خانه / سبک زندگی / دکوراسیون / برای خانه تکانی نوروز برنامه‌ریزی كنید

برای خانه تکانی نوروز برنامه‌ریزی كنید

دکوراسیون نوروز

خانه داری : نوروز در راه است. کم کم به اسفند و ماه شلوغ خانه تکانی ها نزدیک می شویم. همیشه در چنین روزهایی ذهنمان درگیر این است که کار تمیز و مرتب کردن خانه را از کجا شروع کنیم. دست به کار شوید! هر چه زودتر باید برنامه ریزی درستی کرد و نباید وقت را از دست داد. تمیز كردن خانه در نگاه اول كاری سخت و دشوار به نظر می‌رسد، اما وقتی با خود در این مورد فكر می‌كنید،  ببینید كه قرار است از كجا كار را  آغاز ‌كنید؟ چگونه یك سرویس بهداشتی را تمیز می‌كنید؟ ما همگی سعی می‌كنیم این كار را به ساده‌ترین شكل ممكن انجام دهیم تا از سختی آن كمی كاسته شود. اما این كار آن‌قدرها هم كه ما فكر می‌كنیم سخت نیست. تنها چیزی كه لازم دارید، فكر كردن به آن و انجام كارهای مقدماتی است. در این مطلب به شما می‌گوییم كه چگونه می‌توانید بدون دردسرهای همیشگی خانه خود را به راحتی تمیز كنید و به پیشواز سالی پر از شادی بروید.

برای خانه تکانی نوروز برنامه‌ریزی كنید

  1. بر اساس زمان، کارهای مربوط به تمیز کردن خانه را اولویت بندی کنید.

در این مورد تصمیم بگیرید كه می‌خواهید خانه شما چقدر تمیز شود و برای انجام این كار چقدر زمان دارید. این امر به شما كمك می‌كند تا نگاه درستی به كار داشته باشید و بر اساس آن بتوانید كارهای مربوط به تمیز كردن خانه را اولویت‌بندی كنید. در مورد این‌كه چه كارهایی می‌توانید انجام دهید، چقدر زمان در اختیار دارید، و چقدر برای انجام این كار انگیزه و انرژی روانی دارید با خود صادق باشید.

  • از بالا شروع كرده و بعد به سمت پایین بیایید. البته اگر این امر امكان‌پذیر است. مثلا اگر ابتدا كف پوش خانه را جارو برقی بكشید و سپس گردگیری كنید با مشكلات زیادی روبه‌رو خواهید شد. چراكه در ابتدا كف خانه تمیز می‌شود و بعد هنگام گردگیری دوباره مقداری گرد و خاك سطح زمین را فرامی‌گیرد و شما مجبور می‌شوید كه دوباره سطوح مختلف را جارو بزنید. اگر زمان كمی در اختیار دارید بهتر است ابتدا بی‌نظمی‌ها را مرتب كرده و خانه را گردگیری كنید سپس دنبال كارهای اساسی‌تر و زمان‌بر بروید.

  • برای افرادی كه سرشان شلوغ است و زمان زیادی برای تمیز كردن خانه خود در اختیار ندارند پیشنهاد می‌كنیم كه این نوع افراد هر روز مقداری از كارهای مربوط به تمیز كردن را انجام دهند تا این كارها به مرور روی هم تلنبار نشوند. هم‌چنین بهتر است كارهای اساسی مربوط به تمیز كردن را چند بار در طول یك ماه انجام دهند. با این كار همیشه خانه شما تمیز و منظم است. البته این‌كه كدام سبك را انتخاب می‌كنید كاملا به شما و زمان شما بستگی دارد (مگر این‌كه هم‌خانه داشته باشید).

  1. یک لیست و یک برنامه برای انجام کارهای مربوط به تمیزکاری خانه تهیه کنید.

همیشه یك لیست از كارهای مربوط به تمیزكاری خانه و یك برنامه برای انجام آن‌ها داشته باشید. بدانید كه از كدام اتاق‌ها می‌خواهید كار را شروع كرده و در كدام از آن‌ها می‌خواهید كار را به پایان ببرید (بهترین كار شروع از اتاق‌های عقبی و پایان در فضاهای جلویی است). این كار باعث می‌شود تا فرایند انجام كار را از قبل پیش‌بینی كنید و از این مسئله مطمئن شوید كه مجبور به انجام دوباره كارها نخواهید شد، به ویژه وقتی بیش از یك نفر مسئول انجام كارها هستند.

  • یك برنامه داشته باشید تا بتوانید تمام‌ اتاق‌ها و فضاها را با هم جارو برقی بكشید، گردگیری كنید، و برق بیاندازید (كه در این حالت كارها سریع‌تر انجام می‌شود). با داشتن چنین برنامه‌ای دیگر نیازی نیست كه وظایف مختلف را در طول كار چند بار انجام دهید. یك بار جارو برقی را از سر جایش خارج می‌كنید و یك بار آن را سر جای خود می‌گذارید.

  • كارهایی كه در برنامه خود جای داده‌اید باید از دید كلان به آن‌ها نگاه شده باشد. در این حالت دلیلی ندارد كه آن‌ها را به ترتیب و پشت سر هم انجام دهید.

  1. در تمیز کردن خانه از دیگران کمک بگیرید.

سعی كنید برخی از وظایف را به دیگران محول كنید. اگر افراد دیگری نیز در خانه در كنار شما زندگی می‌كنند، مسئولیت تمیز كردن خانه نباید فقط به دوش شما باشد. شاید شما سرپرست این كار باشید و برنامه‌ریزی‌ها را شما انجام دهید، اما بهتر است بر اساس برنامه‌ای كه در دست دارید كارهای مختلف را به افراد مختلف واگذار كنید تا هم كارها سریع‌تر انجام شوند و هم فشاری به كسی وارد نشود.

  • از این مسئله مطمئن شوید كه كارهایی كه به دیگران محول كرده‌اید مناسب سن آن‌ها است. برای مثال كودكانی كه در مقطع ابتدایی درس می‌خوانند می‌توانند كف پوش‌های اتاق خواب خود را تمیز كنند و نوجوانان می‌توانند انباری یا حمام را تمیز كنند و غیره. البته میزان این كارها باید یكسان باشد، برای مثال تمیز كردن حمام نمی‌تواند با نظم‌بخشی به میز غذاخوری دارای ارزش یكسانی باشد.

 

منبع: چیدانه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *