۲۶ میلیون ایرانی دچار اضافه وزن و چاقی

ب

درصد مرگ‌های کشور به چهار عامل سکته قلبی، سرطان، حوادث و دیابت مربوط می‌شود.http://cdn.yjc.ir/files/fa/news/1392/9/2/1769920_466.jpg

به گزارش فانیگما : به نقل از باشگاه خبرنگاران،  به دنبال شهرنشینی و زندگی ماشینی، سیمای بیماری‌ها و همچنین سیمای مرگ در دنیا و کشور ما تغییر کرد. بر این اساس متناسب با این تغییرات باید نگاه، فرهنگ و دانش ما نیز تغییر کند. این اتفاق نخواهد افتاد؛ مگر با آموزش.
۴۸ درصد جامعه یعنی ۲۶ میلیون نفر در کشور دچار اضافه وزن و چاقی هستند. این در حالی است که چاقی از عوامل خطر دیابت است. اگر وزن فرد به حد افراط افزایش یابد، این فرد ۶۰ برابر افراد معمولی شانس ابتلا به دیابت دارد. هر چند چاقی اپیدمی جهانی است اما راه‌حل آن دست خود افراد است.
دو مورد تغذیه و تحرک دست خود افراد است. توصیه می‌شود که افراد حداقل روزانه نیم ساعت پیاده‌روی تند داشته باشند. تحرک نقش بزرگی در پیشگیری از چاقی و دیابت دارد. همچنین مردم باید عادات نادرست غذایی خود را اصلاح کنند و از غذاهای سالم استفاده کنند. درباره عامل ژنتیک نیز باید گفت که افراد می‌توانند با آگاهی از این موضوع زودتر به فکر افتاده و حداقل دو عامل دیگر را کنترل کنند.
۱۱ میلیون نفر در کشور فشار خون دارند. این در حالی است که علت این بیماری هنوز در دنیا شناخته نشده است. از میان ۴۰۰ هزار مرگ سالانه کشور، ۹۱ هزار مورد مرتبط با فشار خون است. لازم است افراد به این موضوع نیز توجه کرده و نسبت به کنترل فشار خون خود اهمیت قائل شوند.
هر یک وعده قلیان، معادل استعمال ۲۰ نخ سیگار است که البته عوارض قلیان بسیار بیشتر از سیگار است. پنج میلیون و ۳۰۰ هزار نفر در کشور سیگاری‌ها هستند که سالانه ۱۱ هزار نفرشان فوت می‌کنند.
۱۴ درصد مردم یعنی معادل هفت میلیون و ۵۰۰ هزار نفر نیز قند خون بالا دارند. همچنین چهار تا پنج هزار نفر نیز در کشور به دیابت مبتلا هستند.
۲۸ درصد افراد کشور به چربی خون بالا مبتلا هستند و سالانه ۳۵ هزار مورد از ۴۰۰ هزار مرگ سالانه کشور به چربی خون نسبت داده می‌شود.
روغن عاملی برای دیابت و افزایش چربی خون و چاقی است.
۹۰ درصد افراد جامعه کمبود کلسیم دارند. ۴۰ درصد زنان و ۳۵ درصد مردان پوکی استخوان دارند. بر این اساس مصرف لبنیات و شیر از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.