هر آنچه از انتقال عجیب نیمار به پاری سن ژرمن نمی دانید !

نیمار
ب

زمانی به اعلام رسمی انتقال فوق ستاره برزیلی از بارسلونا به پاری سن ژرمن نمانده است؛ انتقالی که گران ترین انتقال تاریخ خواهد بود. اتفاقات این انتقال را از ابتدا بررسی می کنیم.

نیمار

طرفداری- رفتن نیمار از بارسلونا، محدود به ماه اخیر نمی شود. تقریبا دو ماه پیش بود که خبرهایی در مورد درگیری لفظی نیمار، با خوان کارلوس انزوئه، کمک مربی لوئیز انریکه، بر روی رسانه ها آمد. خبرهایی که پس از آن، صحبت هایی مبنی بر این شنیده شد که نیمار، ماندن انزوئه در بارسلونا را، مساوی با ترک خود می دانست. اما به هر حال، انریکه و انزوئه بارسلونا را ترک کردند و ارنستو والورده سرمربی بارسلونا شد البته روابط نیمار و انزوئه در روزهای پایانی، گویی باز هم خوب شده بود.

پس از آن، اما، نیمار به نظر قصد ترک بارسلونا را نداشت و حتی در مصاحبه ای مسی را تمجید کرده و از حضور هر روزه در کنار او، ابراز خوشحالی کرده بود. البته این ستاره برزیلی، هیچگاه رویای توپ طلا گرفتن خود را نیز پنهان نکرده بود اما اذعان داشت که برای این مهم عجله ای ندارد.

نیمار که در رونمایی از پیراهن فصل ۲۰۱۷/۱۸ بارسلونا، نقشی پر رنگ را ایفا می کرد و در اکثر عکس ها حضور داشت، به نظر قصدی برای ترک بارسا نداشت. ارزشمند ترین بازیکن حال حاضر فوتبال جهان، حتی از حضور ستارگان جدید، مثل مارکو وراتی، هافبک پاری سن ژرمن (!)، در بارسلونا نیز استقبال کرده بود تا جایی که اسپورت، خبر از تلاش نیمار برای متقاعد کردن این ستاره ایتالیایی پاریسی ها (!) داده بود.

جدایی این بازیکن برزیلی وقتی غیرممکن تر به نظر می رسید که بند آزادسازی وی، حدود یک ماه پیش، ۲۲ میلیون یورو افزایش یافته و ۲۲۲ میلیون یورو شد. رقمی که می توان گفت، تقریبا خیال بارسایی ها را در آن زمان راحت کرده بود. پس از این که فیفا، پرونده انتقال بحث برانگیز نیمار به بارسلونا را نیز مختومه اعلام و این انتقال را رسما قانونی اعلام کرد، دیگر همه چیز برای ستاره برزیلی بارسلونا و برای درخشش وی در این تیم، به نظر مهیا می رسید. او حتی وقتی خبرنگاران در مورد آینده او از وی سوال کردند، اذعان داشت که هرچیزی ممکن است و به شوخی، حتی رفتن به ایبار را مطرح کرد.

اما در حالی که کاتالان ها آماده قدرت نمایی مثلث MSN، برای چهارمین سال پیاپی بودند، خبرهایی عجیبی رفته رفته بر روی خروجی رسانه ها پخش شد. خبری که مبنی بر آن بود که ناصر الخلیفی، رئیس باشگاه پاری سن ژرمن، آماده پرداخت بند آزادسازی ۲۲۲ میلیون یورویی نیمار، برای خرید وی از بارسلونا است. فروش نیمار، اتفاقی بود که پیش تر، رابرت فرناندز، مدیر فنی بارسلونا آن را رد کرده بود. اما شنیده ها حاکی از این پیشنهاد بود و حتی دستمزد نیمار در پی اس جی، ۳۰ میلیون یورو خالص بر آورد شده بود.

اولین نفراتی که به این شایعات، واکنش نشان دادند، سخنگوی بارسلونا و نایب رئیس آبی اناری ها بودند. هر دو نفر، انتقال نیمار به هر تیم دیگری را قویا رد کرده و تاکید بر ماندن وی در باسلونا داشتند. از طرفی خبرها در فرانسه نیز حاکی از آن بود که پاریسی ها علاقه ای به این انتقال ندارند اما رسانه های برزیلی، حتی اعلام کرده بودند که نیمار پیشنهاد پاری سن ژرمن را قبول هم کرده است و به نوعی آماده اضافه شدن به این تیم است.

همانقدر که این انتقال، بزرگ و به نوعی عجیب بود، خبرهای پیرامون آن نیز زیاد و حتی گاهی ضد و نقیض بود.برای مثال در یک روز، موندو دیپورتیوو، گزارشی حاکی از نرفتن نیمار به پاریسن ژرمن داد در حالی که همان روز، اسکای اسپورتس خبر از تلاش نیمار برای پیوستن به پاریس داشت. همین طور خبری که در آن روزها، به شایعات دامن زد، خبر سفر پدر ستاره برزیلی به پاریس بود.

نیمار اما، خود نیز باعث ایجاد و فروکش کردن شایعات می شد. او در مصاحبه ای با موندو دیپورتیوو، در ابتدا اعلام کرد که در بارسا خوشحال و راحت است اما چندی بعد، ویدیویی از او منتشر شد که در آن، نیمار از پاسخ به سوالی مبنی بر پیوستن وی به پاری سن ژرمن، اجتناب کرد. این ویدیو را در پایین می بینید:

 

خبرها همچنان بر روی خبرگذاری ها می آمد و همچنان وضعیت نیمار نامشخص بود. شایعات پیرامون این انتقال آنقدر زیاد بود که حتی پای بازیکنان و مربیان دو تیم نیز در بین مصاحبه ها به میان آمد. روبرتو، مدافع بارسلونا در همان ابتدا اعلام کرد که نیمار این تیم را ترک نمی کند و بارتومئو، نیز  خرید نیمار را مستلزم متعهد نبودن به قانون فیرپلی مالی می دانست. ماسکرانو، مدافع با تجربه بارسلونا هم واکنش خود نسبت به این انتقال را با بکار بردن واژه “تجارت بزرگ” برای فوتبال، نشان داد.

در جهت دیگر، تیاگو سیلوا و مارکینیوش، دو بازیکن برزیلی پاری سن ژرمن که در تیم ملی نیز با نیمار هم بازی هستند، هیجان خود از آمدن نیمار به تیمشان را پنهان نمی کردند. تیاگو موتا ایتالیایی نیز گفت که هم بازی شدن با یکی از بازیکنان بزرگ را دوست دارد و  اونای امری، سرمربی پاریسی ها هم با اذعان این که نیمار یکی از بهترین تیم های جهان است، گفت که پاری سن ژرمن به یکی از ۵ بازیکن بزرگ دنیا نیاز دارد. البته او در مصاحبه مطبوعاتی چند روز بعد خود، نزدیک شدن نیمار به پاریس را تایید یا رد نکرد.

 

 

واکنش ها حتی به افراد بیرون از دو باشگاه از جمله یورگن کلوپ، مربی آلمانی لیورپول، هم رسید که این انتقال را زمینه ساز تغییر همه چیز  و یک اتفاق فرا فوتبالی دانسته بود. باشگاه بوردو نیز در یک توئیت، این انتقال را مورد تمسخر خود قرار داده بود. از دیگر افراد مهمی که در مورد این انتقال نظر داده بودند، آئولاس مدیر باشگاه لیون بود که این خرید را بسیار ریسکی خوانده بود.

اما شاید یکی از جالب ترین اظهار نظرات از کاسیمیرو، هافبک باشگاه رئال مادرید بود که از حضور نیمار در رئال استقبال کرده و اظهار داشت دوست دارد با او در رئال مادرید هم بازی شود.

با این حال، بدون شک، جنجالی ترین واکنش، واکنش جرارد پیکه در اینستاگرام خود بود که عکسی از خود و نیمار را گذاشته بود و در متن آن، “او میماند” را نوشته بود.

واکنشی بحث برانگیز که هواداران بارسلونا را امیدوار و البته خوشحال کرد. هرچند که همانقدر که این پست برای طرفداران بارسلونا دوست داشتنی به نظر می رسید، رفته رفته غیر واقعی تر هم می شد. از ادعای رسانه ها از بی اطلاعی نیمار از این پست تا صحبت های پیکه مبنی بر این که آن پست، تنها برداشت خود از اتفاقات موجود اطراف باشگاه بوده است، اعتبار این صحبت را کمتر و کمتر می کرد.

اما علیرغم همه این مسائل، وضعیت نیمار بسیار مبهم بود. او با باشگاه بارسلونا چندین جلسه برگزار کرد. در اولین جلسه، ظاهرا او درخواست خروج از بارسلونا را داشت، در جلسه دوم هم اوضاع بهتر نشد تا نیمار به طرف درب های خروجی نزدیک شود.

از طرفی رسانه ها و خبرنگاران نیز، همچنان همانند گذشته اخباری ضد و نقیض را به گوش هواداران فوتبال می رساندند. اخباری که گاها یک دیگر را نقض می کرد و سردرگمی زیادی را برای هواداران به دنبال داشت.  برای مثال، می توان به خبر منابع اسپانیایی مبنی بر ماندن نیمار اشاره کرد در حالی که در همان شب، عکس هایی از ملاقات نماینده این بازیکن برزیلی با نمایندگان پاری سن ژرمن، بر روی سایت ها دیده می شد.

اما نیمار برزیلی، بی توجه به شایعات اطرافش، به درخشش در بازی های پیش فصل بارسلونا مشغول بود. البته که مشخص بود او قصد ترک بارسلونا را دارد و بارسا برای از دست ندادن وی، از هیچ تلاشی دست بر نمی داشت. اولین گام را ارنستو والورده، برای متقاعد کردن نیمار برداشت.

تلاش بارسا حتی بیشتر از این نیز شد، آن ها برای راضی کردن نیمار به ماندن، به سمت خرید کوتینیو، ستاره باشگاه لیورپول رفتند. البته پر کار ترین روزنامه اطراف باشگاه بارسلونا، موندو دیپورتیوو، بعدا این مسئله را رد کرد و کوتینیو را هدف بلد مدت بارسلونا اعلام کرد. البته به نظر می رسید که این تلاش ها، شامل اضافه شدن دستمزد نیمار نخواهد شد.

در آن طرف ماجرا اما، انگار پاریسی ها مطمئن از حضور نیمار در تیمشان بودند. تا حدی که به نظر قرارداد وی را نیز تنظیم کرده و آماده امضای طرفین مانده بودند. حالا پس از جلسه دوم با بارسلونا، همه چیز دیگر به نیمار بستگی داشت. بارسلونا منتظر تصمیم ماندن او بود در حالی که پاریس، به دنبال عکس این موضوع می گشت. صحبت ها کمتر شده بود اما درخشش نیمار، نه! بارسلونا در دومین بازی پیش فصل خود توانست با گلزنی نیمار، منچستریونایتد را نیز از پیش رو بردارد.

ناگهان اما خبرها باز هم آغاز شد. نیمار در ابتدا به دلیل حضور در رویداد های تبلیغاتی، به همراه بارسلونا به بارسلون باز نگشت و سپس، خبری بزرگ در اردوی بارسلونا به وجود آمد. نیمار برزیلی، با نلسون سمدو، بازیکن جدید بارسلونا، در تمرینات دچار درگیری شد. اتفاقی که شایعات خروج وی را بیش از پیش بر سر زبان ها انداخت.

 

او همان روز، سفر تبلیغاتی خود به چین که قرار بود پس از الکلاسیکو انجام شود را نیز لغو کرد. اتفاقی که شایعات را بیشتر و بیشتر می کرد. سر انجام پس از تمام اتفاقات، بارسلونا از نیمار خواست تا وضعیت خود را زودتر مشخص کند.

اما پاریس نیز دو چالش در پیش روی داشت. اول این که با توجه به شرایط فیرپلی مالی فوتبال اروپا، چگونه هزینه سنگین نیمار را پرداخت کند و دیگر این که مالیاتی که باشگاه باید پس از این انتقال پرداخت کند، چگونه خواهد بود. البته پاریس در این مسائل نیز مشکلاترا به نوعی حل کرد.

البته از زمان جدی تر شدن خبر این انتقال، موضع گیری ها بر علیه پرداخت این مقدار پول نیز رفته رفته زیاد شد. رئیس لالیگا، خبر شکایت از پی اس جی را در صورت انجام این خرید داد و بایرن مونیخ و یوونتوس نیز، از بارسلونا در این راه حمایت کردند.

حالا دیگر همه چیز جدی تر شده بود، اما نیمار بر خلاف خواسته ها، مخصوصا پویول، در مورد آینده صحبت نمی کرد. نیمار البته در پشت پرده، تقریبا از بارسلونا جدا شده بود و تا حدی این مسئله جدی بود که به نظر حتی مسی، دوست قدیمی وی، نیز نمی توانست وی را منصرف کند.

حالا که این مسئله جدی به نظر می آمد، بارسلونا تغییر موضعی داشت و اعلام کرد که با پرداخت همه بند آزادسازی نیمار، پاریسی ها می توانند او را به خدمت بگیرند.

حالا نیمار، بیشتر از هر زمان دیگری به درب های خروجی بارسلونا نزدیک بود. آن قدر که شاهزاده قطر، درخواست انجام تست های پزشکی وی در کشورش (قطر) را داده بود. خود این بازیکن نیز پس از بازی الکلاسیکو در میامی، دیداری که پیش از این نیز به عنوان بازی آخر وی با پیراهن بارسلونا از آن یاد می شد، با حرکتی تلویحا رفتن خود را اعلام کرد.

طی گزارشی که آن روز مارکا، از اتفاقات پس از الکلاسیکو در میامی داده بود، نیمار پس از این بازی به رختکن رئال مادرید رفته و پس از ۱۵ دقیقه با دو پیراهن سفید از آن جا خارج می شود. اتفاقی که برخی آن را خداحافظی نیمار با رقبای دیرینه خود در رئال مادرید دانسته اند.

ناصر الخلیفی با توصیف “همه چیز عالی است” در مورد انتقال نیمار صحبت کرد. پس از کش و قوس های فراوان، نیمار به بارسلونا فراخوانده شد تا تکلیف کاملا مشخص شود. پس از اندکی، اجازه خروج نیمار از تمرینات بارسلونا داده شد و بارسلونا رسما اعلام کرد که نیمار درخواست خروج داده است.

دیگر این موضوع قابل باور بود. پیوستن نیمار به پاری سن ژرمن فقط یک تست پزشکی و یک اعلام رسمی نیاز داشت تا گران ترین انتقال تاریخ، واقعی شود. این اتفاق، همانقدر که بزرگ بود، اتفاقات و واکنش های بزرگی را نیز به دنبال داشت. پاریسی ها در تدارک رژه برای معارفه نیمار بودند و  نیمار نیز بارسلونا را به مقصد لندن ترک کرد تا کار انتقال وی انجام شود.

واکنش ها اما محدود به این موضوع نبود، طرفداران بارسلونا از ستاره خود عصبانی بودند. آن ها به وی نسبت خائن و پول پرست می دادند، عکس های وی از بیلبورد های تبلیغاتی و حتی از پوسترهای پیراهن جدید این تیم حذف شد و همه آماده خروج ستاره پرتغالی از بارسلون بودند. حتی برخی از هواداران، با آتش زدن پیراهن این بازیکن، عصبانیت خود را نسبت به او نشان دادند.

 

واکنش ها مختص هواداران و مطبوعات نبود، بازیکنان بارسا و پی اس جی نیز واکنش هایی نسبت به این مسئله داشتند. مارک آندره تراشتگن، در اینستاگرام خود با نیمار خداحافظی کرد، لوئیس سوارز و آردا توران نیز در پیام هایی از وی خداحافظی کردند و خاویر پاستوره اعلام کرد که با رضایت کامل، پیراهن شماره ۱۰ خود را تقدیم نیمار خواهد کرد. اما مهم ترین و زیبا ترین واکنش از بازیکنان دو تیم، از سوی لیونل مسی، فوق ستاره آرژانتینی بارسلونا که برخی بودن در زیر سایه او را در کنار مسائل مالی  دلایل رفتن نیمار از بارسلونا می دانند، با یک ویدیو در اینستاگرام از نیمار خداحافظی کرد. پیامی که البته با پاسخ نیمار نیز همراه بود.

 

از طرفی این واکنش ها، باز هم فقط به اعضای دو باشگاه محدود نشد. از یوفا و دستور بررسی این انتقال در صورت انجام، تا امانوئل مکرون، رئیس جمهور کشور فرانسه و آرسن ونگر، سرمربی کهنه کار آرسنال، همگی نسبت به این انتقال واکنش نشان دادند.

دیگر بعد واکنش ها به این انتقال، گمانه زنی های برای جایگزینی نیمار در بارسلونا است. این روز ها نام هایی همانند کوتینیو، عثمان دمبله و کیلیان ام باپه، ستاره های باشگاه های لیورپول، دورتموند و موناکو، به عنوان گزینه های جایگزینی مرد برزیلی بارسلونا، مطرح شده اند و حتی در بعضی از گزارش ها، نام آنتوان گریزمان، ستاره اتلتیکومادرید نیز به میان آمده است.

به هر حال و در پایان همه حرف و حدیث های پیش از انتقال، نیمار تست های پزشکی خود را در پرتغال پشت سر  گذاشت. هرچند که بارسلونا آن را غیر قانونی می داند و از این موضوع، خوشحال نیست. او به پاریس خواهد رفت، با کمک وکلای خود انتقالی که فعلا لالیگا از پذیرفتن آن، سر باز زده است را انجام خواهد داد و به تیمی خواهد پیوست که خود او، ستاره تیمش در راه حذف آن تیم در یک بازی کاملا دراماتیک در مرحله یک هشتم نهایی لیگ قهرمانان فصل گذشته بود. حالا جدا شدن N از MSN، فقط یک اعلام رسمی از باشگاه پاری سن ژرمن را کم دارد.

 

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.