خانه / خبر / رویدادهای خارجی / یک زن ایرانی نماینده پارلمان بلژیک شد + بیوگرافی دریا صفایی و عکس

یک زن ایرانی نماینده پارلمان بلژیک شد + بیوگرافی دریا صفایی و عکس

دریا صفایی متولد هفت آوریل هزار و نهصد و هفتاد و پنج ( ۱۹۷۵ ) در تهران است.
وی یک دندان پزشک ، عضو حزب دست راستی ملی گرای ان و آ بلژیک و همچنین فعال حقوق زنان است.

دریا صفایی به عنوان نامزد حزب راستگرای «اِن‌فِآ» و از استان برابانت فلاندر در انتخابات شرکت کرده بود به پارلمان بلژیک راه یافت.

او در صفحات خود در شبکه های اجتماعی از همه کسانی که در این انتخابات از او حمایت کردند تشکر کرد.

صفایی از فعالان آزادی حضور زنان در ورزشگاه‌هاست و در این‌باره به فیفا نامه ای نوشته است. صفایی سال ۱۳۷۸ در جریان اعتراضات دانشجویی در ایران بازداشت و پس از آن به بلژیک پناهنده شد.

ماجرای دستگیری و پناهندگی

صفایی در جریان اعتراضات دانشجویی در اواخر دهه ۱۳۷۰، دانشجوی دندان‌پزشکی در تهران بود. شوهرش، که او هم دندان‌پزشک بود، از سازمان‌دهندگان عمده این اعتراضات دانشجویی بود.

با سرکوب اعتراضات توسط دولت صفایی دستگیر و در انفرادی زندانی شد و همسرش به ترکیه گریخت. صفایی که منتظر محاکمه‌اش بود به صورت موقت آزاد شد.

صفایی که حکم زندان در انتظارش بود، به ترکیه و به شهر مرزی وان گریخت تا به همسرش بپیوندد.

همسر او توسط پلیس ترکیه دستگیر و زندانی شد. صفایی با ابوالحسن بنی‌صدر، رئیس‌جمهور پیشین ایران که در پاریس اقامت داشت، تماس گرفت و از او درخواست کرد تا بلژیک آن‌ها را به عنوان پناهنده بپذیرد.

با قبول این پیشنهاد از سوی مقامات بلژیکی، آن‌ها در ۲۸ ژوئن ۲۰۰۰ به بلژیک رسیدند. پس از دریافت کردن مدرک دندان‌پزشکی بلژیک صفایی و همسرش کلینیک دندان‌پزشکی در بروکسل و آنتورپ دارند.

صفایی در مصاحبه‌ای از زندگی در بلژیک اظهار خرسندی کرده و اظهار داشته که «نمی‌توانم فراموش کنم که زندگی در ایران چقدر سخت است».

کمپین

او فعالیت‌های خود را در جریان مسابقات والیبال قهرمانی جهان آغاز کرد که تیم ملی ایران نیز یکی از تیم‌های شرکت‌کننده در این مسابقات بود.

این فعالیت‌ها خیلی زود باعث شدند تا او و مسئله منع ورود زنان به استادیوم‌های ورزشی در ایران، به موضوع مورد بحث رسانه‌های جهانی تبدیل شود.

او در بسیاری از مسابقات تیم ملی ایران، از شعار «بگذارید زنان ایرانی وارد ورزشگاه‌ها شوند» استفاده کرده‌است.

شهرهای کراکوف و لدز لهستان، فلورانس ایتالیا از جمله شهرهایی هستند که صفایی در آن‌ها به فعالیت علیه منبع ورود زنان به استادیوم در ایران پرداخته‌است.

وی در جریان بازی والیبال میان ایران و مصر المپیک ریو هم پلاکارد خود را نمایش داد.

او به همراه نازنین افشین‌جم فعال حقوق‌بشر، مصطفی عرب، کاپیتان پیشین تیم ملی فوتبال ایران و محمد بیاتی، بازیکن و مربی پیشین تیم ملی فوتبال ایران، به فیفا نیز در رابطه با منبع ورود زنان به استادیوم‌های ایران نامه نوشته‌است.

صفایی پس از صعود تیم ملی والیبال ایران به دور نهایی لیگ جهانی والیبال، با روسای فدراسیون‌های والیبال اروپایی تماس گرفته و درخواست فشار بر جمهوری اسلامی را برای ورود زنان به ورزشگاه‌ها مطرح کرده بود.

به گفتهٔ دویچه‌وله «در تصمیم رئیس فدراسیون والیبال برای میزبانی ایران در مسابقات والیبال قهرمانی باشگاه‌های آسیا در سال ۲۰۱۵ تأثیری جدی داشت».

دلیل اصلی لغو این مسابقات، بازداشت غنچه قوامی بود. در پی این تصمیم فدراسیون، تایوان کشور میزبان این مسابقات شد.

از دیگر اقدامات صفایی در جریان دیدار تیم‌های فوتبال ایران و سوئد برنامه‌ریزی برای پخش دوهزار تی‌شرت بود که بر روی آن‌ها متنی در اعتراض به ممنوعیت ورود زنان به استادیوم‌های ورزشی در ایران نوشته شده بود.

 

دریا صفایی

دریا صفایی نماینده پارلمان بلژیک دریا صفاییعکس دریا صفایی -زن ایرانی پارلمان بلژیک دریا صفایی

دریا صفایی نماینده پارلمان بلژیک

دریا صفایی

دریاصفایی نماینده پارلمان بلژیک

دریا صفایی

دریا صفایی در کودکی در کنار پدرش

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *