد در هلند یکصد هشتاد و سه سانت، و در سوئد یکصد و هشتاد سانتیمتر است.

 

مارتین ورکوترن، استاد دانشگاه آزاد در بروکسل می گوید: “این روند از دوره انقلاب صنعتی در اروپا و سپس در آمریکای شمالی و برخی کشورهای آفریقایی آغاز شد که نتیجه بهبود شرایط زندگی، یعنی عواملی است که جلوی رشد بشر را می گیرد. این نمایانگر ظرفیت و قابلیت ژنتیک بشر است. هرچند این نشانگر بهبود شرایط زیست است، آلودگی هوا برای مثال، می تواند این روند را به عقب براند.”

 

جالب اینجاست که این افزایش قد، در طول سالهای میان دو جنگ جهانی بیشتر از دیگر دوره های تاریخ بوده است و بنابراین، ارتباط چندانی به بهبود وضع تغذیه نداشته است، هرچند پژوهشگران عامل تغذیه بهتر را از نظر دور نداشته اند.

 

یک تئوری به این اشاره دارد که این افزایش قد، به بهبود عمومی وضع بهداشت و مبارزه با امراض مرتبط است که بویژه در سالهای نخست زندگی مانع رشد کودکان می شده است.

 

یک نظریه دیگر، کشف و افزودن هورمونهای رشد به علوفه و غذای دام به هدف پروار بندی و رشد سریعتر آنهاست که رگه هایی از آن در گوشت و شیر آنها مانده و با رسیدن به بدن کودک در حال رشد، این روند را تسریع می کند.

 

 

باوجود اینها همه، پژوهشگران، خود در یافتن عامل یا عوامل چنین رشد قابل ملاحظه ای درمانده و تنها به گزارش این پدیده و حدس و گمانهایی که در اطراف آن وجود دارد بسنده کرده اند.

 


مطالب مرتبط :

   
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاه ها