خانه / خبر / اقتصادی / مرجان شیخ الاسلامی آل آقا اختلاس گر بزرگ اقتصاد ایران کیست ؟ + عکس

مرجان شیخ الاسلامی آل آقا اختلاس گر بزرگ اقتصاد ایران کیست ؟ + عکس

مرجان شیخ الاسلامی آل آقا اختلاس گر بزرگ اقتصاد ایران کیست ؟ + عکس

 

مرجان شیخ‌الاسلامی آل‌آقا روزنامه‌نگار و فعال سیاسی ایرانی است که بعنوان یکی از متهمان اصلی و فراری در پرونده بزرگترین اختلاس تاریخ ایران (پرونده فساد در پتروشیمی) قرار دارد.

وی اصلی‌ترین شریک متهم ردیف اول این پرونده است. وی همسر مهدی خلجی است

 

روزنامه‌نگاری

وی در سالهای دهه هشتاد در روزنامه‌های اصلاح طلب از جمله صبح امروز و همبستگی فعالیت داشته و به مدیریت خبرگزاری میراث فرهنگی نیز رسید.

وی همچنین بعنوان مسئول گروه پارلمانی روزنامه اصلاح طلب همبستگی بود.

وی همچنین عضو انجمن روزنامه نگاران حامی میراث فرهنگی در دهه هشتاد بوده‌است.

مسیح علی‌نژاد در کتاب خاطرات خود ضمن تجلیل از مرجان شیخ الاسلامی و نام بردن از او با عناوین خوشنام قد بلند و زیبا می‌گوید که بعنوان مسئول گروه پارلمانی روزنامه همبستگی وابسته به حزب همبستگی ایران اسلامی حاضر شده‌است که وی را زیر بال و پر خود بگیرد و او پس از سه ماه مطلبی در این روزنامه منتشر کرده و توانسته وارد عرصه خبرنگاری شود.

وبگاه OpenCorporates ‏(en)‏ با استناد به اطلاعات District of Columbia Department of Consumer and Regulatory Affairs ‏(en)‏ نام شرکت IDEA CENTER FOR ARTS AND CULTURE, LLC (مرکز ایده برای هنر و فرهنگ) با مدیریت آل آقا و مهدی خلجی را در لیست خود قرار داده‌است.[۱۸] او در سال ۲۰۱۴ به همراه همسر خود مهدی خلجی این شرکتی را ثبت کرد و مجله‌ای اینترنتی را با عنوان «قلمرو» راه انداخت. شرکت ایده در سال ۲۰۱۷ منحل شد، اما مجلهٔ قلمرو کماکان منتشر می‌شود.

مرجان شیخ الاسلامی

فعالیت سیاسی

وی در انتخابات مجلس ششم به عنوان عضو جبهه مشارکت از تهران نامزد شد ولی در لیست جبهه مشارکت قرار نگرفت.

با روی کار آمدن دولت محمود احمدی‌نژاد به سمت اصولگرایان چرخید و در انتخابات مجلس هشتم مجدداً نامزد شده و این بار در لیست «ائتلاف اصولگرایان مستقل تهران» قرار گرفت.

در سال ۱۳۸۶ آل آقا در لیست انتخاباتی جریان اصولگرای جمعیت زنان جمهوری اسلامی برای انتخابات مجلس هشتم از تهران قرار گرفته بوده‌است.

 

فعالیت اقتصادی و اتهام فساد مالی

نام وی بعنوان متهم در ۲ پرونده بزرگ فساد مالی در ایران مطرح است. روزنامه شرق در گزارش خود معتقد است که وی همزمان با فعالیت در روزنامه همبستگی وابسته به حزب اصلاح طلب همبستگی، با بقایی و احمدی‌نژاد لابی نفتی می‌کرده‌است.

 

پروندهٔ اختلاس از شرکت سپانیر

وی در سالهای پایانی دهه هشتاد وارد فعالیت اقتصادی در عرصه نفت و گاز به بهانه دور زدن تحریم‌ها شده و به بهانه دور زدن تحریم‌ها با شرکت سپانیر (یکی از زیر مجموعه‌های قرارگاه اقتصادی سپاه) وارد معامله گردیده و وجوهی را برای وارد کردن کالاهای تحریمی یرای این شرکت دریافت کرد اما بدون تحویل دادن کالاها از ایران خارج شده و به کانادا رفت و به فعالیت اقتصادی در آنجا مشغول گردید.

مرجان شیخ الاسلامی

پرونده اختلاس در شرکت بازرگانی پتروشیمی

در اسفند ۱۳۹۷ نیز که پس از ۷ سال پرونده اتهامات مدیرعامل سابق شرکت بازرگانی پتروشیمی در شعبه سوم دادگاه ویژه رسیدگی به جرائم اخلالگران و مفسدان اقتصادی نام وی بعنوان مدیرعامل «شرکت بازرگانی دنیز و هترا تجارت» در میان لیست ۱۳ متهم قرار داشت. این پرونده به مبلغ ۶ میلیارد و ۶۵۶میلیون یورو بزرگترین پرونده تاریخ اختلاس ایران است و آل آقا متهم ردیف دوم این پرونده است

وی در این دادگاه به مشارکت اخلال در نظام اقتصادی کشور به میزان به مبلغ ۳۱۸ میلیارد و ۶۳۷ میلیون و ۲۷۵ هزار، و تحصیل مال نامشروع به مبلغ ۷ میلیون و ۶۵ هزار و ۵۲۹ یورو و ۸ میلیون و ۷۱۰ هزار و ۳۸۴ دلار متهم گردید.

در اولین جلسه دادگاه نماینده دادستان گفت: «نحوه قرارداد همکاری بین شرکت PCC و دنیز شرکت PCC به نمایندگی رضا حمزه لو و شرکت دنیز به نمایندگی مرجان شیخ الاسلامی آل آقا معرفی و قرارداد به امضای آن‌ها رسیده‌است و موضوع قرارداد واریز وجوه و حواله‌های ارزی ناشی از صادرات کشور به اقصی نقاط دنیا بوده‌است که اولاً در این ماده مشخص نیست چه تضمینی برای واریز مبالغ وجود دارد و اخذ تضمین پیش‌بینی نشده‌است در حالی که عدم درج هرگونه تضمین بر اساس قانون قابل توجیه نیست. در این توافق اشکالات و ایرادات دیگری وجود دارد مبنی بر اینکه در ابتدا شرکت دنیز به عنوان خریدار است که عکس آن این شرکت صرفاً فروشنده است و با توجه به اینکه انتقال وجوه ارزی از شرکت PCC شانگ‌های به شرکت دنیز است هیچ مواردی در قرارداد مشخص نشده‌است.»

بر اساس دادستان پرونده؛ مرجان شیخ الاسلامی آل آقا شریک اصلی رضا حمزه‌لو، مدیرعامل سابق شرکت سرمایه‌گذاری پتروشیمی و متهم ردیف اول است. دادستان پرونده گفت: این متهم ۶۵۹ میلیون و ۹۳۴ هزار و ۷۶۳ یورو ارز منتقل شده از خارج را به حساب شرکت دنیز ترکیه (متعلق به مرجان شیخ الاسلامی آل آقا، شریک اصلی رضا حمزه‌لو) واریز و بخشی از آن را به صورت ارز خارجی به شرکت‌های خود منتقل کرده‌است و مابقی این مبلغ به میزان ۳۴۷ میلیون و ۲۳۸ هزار ۳۱۳ یورو را که منشأ خارجی داشته‌است به داخل منتقل کرده‌است. شیخ الاسلامی آل آقا در مارس ۲۰۱۹ در تماسی که بی‌بی‌سی فارسی با او داشت، حاضر به انجام مصاحبه نشد و گفت: «چون پرونده در جریان است حاضر به مصاحبه نیستم.»

یکی از متهمان تحت تعقیب قرار گرفته در این دادگاه علی اشرف ریاحی که بر اساس کیفرخواست دادگاه نقش اساسی در سوءاستفاده از پولهای پتروشیمی داشته‌است

وی داماد محمدرضا نعمت‌زاده وزیر سابق صنعت و مشاور فعلی وزیر نفت بیژن نامدار زنگنه است.

خرید املاک در آمریکای شمالی و فعالیت در کانادا

بنا به اطلاعات وبگاه blockshopper وی در سال ۲۰۱۶ و همزمان با خروج از ایران، ملکی به ارزش ۲٬۳۵۰٬۰۰۰ دلار در Washington, District of Columbia خریداری کرده‌است.

همچنین دو خانهٔ چند میلیون یورویی نیز در تورنتو به نام او است.

شیخ‌اسلامی هم‌اکنون شرکتی تجاری را به نام «ونتیو» در تورنتو پایه گذاشته و مدیریت می‌کند.

مرجان شیخ الاسلامی

مرجان شیخ الاسلامی و همسرش مهدی خلجی

زندگی شخصی

مرجان شیخ‌الاسلامی آل آقا با مهدی خلجی ازدواج کرده است. از این جهت که یکی از این زوج (خلجی) فعال در تحریم‌ها علیه ایران و دیگری (آل آقا) فعال در دور زدن تحریم‌های ایران است

خبر این ازدواج بعد از دادگاه پرونده فساد در پتروشیمی در فضای رسانه‌ای فارسی پوشش زیادی داده شد.

 

 

برگرفته شده از ویکی پدیا

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *