خانه / خبر / اقتصادی / هجوم اعراب برای خرید ملک به ایران

هجوم اعراب برای خرید ملک به ایران

هجوم اعراب برای خرید ملک به ایران

فانیگما : کاهش ارزش پول ملی کشور باعث شده تا بسیاری از همسایگان ایران برای خرید وارد کشور شوند

و این خرید نه تنها شامل مایحتاج روزانه و کالاهای کشور می‌شود بلکه اکنون معاملاتی در بخش املاک به ویژه در مرزها و شمال کشور صورت می گیرد که می تواند تبعات مختلفی داشته باشد.

به گزارش عصراقتصاد، پیش از این حضور اعراب در شهر مشهد مشکلات اجتماعی فراوانی به وجود اورد و اخبار آن به قدری گسترش پیدا کرد که وب‌سایت روزنامه انگلیسی «گاردین» روز ۱۷ اردیبهشت امسال گزارشی تکان‌دهنده در مورد حضور زوار عراقی در مشهد منتشر کرد.

حال شرایط برای حضور اعراب در ایران فراهم تر شده چراکه ارزش پول ملی ما در مقابل پول آنها با کاهش قابل ملاحضه ای روبروست. نکته حائز اهمیت این است که شرایط مالی اعراب با توجه به منابع نفتی و تعاملاتشان بسیار مساعد است به قدری که می توانند سرمایه های خود را در کشورهای دیگر برده و از آن استفاده بهینه ای داشته باشند.

اما اکنون تب خرید در شهرهای مرزی و به ویژه شمال ایران که یکی از بهترین و خوش آب و هواترین مناطق ایران است و با پیشرفت خشکسالی می‌تواند ارزش بیشتری نیز پیدا کند در میان اعراب افتاده و شاهد خرید زمین و مسکن توسط آنها هستیم. این در حالی است که بسیاری از مردم جامعه خود ما مستاجر هستند.

 هجوم اعراب برای خرید ملک به ایران

هجوم اعراب برای خرید ملک به ایران

بر اساس «آیین‌نامه چگونگی تملک اموال غیرمنقول توسط اتباع خارجی غیرمقیم در جمهوری اسلامی ایران» نیز اتباع خارجی که بدون داشتن پروانه اقامت دایمی به منظور سیاحت و استفاده ییلاقی مسافرتهای منظم فصلی در سنوات متعدد و متوالی به ایران ‌می‌نمایند هر گاه بخواهند در ایران محلی را برای سکونت شخصی خریداری کنند باید تقاضای خود را در اظهارنامه‌ای در بر دارنده مشخصات ذکر شده در این آیین نامه و مدارک و‌ اسناد مربوط از طریق یکی از نمایندگی‌های سیاسی و کنسولی جمهوری اسلامی ایران در خراج از کشور و یا استانداری محل وقوع ملک به همراه مدارک و‌اسناد مربوط به وزارت امور خارجه تقدیم کند.

پس از آن مراجع یاد شده مکلفند، تقاضا و اسناد و مدارک مربوط و بررسی، آنها را به وزارت امور خارجه ارسال کنند. وزارت امور خارجه پس از کسب نظر از مراجع مربوط (‌وزارت کشور و وزارت اطلاعات) موضوع را مورد بررسی قرارداده و در خصوص قبولی یا رد‌ تقاضا بنا به مقتضیات سیاسی اعلام نظر می کند و در صورت موافقت تقاضا را به منظور تصمیم‌گیری به هیأت وزیران، ارائه خواهد کرد. سازمان ثبت اسناد و املاک کشور پس از انتقال قطعی ملک به متقاضی، مشخصات مالک و ملک مورد معامله را در دفتر مخصوص، ثبت و جریان امر ‌را جهت درج در دفتر خاص به وزارت امور خارجه اعلام می کنند.

بر اساس این گزارش، این موضوع در حالی رخ می دهد که روند قانونی اجرای آن از طریق مراجع یاد شده زمان بر است اما در مناطق شمالی کشور شاهد خرید و فروش های زیادی هستیم که نمی توانند در مدت زمان کاهش ارزش پول ملی ما همگی با هم اقدام کرده و پاسخ مثبت دریافت کرده باشند. از این رو می توان گفت در شرایط فعلی در نقل و انتقال املاک به اتباع خارجی غیرمقیم روندی طی می شود که نمی تواند خیلی با آیین نامه مذکور همخوانی داشته باشد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *