پ

2 سال حبس برای یک زائر بدون ویزا در عراق

سخنگوی ستاد مرکزی اربعین با اشاره به اینکه یک زائر بدون ویزا به دو ماه حبس محکوم شده است، گفت: امسال اغماض و کوتاهی در قبال زائران بدون مدارک قانونی نمی‌کنیم.

2 سال حبس برای یک زائر بدون ویزا در عراق

شهریار حیدری در سخنانی ورود بدون ویزا و گذرنامه را تردد غیرمجاز برشمرد و گفت: براساس اینکه قانون جمهوری اسلامی ایران برگرفته از شرع اسلام است بنابراین عبور غیرمجاز هم خلاف شرع و هم خلاف قانون است.

در برابر زائران بدون مدارک قانونی اغماض نمی کنیم

وی با بیان اینکه از نظر مقررات کشور عراق هر فردی بدون ویزا و گذرنامه دستگیر شود سه سال حبس می شود، اظهار کرد: این درحالی است که از نظر مقررات جمهوری اسلامی ایران نیز تردد غیرمجاز هم زندان و هم جریمه دارد، البته در نوع برخورد متفاوت است.

به گفته این مسئول در تفاهم نامه وزیر کشور ایران و عراق تأکید شده که فردی بدون ویزا و گذرنامه تردد نکند.

وی تأکید کرد: در سال گذشته تعدادی از زائران بدون ویزا و گذرنامه تردد کردند، با اغماض و رایزنی های فشرده جمهوری اسلامی ایران بخشی از این افراد را بازگرداندیم؛ این در حالی است که امسال به هیچ عنوان اغماض و کوتاهی در قبال این افراد انجام نمی شود.

سخنگویی ستاد مرکزی اربعین با اشاره به دستگیری چند نفر از زائران ایرانی در عراق در همین زمینه، افزود: برخوردهای شدید با این افراد شده است، از سوی کنسولگری به من اطلاع دادند و شنیدم یکی از این افراد که گذرنامه داشته اما بدون ویزا بوده است، دوماه حبس شده، این موضوع باید بررسی مجدد بشود و هویت فرد و دلیل ورود وی به عراق مشخص شود.

وی با بیان اینکه یکی از مهم ترین توصیه های ما به زائران این بوده با توجه به وجود این همه دفاتر خدماتی و زیارتی به صورت قانونی تردد کنند، گفت: بیش از دو هزار و ۴۳۰ دفتر تنها از طریق سازمان حج و زیارت مجوز فعالیت دارند.

حیدری تصریح کرد: در این زمینه پنج شرکت از سوی سفارت عراق در اهواز و تهران فعالیت می کنند، این تعداد مراکز کفایت می کند برای افرادی که بخواهند ویزا و گذرنامه دریافت کنند.

وی همچنین به مراجعه برخی از زائران با پاسپورت افراد غیر به مرزها نیز اشاره کرد و افزود: این افراد دستگیر شدند و پاسپورت نیز توسط نیروی انتظامی توقیف شده است و چه بسا در آینده برای صاحب اصلی مدارک چند سال گذرنامه صادر نشود.

منبع: مهر
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید