ترامپ طرح کاهش خرید نفت از ایران را کلید زد

۱۰۷۲۷
ب

رییس‌جمهور آمریکا در اطلاعیه‌ای با بیان این‌که «عرضه نفت و فرآورده‌های نفتی در جهان از کشورهایی غیر از ایران به اندازه کافی وجود دارد»، گفت: بنابراین می‌توان حجم خریداری نفت و مشتقات آن از ایران را به میزان قابل توجهی کاهش داد.

 

عرضه نفت و فرآورده‌های نفتی در جهان از کشورهایی غیر از ایران به اندازه کافی وجود دارد

دونالد ترامپ رییس‌جمهور آمریکا در این اطلاعیه که خطاب به وزیر امور خارجه، وزیر خزانه‌داری و وزیر انرژی آمریکا نوشته شده، تاکید کرده است که پس از بررسی دقیق عواملی همچون وضعیت اقتصاد جهان، افزایش تولید نفت از سوی برخی کشورها، ظرفیت اضافی تولید انرژی در جهان و در دسترس بودن ذخائر راهبردی آمریکا به این ارزیابی دست یافته است.

ترامپ برخلاف تعهدات آمریکا طبق توافق هسته‌ای که بر اساس آن نباید مانع از بهبود و عادی‌سازی روابط اقتصادی با ایران شود، در این اطلاعیه آورده است که شرایط اکنون به گونه‌ای است که می‌توان خرید نفت و محصولات نفتی از ایران توسط موسسات مالی خارجی یا از طریق آنها را به شکل قابل توجهی کاهش داد.

در این اطلاعیه آمده است:

به موجب اختیاراتی که توسط قانون اساسی و قوانین ایالات متحده به من به عنوان رییس‌جمهور آمریکا محول شده است پس از بررسی دقیق گزارش‌های ارائه شده به کنگره از سوی اداره اطلاعات انرژی، از جمله گزارش مورخ ۱۲ سپتامبر ۲۰۱۷ و دیگر عوامل مربوطه همچون شرایط اقتصاد جهانی، افزایش تولید نفت توسط برخی کشورها، سطح ظرفیت اضافی تولید نفت در جهان و در دسترس بودن ذخائر راهبردی آمریکا طبق بند ۱۲۴۵ (د) (۴) (ب) و (ج) قانون اختیارات دفاع ملی سال مالی ۲۰۱۲ و مطابق با تصمیمات پیشین خود اعلام می‌کنم که میزان درصد نفت و فرآورده‌های نفتی توسط کشورهایی غیر از ایران به اندازه‌ای کافی است که می‌توان حجم خریداری نفت و مشتقات آن از ایران به وسیله موسسات مالی خارجی یا به واسطه آن‌ها را به میزان قابل توجهی کاهش داد. من کماکان به نظارت دقیق بر این وضعیت ادامه خواهم داد. وزیر امور خارجه اجازه دارد که این تصمیم را در دفتر ثبت فدرال آمریکا منتشر کند و از وی خواسته می‌شود که این کار را انجام دهد.

رییس‌جمهور آمریکا اگرچه به طور مستقیم خواستار کاهش خرید نفت و فرآورده‌های نفتی از ایران نشده است آشکارا اشاره می‌کند که با توجه به شرایط مناسب جهان در این زمینه امکان چنین کاری وجود دارد، در حالی‌که این کشور طبق تعهداتش در توافق هسته‌ای نباید در مسیر بهبود روابط اقتصادی و تجارت با ایران مانع‌تراشی کند که خرید نفت ایران را نیز شامل می‌شود.

 

منبع: ایسنا

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.