خانه / خبر / حوادث / کشته شدن یک قلاده سیاه گوش توسط مسافران

کشته شدن یک قلاده سیاه گوش توسط مسافران

تسنیم:‌ به نقل از سازمان محیط زیست، تعدادی از شهروندان که برای تفریح به منطقه روستای گرمابدر منطقه لواسانات سفر کرده بودند با سنگ و چوب به یک قلاده سیاهگوش حمله‌ور شدند که بر اثر شدت جراحات وارده، این حیوان کمیاب جان خود را از دست داد.

به گفته شاهدان عینی، عصر روز دوشنبه یک قلاده سیاه گوش ماده به همراه دو توله حدوداً یک ساله خود در حال عبور از کنار رودخانه بودند که توسط گردشگران با سنگ مورد حمله قرار مى‌گیرند.

کشته شدن یک قلاده سیاه گوش توسط مسافران

سیاه گوش مادر نیز براى دفاع از توله‌ها به سنگ پراکنان حمله کرده و آنها نیز با سنگ و چوب به جان حیوان افتاده و توله‌ها نیز فرار کردند.

با رسیدن نیروهاى محیط زیست بلافاصله سیاه گوش مادر به مرکز بازپرورى انتقال داده شد و عملیات درمان و نجات آغاز شد اما متاسفانه حیوان بر اثر شدت ضربات سنگ و چوب دچار شکستگى فک، دندانها و دنده‌ها و پارگى دیافراگم و در نهایت خونریزى داخلى شد و علیرغم تلاش متخصصان پردیسان براى احیاى گونه در خطر انقراض، سیاه گوش ماده از بین رفت.

گفتنی است، گربه سیاه گوش ایرانی یکی از گونه‌های کشور ما محسوب می‌شود که اکنون به دلایلی از جمله تخریب زیستگاهها، شکار در جهت استفاده از پوست و کاهش طعمه که در همه آنها رد پای انسان‌ها کاملا به وضوح رویت می‌شود، در لیست گونه‌های در حال انقراض جهانی (اتحادیه جهانی حمایت از گونه‌های طبیعی IUCN) جاخوش کرده است.

جزییات تازه‌ای از ضرب و جرح سیاه‌ گوش شمیرانات/آیا گربه‌سان‌ها به انسان حمله می‌کنند؟

نقی میرزاکریمی در گفت‌وگو با خبرنگار درباره جزییات تلف شدن یک قلاده سیاه گوش در استان تهران اظهار کرد: روز گذشته بر اساس گزارش رسیده مبنی بر وجود یک سیاه گوش زخمی در روستای گرمابدر شهرستان شمیرانات در منطقه حفاظت شده ورجین، بلافاصله ماموران یگان حفاظت محیط زیست شهرستان شمیرانات جهت بررسی موضوع در محل حضور یافتند.

وی با اشاره به اینکه طی هماهنگی به عمل آمده دامپزشک مرکز نگهداری حیات وحش سازمان حفاظت محیط زیست به محل اعزام شد، افزود: این حیوان پس از بیهوشی و زنده گیری به مرکز نگهداری حیات وحش پارک پردیسان جهت انجام عملیات درمان و نجات منتقل شد.

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست استان تهران با بیان اینکه این حیوان یک ماده سیاه گوش سه ساله بوده است، خاطرنشان کرد: متاسفانه این حیوان به دلیل شدت جراحات وارده دچار شکستگى فک، دندانها و دنده‌ها و پارگى دیافراگم و در نهایت خونریزى داخلى شد و علیرغم تلاش‌های انجام شده، تلف شد و جان خود را از دست داد.

میرزاکریمی با اشاره به اینکه در بررسی‌های اولیه مشخص شد یک نفر گردشگر نیز در این حادثه زخمی شده که این موضوع و همچنین علت آسیب دیدگی این سیاه گوش، توسط محیط بانان منطقه در دست بررسی بوده و گزارش تکمیلی متعاقبا اعلام می‌شود، افزود: طبق نظر کارشناسان تا زمانی که سیاه گوش مورد آزار و اذیت قرار نگیرد به انسان حمله نمی‌کند.

وی افزود: به محض اطلاع از جزییات این موضوع و بر اساس نظرات شاهدان، محیط‌بانان منطقه به پیگیری درباره هویت فرد مجروح پرداخته و او را شناسایی کردند که تحقیقات نهایی ادامه دارد.

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست استان تهران توضیح داد: شاهدان و افراد محلی می‌گویند که سیاه‌ گوش تلف شده به همراه دو توله خود در حال عبور در محدوده حفاظت شده بود که گردشگران با پرتاب سنگ به دنبال آزار این حیوان و توله‌های آن برآمدند که سیاه‌ گوش هم برای دفاع از خود به این فرد حمله کرده و در این مواجهه مجروح و تلف شده است.

میرزاکریمی با تاکید بر اینکه تحقیقات با جدیت و سرعت ادامه دارد، افزود: اگر موضوع آزار حیوان و عمدی بودن آن محرز شود و صحت داشته باشد، به طور حتم عوامل آزار دهنده تحت پیگرد قضایی قرار می‌گیرند و برخورد جدی خواهد شد.

وی توضیح داد: گربه سان سیاه گوش یکی از گونه‌های کمیاب و تحت حمایت محسوب می‌شود و متاسفانه این اتفاق در محدوده محل سکونت این حیوان به وقوع پیوسته و باید در صورت عمدی بودن برخورد قاطعی صورت پذیرد.

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست استان تهران تاکید کرد: هیچ گاه گونه‌های حیات وحش و به ویژه گربه‌سانان و حتی حیواناتی به غیر از سیاه گوش، به انسان حمله نمی‌کنند مگر اینکه آزار یا اذیتی صورت گیرد و حیوان به دنبال دفاع برآید.

میرزاکریمی درباره سرنوشت توله‌های این سیاه گوش ماده نیز اظهار کرد: هنوز خبری از توله‌های این حیوان نداریم اما تمامی اطلاعات به‌دست درباره ازار این حیوان و وجود توله‌های آن را از افراد محلی و شاهدان به‌دست آورده‌ایم که صحت و وثوق آن باید تایید شود.

وی تصریح کرد: افراد محلی و شاهدانی که هر نوع اطلاعات در مورد وقوع این حادثه برای سیاه‌گوش دارند، تمامی مدارک و مشاهدات خود را به اداره کل حفاظت محیط زیست شمیرانات اطلاع دهند تا تحقیقات مقدماتی تکمیل شود.

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست استان تهران اظهار کرد: شهروندان و گردشگران از ورود به زیستگاههای حساس حیات و حش و نزدیکی به حیوانات وحشی بویژه گربه سانان خودداری کنند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیوگرافی

سایت صیغه