مشکل در تامین پروتز مفصل/کاهش جراحی‌های تعویض مفصل در بیمارستان‌های دولتی

۵۷۵۰۷۰۷۴-۱
ب

به گزارش فانیگما، ISNA نوشت، دکتر علیرضا صادق‌پور در افتتاحیه پنجمین کنگره منطقه شمال ایران و چهاردهمین سمینار ارتوپدی شاخه آذربایجان اظهار داشت: این کنگره ۲۷ تا ۲۹ تیر ماه سال جاری در تبریز در حال برگزاری است و صاحبنظران اساتید برجسته در آن شرکت کرده و جدیدترین دستاوردهای علمی در حوزه‌هایی همچون شکستگی‌های اندام فوقانی و تحتانی، مفصل ران و زانو و ارتوپدی اطفال و شانه مورد بحث و گفت‌وگو قرار می‌گیرد.

وی افزود: حوادث و شکستگی‌ها می‌تواند از دلایل آسیب به مفصل زانو و لگن باشد، ولی مهم‌ترین و بیشترین مشکلی که سبب نیاز بیمار به تعویض مفصل می‌شود، آرتروزها است که از سن میانسالی تا کهنسالی افراد را گرفتار می‌کند.

دانشیار دانشگاه علوم پزشکی تبریز ادامه داد: تهیه وسایلی همچون پروتز مفصل، چندان تحت پوشش بیمه نیست و نحوه تهیه آن نیز امروز با مشکل مواجه شده است؛ چرا که اصولا این پروتزها خارجی بوده و قیمت آن حدود دو برابر شده است. البته وزارت بهداشت همان قیمت‌های قبلی را اعلام کرده ولی شرکت‌های تجهیزات پزشکی در این زمینه دچار مشکل شده‌اند.

دبیر علمی پنجمین کنگره منطقه‌ای شمال ایران و چهاردهمین سمینار ارتوپدی شاخه آذربایجان با اشاره به آنچه که کمیاب شدن پروتز مفصل خواند، همچنین گفت: تعداد عمل‌های مربوطه نیز در این زمینه در مراکز دولتی خیلی کم شده و فقط برای جراحی‌های اورژانسی انجام می‌شود.

بنابر اعلام روابط عمومی انجمن جراحان ارتوپدی ایران، صادق‌پور عنوان کرد: با اجرای طرح تحول طی ۴ سال گذشته، عمل تعویض مفصل افزایش یافت ولی با کاهش منابع این طرح و اکنون با افزایش دلار، آمار این عمل کاهش یافته و افرادی که تمکن مالی دارند بیشتر آن عمل برایشان انجام می‌شود.

وی گفت: البته وسایل مربوط به شکستگیها و اورژانس به دلیل اینکه بیشتر در داخل تولید می‌شوند، مشکلی در توزیع و ارائه آن‌ها وجود ندارد.

پنجمین کنگره منطقه‌ای شمال ایران و چهاردهمین سمینار ارتوپدی شاخه آذربایجان تا ۲۹ تیر در هتل پارس تبریز در حال برگزار ی است.
انتهای پیام

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.