پ

وزیر ارشاد : فیسبوک باید قابل دسترس باشد

علی جنتی افزود: با مجموعه دوستانی که در کمیته فیلترینگ هستند باید در این زمینه صحبت شود چرا که نه تنها فیس بوک بلکه سایر شبکه های اجتماعی نیز باید قابل دسترسی باشند و قید غیرقانونی برای دسترسی به آنها برداشته شود./wp-content/uploads/2013/11/20130813191850758.jpg

موضوع فیس بوک مربوط به کمیته فیلترینگ است که مستقیما زیر نظر وزارت ارشاد قرار ندارد و ما فقط یک نماینده در این کمیته داریم.نه تنها فیس بوک بلکه سایر شبکه ها اجتماعی باید قابل دسترسی باشند و قید غیرقانونی برای دسترسی به آنها برداشته شود.
به گزارش فانگیما: به نقل از شبکه ایران: وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در نخستین نشست فعالان رسانه های دیجیتال که شب گذشته 13مهرماه 92 در تالار وحدت برگزار شد در پاسخ به خبرنگار شبکه ایران درباره دسترسی آسان به فیس بوک و دیگر شبکه های اجتماعی گفت: مگر در حال حاضر دسترسی راحت نیست؟ به هر حال موضوع فیس بوک مربوط به کمیته فیلترینگ است که مستقیما زیر نظر وزارت ارشاد قرار ندارد و ما فقط یک نماینده در این کمیته داریم.
علی جنتی افزود: با مجموعه دوستانی که در کمیته فیلترینگ هستند باید در این زمینه صحبت شود چرا که نه تنها فیس بوک بلکه سایر شبکه های اجتماعی نیز باید قابل دسترسی باشند و قید غیرقانونی برای دسترسی به آنها برداشته شود.
باید تولید محتوایی رسانه های دیجیتال غنی شود
وی با بیان اینکه چاره ای جز پرداختن به تولیدات بامحتوا نداریم، افزود: بایستی تولید محتوایی رسانه های دیجیتال را غنی کرد و با استفاده از فرهنگ بومی و ملی در این حوزه، علاوه بر پاسداری از اطلاعات اخبار، از فرهنگ کشور نیز پاسداری کنیم.
وی همچنین اظهار داشت: طبق بیانات مقام معظم رهبری اگر در این کارزار به تولیدات محتوایی بپردازیم، هیچ زمانی زیان نخواهیم دید و به طور قطع در این مراحل نیز موفق و پیروز خواهیم شد.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: امروز فناوری اطلاعات نقشی اساسی و پایه ای در توسعه کشورها دارد و بیشتر کشورهای پیشرفته ای که از این فناوری استفاده می کنند آثار عظیم آن را در توسعه و رشد تولید ناخالص ملی کشور خودشان مشاهده می کنند.
در جهان امروز کشوری می تواند اعمال سلطه کند که اطلاعات بیشتری داشته باشد
جنتی گفت: در جهان امروز کشوری می تواند اعمال سلطه کند که اطلاعات بیشتری داشته باشد و آمریکا به عنوان کشوری که بیشترین بهره را از فناوری اطلاعات دارد در کنار قدرت نظامی خود از این فناوری برای سلطه بر سایر کشورها استفاده می کند تا جایی که حتی مکالمات سران کشورهای اروپایی را نیز شنود و اطلاعات اقتصادی، علمی و صنعتی آنها را بدست می آورد و در جهت منافع ملی خود استفاده می کند.
وی با بیان اینکه حوزه فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال به سه بخش شامل سخت افزار، نرم افزار و محتوا تقسیم می شود، افزود: در بخش سخت افزار عملا نقشی نداریم و در بخش نرم افزار نیز دستاوردها و پیشرفت های اندکی داشتیم اما در حوزه محتوا با توجه به ریشه ها و مایه های فرهنگی ملت ما، احساس می کنیم میدان بسیار وسیع و گسترده ای در برابر ما قرار دارد.
دستور تاسیس شورای عالی فضای مجازی از سوی مقام معظم رهبری
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه فرهنگ غنی، هوش و ذکاوت بالای ملت ما ایجاب می کند که از این فرصت بیشترین استفاده را ببریم اضافه کرد: اهمیت این حوزه به قدری است که رهبر معظم انقلاب اسلامی دستور تاسیس شورای عالی فضای مجازی را با مجموعه ای از وظایف و مسئولیت ها صادر کردند و امروز مرکز ملی فضای مجازی عهده دار اجرای مصوبات این شوراست.
جنتی افزود: البته اینکه این شورا در چند سال گذشته تا چند اندازه موفق بوده، بحث دیگری است.
وی اظهار داشت: گاهی ممکن است برخی فکر کنند هدف از تشکیل این شورا ایجاد نوعی فیلترینگ در فضای مجازی باشد اما اگر به دستور العملی که صادر شده نگاه کنیم متوجه می شویم که نقاط مثبت شورای عالی فضای مجازی بسیار زیاد تر از نقاط سلبی است.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اضافه کرد: بحث محتوا در این شورا جایگاه ویژه ای دارد زیرا امروز انتقال آزاد اطلاعات براحتی صورت می گیرد و ما هم چاره ای نداریم جزء اینکه این انتقال را تسهیل کنیم و نمی توانیم در برابر آن بایستیم و باید از آن بهره برداری کنیم.
 فیلترینگ و سایر راه های دیگر نمی تواند جلوی دسترسی آزاد به اطلاعات ارتباط با دهکده جهانی را بگیرد
وی گفت: فیلترینگ و سایر راه های دیگر نمی تواند جلوی دسترسی آزاد به اطلاعات ارتباط با دهکده جهانی را بگیرد.
جنتی گفت: ایجاد پارازیت و ممانعت از نصب دیش ها و رسیورها در حوزه شبکه های تلویزیونی نمی تواند تاثیری در شرایط ما بگذارد، باید به سمت فعالیت های ایجابی برویم و با تولید بهتر و جذاب تر بتوانیم مانع سوق جامعه به سمت تلویزیون های بیگانه شویم.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: در حوزه رسانه های دیجیتال باید بتوانیم تولید محتوای غنی داشته باشیم تا از فرهنگ بومی و ملی خودمان حراست و پاسداری کنیم.
به گفته جنتی، امروز ایران دارای منابع قدرتمندی در این حوزه فناوری اطلاعات است به طوری که حدود 330 هزار شعبه بانک، یک هزار و 200 شهر، 350 دانشگاه و بسیاری از نهادها و سازمان ها با 81 هزار کیلومتر فیبرنوری بین شهری و 30 هزار کیلومتر فیبر نوری درون شهری به شبکه اطلاعات متصل شده اند.
وی گفت: هم اکنون ضریب تلفن همراه در بین جمعیت ایران به حدود 130 درصد رسیده و از نظر ثبت دامنه، ایران در منطقه رتبه نخست و در جهان رتبه چهارم را دارد و تعداد دامنه های ir از مرز 400 هزار گذشته است.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی یادآور شد: تشکل هایی که برای تولید محتوا و نشر دیجیتال ایجاد شده اند تا کنون 50 هزار نرم افزار داخلی و خارجی را منتشر کرده اند و در سال گذشته حدود 400 میلیون دلار صادرات نرم افزار داشتیم.
جنتی گفت: وزارت ارشاد به اندازه سهمی که در قانون تعیین شده وظیفه دارد با تمام توان از این حرکت حمایت و مشکلات و موانع موجود را گام به گام حل و فصل کند.
وی اظهار داشت: بخشی از مشکلات حوزه رسانه های دیجیتال مربوط به وزارت ارشاد است و بخشی دیگر نیاز به مصوبات دولت و قوانین مصوب مجلس دارد.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی واگذاری امور به بخش خصوصی را یکی از سیاست های اساسی دولت یازدهم خواند و گفت: ما به هیچ در این حوزه دنبال تصدی گری و دخالت نیستیم و فقط سیاست گذاری، حمایت و نظارت می کنیم.
برگزاری نمایشگاه و جشنواره رسانه های دیجیتال را به تولید کنندگان آن واگذارمی کنیم
جنتی تاکید کرد: هر جا که احساس شود بخش خصوصی می تواند کاری را بدون کمک دولت انجام دهد استقبال می کنیم و حتی حاضر هستیم برگزاری نمایشگاه و جشنواره رسانه های دیجیتال را به تولید کنندگان رسانه های دیجیتال واگذار کنیم.
وی گفت: یکی از مواردی که در برنامه های خود به مجلس شورای اسلامی تقدیم کردم، بحث اقتصاد حوزه فرهنگ و هنر بود و باید دولت همه تلاش خود را کند تا کسانی که در این عرصه گام نهاده اند با قدرت جلو بروند و روی پای خودشان بایستند.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: پیشنهادات که در رابطه با تاسیس بانک تخصصی در حوزه فرهنگ، بیمه تخصصی، صندوق ضمانت توسعه فعالیت های فرهنگی و حق مالکیت معنوی ارایه شد، مطالبات به حقی است که باید گام به گام پیش برود.
جنتی با بیان اینکه در حوزه فعالیت های هنری و نگارگری گام های خوبی برداشته شده، افزود: به عنوان مثال در حراج کریستی که اول هفته جاری در دوبی برگزار شد 36 نفر از ایران در این حراج شرکت کردند و 40 اثر را به حراج بردند که از این تعداد 32 اثر به فروش رفت.
وی یادآور شد: از مجموع 142 اثری که در این حراج عرضه شد و 10 میلیون دلار به فروش رسید، سه میلیون دلار مربوط به آثار هنرمندان ایرانی بود.
وی در ادامه سخنان خود با بیان اینکه بحث مالکیت معنوی بحث جدی است افزود: وزارت ارشاد باید از هنرمندان در برابر کسانی که به صورت غیر قانونی، قانون را زیر پا می گذرانند حمایت کند.
مشکلات پیش آمده برای روزنامه های هم میهن و نشاط را از قوه قضاییه پیگیری می کنیم
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی همچنین درباره مشکلات قضایی بوجود آمده در مسیر انتشار مجدد روزنامه های «هم میهن» و «نشاط» نیز گفت: وزارت ارشاد وظیفه حمایت از مطبوعات را دارد و حتی با اینکه در هیات نظارت بر مطبوعات در اقلیت قرار داریم اما سعی می کنیم از مطبوعات حمایت کنیم.
جنتی تاکید کرد: به طور قطع مشکلات پیش آمده برای روزنامه های هم میهن و نشاط را از قوه قضاییه پیگیری می کنیم و سعی خواهیم کرد مشکلات شان را تا حد امکان رفع نماییم.
وی گفت: اطلاع ندارم چرا قوه قضاییه با اینکه این روزنامه ها مجوز انتشار داشتند، چنین برخوردی کرده است.
اگر در گذشته وعده ای درباره وام خبرنگاران داده شده باید از کسانی که این وعده ها را دادند، سئوال شود
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پاسخ به سئوال دیگری درباره آخرین وضعیت پرداخت وام مسکن خبرنگاران که در دولت قبلی وعده آن داده شده بود، گفت: فعلا نمی توانیم درباره وام مسکن خبرنگاران قولی بدهیم زیرا از گذشته تعهدات بسیار زیادی بر عهده صندوق حمایت از نویسندگان، هنرمندان و روزنامه نگاران گذاشته شده و دیون زیادی دارد که دولت برای پرداخت دیون گذشته دچار مشکل شده است.
جنتی افزود: صندوق اعتباری حمایت از نویسندگان و هنرمندان و روزنامه نگاران، حدود 60 هزار خانوار از خانواده های هنرمندان و نویسندگان را تحت پوشش دارد و با توجه به بار مالی بسیار زیاد وام مسکن خبرنگاران، به طور حتم نمی تواند در این دوره انجام شود.
وی تاکید کرد: اگر در گذشته وعده ای داده شده باید از کسانی که این وعده ها را دادند، سئوال شود.
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید