پ

رمز Wifi شما چنده ؟!

ramz wifi

حضور در شبکه‌ها و گروه‌های اجتماعی از طریق اتصال به اینترنت موجب شده است تا زندگی روزمره انسان‌ها دستخوش تغییرات زیادی شود و همین امر ارتباطات چهره به چهره اجتماعی را به حداقل رسانده است.

امروز متاسفانه عدم فرهنگ‌سازی مناسب و ضعف در سطح سواد رسانه‌ای در زمینه نحوه استفاده مطلوب از تکنولوژی‌ها موجب بروز برخی فرهنگ‌های غلط در جامعه شده است.

در همین راستا و در رخ کشیدن عیوب این تنش‌های اجتماعی و البته ضد فرهنگی گروه نمایشی “لوتوس” از رشت در قالب نمایشی با عنوان “رمز وای‌فای شما چنده” در دهمین جشنواره بین‌المللی تئاتر خیابانی مریوان به برخی مشکلات و آسیب‌های این حوزه پرداخت.

این گروه نمایشی با نشان دادن صحنه‌ای از حضور سه نفر در یک اتاق که هر کدام مطلب و یا کلیپی را می‌بینند جرقه‌ای در ذهن مخاطب ایجاد می‌کنند که نیاز به ادامه دیدن ماجرا را در او افزایش می‌دهد.

پیام‌هایی که موجب تخریب دیگران می‌شود و دروغ‌هایی که در دنیای مجازی به واسطه عدم نیاز به حضور فیزیکی افراد گاهی زندگی و سرنوشت انسان‌ها را تغییر می‌دهد تا از بروز تصادفات ناشی از وابستگی به موبایل و استفاده از آن در هنگام رانندگی همه و همه در قالب این نمایش به تصویر کشیده شده است.

صحنه‌هایی که به واسطه وجهه طنزی که دارند در کنار خنده و نشاط در مخاطب موجب انتقال مطلب به وی می‌شود.

کارگردان این نمایش در این اجرا به بی‌حرمتی‌هایی که به اعتقادات و آئین و سنت‌ها می‌شود و گاه انسان به سهولت از کنار آن می‌گذرد به زبان زیبای هنر پرداخته است.

آشنایی دختران و پسران در فضاهای مجازی و قرارهایی که در دنیای واقعی بعد از دوستی‌های اینترنتی باهم می‌گذارند و یا فیلم‌ها و کلیپ‌هایی که در فضای مجازی بی‌هیچ محدودیتی نشر می‌شود از جمله مشکلاتی است که در قالب نمایش “رمز وایفای شما چنده؟” به مخاطب انتقال می‌یابد.

در سال‌های نچندان دور افرادی که به مهمانی می‌رفتند، جهت قبله را از هم سوال می‌کردند ولی تنها سوال جامعه امروزی ما چیزی جز “رمز وای‌فای شما چنده؟” نیست.

رفع این آسیب که ریشه‌های جامعه و به ویژه همبستگی در خانواده‌های ما را هدف قرار داده است نیاز به چاره‌اندیشی دارد.

کارگردان نمایش “رمز وای‌فای شما چنده” در مورد این اثر و مدت زمان تمرین برای اجرای آن می‌گوید: این اثر در مورد آسیب‌های شبکه‌های اجتماعی و اهمیت توجه به عدم قضاوت یکدیگر است که به زبان هنر در آمده است.

سارا نیک‌طبیعت تصریح کرد: بیان واقعیت‌های تلخ که متاسفانه به دلیل عدم استفاده صحیح افراد جامعه از فضای مجازی با آن مواجه می‌شوند از مهم‌ترین اهداف انتخاب این سوژه است.

وی با بیان اینکه سعی کرده‌ایم این واقعیت‌های تلخ را با زبان شیوای هنر و نمایش به مخاطبان خود انتقال دهیم گفت: پرداختن به این موضوعات در قالب نمایش‌های کمدی می‌تواند در انتقال پیام موردنظر به جامعه نقش تعیین‌کننده‌ای داشته باشد.

وی در ادامه با اشاره به فعالیت‌های خود در زمینه تئاتر صحنه‌ای افزود: این نخستین کارم در زمینه تئاتر خیابانی است که خوشبختانه مورد استقبال مردم قرار گرفت.

نیک‌طبیعت در مورد سطح برگزاری این جشنواره بین‌المللی نیز گفت: نخستین باری است که در این جشنواره شرکت کرده‌ام، و سطح برگزاری را مطلوب می‌دانم.

وی اظهار کرد: توجه به رویکردهای جدید در عرصه تئاتر خیابانی از مهم‌ترین نیازهایی است که باید از سوی متولیان این حوزه مورد توجه قرار گیرد.

کلیدواژه : وای فای
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید