در این فضا قدتان سریع رشد می کند+ تصویر

ب

دانشمندان به این نکته پی بردند که می شود پیش بینی کرد که تا ۳ درصد طول قد …

به گزارش  فانیگما : به نقل ازجام، دانشمندان ناسا می گویند فضانوردان در طول مدت اقامتشان در محیط بی وزنی تا ۳ درصد طول قدشان بلند تر می شود. این به این معناست که شخصی با قدی به طول ۱۸۰ سانتیمتر در هنگام چرخش به دور زمین تا ۵ سانتیمتر قد می کشد. دانشمندان مدتی است که از این افزایش قد در ماموریتهای چند ماهه در ایستگاه فضائی بین المللی  آگاهی دارند. آنها می خواهند با استفاده ازدستگاه سونوگرافی  و زیر نظر گرفتن ستون فقرات فضانوردان دلیل رخداد این امر را بدانند.

 

ZG.youth.Inspiration

« اسکات دالچاوسکی» مدیر این تحقیقات در بیانیه ای اعلام کرد که هم اکنون یک دستگاه مافوق صوت در ایستگاه قرار دارد و به ما این اجازه را می دهد تا برای ارزیابی آناتومی پیچیده و ستون فقرات انسان از اسکلت عضلانی انسان تصویر برداری دقیق تری داشته باشیم. تیم ما قادر خواهد بود که سال آینده این برآورد پیچیده را بوسیله “راهنمای تعلیم سونوگرافی ستون فقرات” که با ارتقاء آموزش تیم ما همراه بوده را انجام دهد.

فهم بهترکشیده شدن ستون فقرات در بیوزنی به پزشکان کمک خواهد کرد تا تکنیک های موثرتری برای ترمیم و باز گرداندن آنها به زندگی معمولی را به وجود آورند.

تحقیقات قبلی نشان داده که وقتی ستون فقرات انسان تحت تاثیر جاذبه زمین نباشد مهره ها بازتر شده و شل می شوند و این به بلندتر شدن فضانوردان کمک می کند. با این حال این افزایش قد تنها برای مدت کوتاهی خواهد بود و هنگامی که فضانوردان به زمین باز می گردند پس از چند ماه قد آنها به اندازه طبیعی خود برمی گردد.

تابه حال دانشمندان  قادر نبوده اند تاثیر جاذبه بر ستون فقرات را هنگام آزمایش مطالعه کنند. این ماه فضانوردان با آغاز استفاده از دستگاه سونوگرافی تغییر شکل ستون فقرات یکدیگر را در بیوزنی پس از ماندن در فضا بعد از ۳۰، ۹۰ و ۱۵۰ روز ملاحظه خواهند کرد.

محققین نتایج پزشکی این آزمایش را به صورت واقعی هنگامی که فضانوردان به نوبت هم تیمی خود را تصویربرداری می کنند، خواهند دید. فضانوردان به عنوان نمونه برای مطالعات بلند مدت تاثیر جاذبه بر بدن انسان  در یک افزایش مدت زمانی دیداری شش ماهه از ایستگاه فضائی خواهند داشت. دالچاوسکی در ادامه می گوید: «دستگاه سونوگرافی به ما اجازه خواهد داد تا  فیزیولوژی بدن در حرکت را ارزیابی کنیم. به عنوان مثال حرکت ماهیچه ها، خون در رگها و کارکرد دیگر سامانه ها در بدن انسان. پارامترهای فیزیولوژیکی حاصل ازسونوگرافی واثر “دوپلر” بیدرنگ مشاهداتی پیشرودرباره بدن انسان وبدون تشعشع به ما خواهد داد».

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.