اظهارات رییس بانک مرکزی احمدی نژاد درباره ۱۰۰,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰ دلار!

ب

در حالیکه محمود بهمنی رییس کل بانک مرکزی در دوره احمدی نژاد در اظهاراتی از وجود ذخیره صدمیلیارد دلاری دولت خبر داده است خبرنگار «انتخاب» به جزئیات تکان دهنده ای در مورد این ذخیره دست یافت.


فانیگما :  بانک مرکزی مطابق با قانون باید بخشی از ذخائر خود را بصورت طلا، جواهر و اشیا قیمتی نگهداری کرده تا پشتوانه پول ملی تامین گردد وبخشی را نیز در قالب سپرده  در بانکهای خارج از کشور ذخیره نماید.

ذخائر بانک مرکزی به دولت تعلق نداشته و دولت نیز حق برداشت از آن را ندارد چرا که برداشت از این ذخائر می تواند به قیمت بی اعتبار شدن پول ملی و فروپاشی اقتصادی ملی منجر گردد.

در دولت احمدی نژاد، رییس دولت وقت مانند خالی کردن همه سرمایه های دیگر کشور به ذخائر بانک مرکزی نیز چشم دوخته بود و چند بار به روسای بانک مرکزی شیبانی و مظاهری دستور داده شده بود که از این ذخائر بعنوان منابع مالی دولت استفاده شود اما با مقاومت بانک مرکزی مواجه شده بود.

با انتصاب محمود بهمنی به سمت رییس کل بانک مرکزی این دستور مجددا داده شد تا از محل ذخائر بانک مرکزی در خارج از کشور که معمولا در شعبات بانکهای ایرانی خارج از کشور نگهداری می شود واردات تامین شود.

بهمنی برخلاف روسای پیش در برابر این دستور مقاومت نکرده و از محل ذخائر بانک مرکزی اعتبار ال سی واردات تامین شده و عملا ذخائر استراتژیک بانک مرکزی به تاراج رفت.

اکنون بهمنی که برای این اقدام خود باید مورد بازخواست قرار می گیرد دائما دولت و رییس جمهور را متهم می کند که چرا از ذخائر ۱۰۰میلیارد دلاری بانک مرکزی برای تامین کسری بودجه ناشی از تاراج هزار میلیارد دلار منابع مالی در دولت احمدی نژاد استفاده نمی کنید؟!

این درشرایطی است که دست زدن به ذخائر بانک مرکزی و مصرف آن می تواند سونامی ورشکستگی سیستم بانکی را بهمراه داشته باشد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.