ولخرجی‌های شورای شهر تهران با پول شهروندان تمامی ندارد

۸۴۱۳۱۷
ب

اعضای شورای شهر تهران در دوره پنجم تمام تلاش خود را برای استفاده از موقعیت خود گرفته‌اند و سعی دارند که بد نگذارند. پس از خرید ماشین‌های پارس و تبلت‌های میلیونی اینبار به سراغ خرید کولرهای گازی رفتند.

البته نباید به اعضای شورای شهر تهران در این دوره خرده گرفت چرا که آنها در این مدت هم کار خاصی را برای شهروندان و شهر نداشتند و تلاش کردند پروژه‌های شهری در دوره گذشته را متوقف کنند.

امور مالی و اجرایی شورای شهر تهران در شهریور ماه سال گذشته اقدام به خرید ۲۱ دستگاه خودرو و تبلت برای اعضاء شورای شهر تهران  و انتشار اسناد این خریدها و واکنش‌های انتقادآمیز به آن در فضای مجازی، برخی اعضای شورای شهر را مجبور به پاسخ‌گویی کرد.

الهام فخاری عضو شورای شهر تهران پس از انتشار خبر خرید این اقلام برای اعضاء شورای شهر تهران، گفت: این مصوبه و دستور شورا نبوده است، روال اداری با توجه به استهلاک خودروها است.

وی تصریح کرد: اعضای شورا فقط امانتدار این اموال هستند.

علی اعطا سخنگوی شورای شهر تهران نیز در این زمینه توضیح داد: در دوره‌های گذشته در شورای شهر با وجود سیستم اتوماسیون مکاتبات و آماده بودن زیرساخت‌های آن از این ابزار و امکان استفاده نمی‌شده و همه مکاتبات به‌صورت کاغذی انجام می‌شده است.

وی گفت: در این دوره هیئت رئیسه شورای پنجم تصمیم گرفت که در شورا هیچ مکاتبه‌ای به‌صورت کاغذی انجام نشود و تاریخی را نیز معین کرد که از آن تاریخ به بعد در داخل شورا مکاتبات به‌صورت فیزیکی و کاغذی متوقف شود و به‌شکل اتوماسیون صورت بگیرد.

اعطاء افزود: این امکان از آن جهت فراهم شده که اعضای شورا در هرجایی، در مسیر، در ترافیک، در منزل و در سفر به سیستم اتوماسیون و به کارتابل خود دسترسی داشته باشند، مکاتبات و گزارش‌ها را ببینند و گردش کار را کنترل کنند و در هر زمان به سامانه شهرداری دسترسی داشته باشند، ضمن اینکه این حجم کاغذ که روزانه در شورا به هدر می‌رود، متوقف شود، این امری طبیعی است و به‌گمانم باید سؤال کرد چرا تا به امروز شورا به‌سمت هوشمندسازی نرفته است.

سخنگوی شورای شهر تهران بیان کرد: چنین تصمیمی در راستای هوشمندسازی گرفته شده و ابزار لازم برای این کار نیز فراهم شده است. ابزار این کار هم همین تبلت‌هایی است که خریداری شده، برچسب اموال خورده و در دوره چهارساله در اختیار اعضا خواهد بود.

وی ادامه داد: بررسی‌ها نشان داد که خودروهای موجود در شورا مستهلک هستند و به‌لحاظ فنی مشکلات فنی جدی دارند، بنابراین تصمیم گرفته شد خودروهای جدیدی برای استفاده اعضای شورا تهیه شود.

اعطا افزود: همان‌طور که تأکید کردم این اموال برای اعضای شورا خریداری نشده است و صرفاً در راستای انجام مأموریت‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. این موضوع امری طبیعی است همان‌گونه که در همه دستگاه‌ها ملزومات و ابزار مورد نیاز تهیه و استفاده می‌شود.

سید ابراهیم امینی نایب‌رئیس شورای شهر تهران نیز پس از انتشار لیست خرید ۲۱ تبلت و ۲۱ خودروی پژوپرشیا برای اعضای جدید شورای شهر تهران در فضای مجازی به‌قیمت نهصد و نود و شش میلیون تومان اظهار کرد: خرید اقلام مختلف برای شورای شهر رویه جدیدی نبوده است و این تبلت و خودروها جزو اموال شورای شهر بوده و نمایندگان تنها امانتدارانی هستند که با پایان مسئولیت خود تمام این اموال را به شورا بازمی‌گردانند.

وی ادامه داد: در این خرید نظر اعضا بر صرفه‌جویی حداکثری بوده است و یکی از ارزان‌ترین خودروهای ساخت داخل خریداری شده است.

به گزارش تسنیم، رضا تقی‌پور سخنگوی شورای شهر تهران در دوره چهارم نیز در این باره اظهار کرد: خرید اقلام مورد نیاز اعضاء شورا یک موضوع مرسوم است که از طریق رئیس شورا پیگیری می‌شود.

وی تصریح کرد: البته در دوره قبل و با توجه به افزایش اعضاء شورای شهر تهران از ۱۵ به ۳۱ نفر، قاعدتاً باید تعدادی خودرو و و تبلت خریداری می‌شد اما در همین زمینه نیز صرفه‌جویی لازم صورت گرفت.

تقی‌پور افزود: اینکه گفته می‌شود خودروهای دوره گذشته مستهلک بوده جای تعجب دارد چرا که چنین چیزی واقعیت ندارد.

عضو سابق شورای شهر تهران بیان کرد: در دوره گذشته اعضاء تمام اقلامی را که از شورا دریافت کرده بودند به مدیریت شهری تحویل دادند و حتی می‌شد از همین وسایل استفاده کرد که متأسفانه اعضاء جدید در این زمینه اعتقادی نداشتند.

البته مجید فراهانی هم در همان زمان اعلام کرد که نیازی به ماشین جدید ندارد و از ماشینی که از شورای چهارم باقی مانده است استفاده خواهد کرد.

اما ظاهراً اعضای شورای شهر تهران بنا ندارند قدمی برای رفع مشکلات شهروندان بردارند و دست از ولخرجی‌های گزاف بکشند به طوری که در طی روزهای اخیر مجددا معاونت مالی شورای شهر تهران اقدام به خرید تعداد زیادی کولر گازی برای اعضای شورا و مدیران کرد.

محسن هاشمی رفسنجانی رئیس شورای شهر تهران در واکنش به خرید کولرهای گازی اظهار کرد: هوا گرم بود و ما نیز خواستیم هوا بهتر شود ضمن اینکه بنده هوا گرم را دوست دارم و خرید این کولرها هم بیشتر برای خبرنگاران بوده است.

هاشمی در خصوص ابلاغیه رئیس جمهور درباره صرفه جویی بیان کرد: بودجه شورای شهر تهران ۴۴ میلیارد تومان است که ۹۵ درصد آن صرف حقوق می شود. چگونه می توانیم صرفه جویی کنیم و حقوق اعضای شورای شهر نیز بر اساس قوانین و کمتر از ۱۰ میلیون تومان است و نجومی بگیر نداریم هر چند که می‌توانیم در مصرف چای صرفه جویی کنیم و به جای مصرف ۱۰ استکان، یک استکان چای مصرف کنیم یا حتی می‌توانیم نسکافه را به طور کامل حذف کنیم؛ چرا که نسکافه عمدتا از خارج وارد می شود و ارز خارج می‌کند.

منبع: تسنیم

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.