مظاهری: به احمدی‌نژاد هشدار داده شده بود

دسته: رویدادهای ایران
بدون دیدگاه
جمعه - ۱۵ شهریور ۱۳۹۲

مهر: طهماسب مظاهری رئیس کل اسبق بانک مرکزی عصر دیروز در بیست و چهارمین همایش بانکداری اسلامی در میزگردی با حضور رئیس کل بانک مرکزی و روسای سابق این بانک با بیان اینکه ۸ سال تاسف آور در نظام اقتصادی کشور را شاهد بودیم و نیاز به بازسازی دارد، گفت: یک بحث این است که ما تجارب خود را در اختیار دولت قرار دهیم.

رئیس کل اسبق بانک مرکزی گفت: باید رابطه سهامداران با بانک ها مشخص شود چون سهامداران صاحب منابع بانک نیستد. بحث سه قفله این بود که چاپخانه اسکناس سه قفله شود نه خزانه کشور تا بانک مرکزی نتواند به صورت نامحدود اسکناس چاپ کند.

مظاهری با بیان اینکه در دولت گذشته به هر روشی درخواست چاپ اسکناس می شد و احمدی نژاد رئیس جمهور سابق به روش های گوناگون درخواست می داد، اظهار داشت: در دولت های گذشته به بانک مرکزی دستور می دادند تا برای نیازهای دولت منابع تزریق شود.

وی با تاکید بر اینکه من در زمان وزارت اقتصاد گزارشی به داوود دانش جعفری وزیر اسبق اقتصاد داده بودم که به محمود احمدی نژاد هشدار داده شده بود تورم بالا می رود، گفت البته احمدی نژاد عنوان کرد که این چنین نیست.

رئیس کل اسبق بانک مرکزی تصریح کرد: نقدینگی در مرداد ۸۴ حدود ۷۰۰ هزار میلیارد تومان بود که در مرداد ۸۶ به دو برابر افزایش یافت و من در آن زمان مصاحبه کردم و اذعان کردم که نقدینگی کشور در مدت دو سال به اندازه ۵۰ سال رشد کرد.

مظاهری خاطرنشان کرد: با ادامه روند آن زمان در پایان زمان ۸۶ به نقدینگی ۳۰۰ هزار میلیارد تومانی می رسیدیم که من اجازه ندادم و رقم به ۱۶۰ هزار میلیارد تومان رسید که با همین میزان به آقای بهمنی تحویل دادم.

وی با اشاره به اینکه اگر بحث سه قفله را پیگیری نمی کردم فروپاشی اقتصادی در کشور اتفاق می افتاد، گفت: من هر چیزی که گفتند را گوش ندادم و امروز به آن موضوع سه قفله کردم منابع بانکها افتخار می کنم. در ۶ سال آخر کار دولت آقای خاتمی نرخ تورم کاهش یافت و شرایط بهبود یافته بود.


مطالب مرتبط :

   
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاه ها