پ

تینا روشن نیا بانوی اول رنجر ایران + عکس

تینا روشن نیا، بانوی اول رنجر نینجا در ایران، در طول این سالها تمرین کرده است. بسیاری از شاگردان آموزش و پرورش داده و به جامعه هنرهای رزمی تحویل داده شده است. آشنایی تینا روشن نیا با این ورزش از سالها پیش آغاز شده است، زمانی که نینجا رنجر تازه در ایران تاسیس شد.

 

همین روزها بود که تصمیم گرفت بقیه هنرهای رزمی را ترک کند و وارد دنیای مرموز نینجاها شود.  روشن‌نیا علاوه بر اینکه به عنوان مربی و داور رسمی است، به عنوان نایب‌رئیس بانوان نینجا رنجر بر امور بانوان این رشته هم نظارت دارد. او در گفتگو با خبرورزشی از نحوه ورودش به این رشته رزمی و زندگی یک نینجای واقعی حرف‌های جالبی زد. ‏

 

تینا روشن نیا بانوی اول رنجر ایران + عکس

 

تینا روشن نیا بانوی اول رنجر ایران

 

 

* چند سالی بود که تمرینات را شروع کردی؟

متولد 1356 هستم . از 15 سالگی شروع به ورزش با تکواندو کردم. من در این زمینه تقریبا 9 ساله باقی مانده بودم، سپس در کاراته، کیک بوکسینگ، muita، ووشو کار کردم و مدرک تحصیلی گرفتم. من از سال 79 به نینجا رسیده ام  و حالا من دان 6 رنجر دارم

* تنوع تکنیکی در رنجر چقد است؟

هر گونه حرکتی که می توانید از جنبش پارکور به شمشیر، نانوکاک و دیگر سلاح های سرد بپردازید، حتی می توانیم از موانع پرش کنیم.

* چطور به نینجا رفتی؟

من علاقه خاصی به هنرهای رزمی داشتم و همیشه اخبار و مسائل مربوط به این رشته ها را دنبال می کردم و به همین دلیل من به طور اتفاقی متوجه شدم که میدان نبرد، نینجا رنجر، کار خود را در ایران آغاز کرده است. البته من قبلا فیلم هایی در مورد نینجاها دیده ام اما فکر نمی کنم که جنبش ها و مبارزات نینجاها واقعی باشند. وقتی دیدم که برتری در این زمینه چه بود، تصمیم گرفتم حرفهام را در این زمینه شروع کنم.

* محدودیت سن در این منطقه وجود دارد؟ 

با توجه به محدودیت های سنی، این رشته یکی از شاخه های جذاب هنرهای رزمی است، یک رشته ای که کودکان می توانند در زمینه آکروباتیک و نمایش ها و بزرگسالان در دفاع از خود بازی کنند. نینجا رنجر نه تنها یک هنر رزمی است، بلکه یک درس در زندگی است، درس هایی که صبر و تحمل در زندگی را تدریس می کند، بنابراین اعتقاد دارم که اگر یک دانش آموز انگیزه و علاقه مند باشد، هیچ وقت برای نینجا دیر نیست.

* خانواده شما با انتخاب شما مخالف نیست؟ 

خانواده هیچ گونه اعتراضی نداشت اما از من تشویق و حمایت کردند.

 

* چه عواملی برای پیشرفت در این زمینه هنرهای رزمی مورد نیاز است؟

یک روح پرخاشگر خواستار آنست که ورزشکارانی که می خواهند وارد این رشته شوند باید بدانند که شجاعت مبارزه و نگرانی ستون اصلی ورزش است و تنها تمرین و اعتماد به نفس می تواند به او کمک کند تا در این زمینه موفق شود. توانایی پیگیری حرکات ورزش، آمادگی جسمانی یک مسئله مهم دیگر است که باید مورد توجه قرار گیرد.

 

* لباس های نینجا با رنگ ها و ماسک های مختلف، فلسفه رنگ لباس چیست؟

نینجا‌ها به خاطر استتار رنگ لباس‌شان در مکان‌ها و زمان‌های مختلف فرق می‌کند. مثلاً در برف لباس ‏سفید، در جنگل لباس پلنگی و در شب لباس مشکی می‌پوشند. البته ما الان بین شاگردان، مربیان و ‏ارشد‌ها لباس‌ها را رنگ‌بندی کرده‌ایم. تازه‌وارد‌ها لباس مشکی می‌پوشند کسانی که چند ‏سال کار کرده‌اند و ارشد هستند لباس پلنگی می‌پوشند.

تینا روشن نیا بانوی اول رنجر ایران + عکس

 

تینا روشن نیا بانوی اول رنجر ایران

 

* نینجا رنجر ورزش گران است؟

تا سال گذشته، هزینه لباس و سلاح خوب بود، اما در سال جاری هزینه لباس و ابزار گرانتر شده است، اما خیلی بیشتر از اکثر ورزش ها.

 

* چه توصیه ای برای تقویت روحی دانشجویی دارید؟

نینجا رنجر مجموعه ای از کاراته، کیک بوکس، ژیمناستیک، پارکور و غیره است. دیدن هنرهای رزمی بسیار موثر است و می تواند نقش مهمی در آمادگی ذهنی ورزشکاران بازی کند.

 

آیا در تمرینات مصدوم شده اید؟

ورزش به ویژه ورزش‌های رزمی بدون مصدومیت نیست. خود من بار‌ها مصدومیت را تجربه کرده‌ام به همین دلیل به شاگردانم توصیه می‌کنم که هنگام تمرین از وسایل ایمنی استفاده کنند تا کمتر آسیب ببینند.

 

شیهان چیست؟

‏شیهان یک لقب است در ورزش‌های رزمی کسی که دان ٥ فدراسیون را دارد و سنش بالای ٣٥‌سال است و ‏ارشد محسوب می‌شود لقب شیهان را می‌گیرد. ‏

 

 

* ماهیت هنرهای رزمی سخت و پرماجرا است، چطور؟

من یک شخصیت بسیار آرام هستم و بسیاری از کسانی که به من نزدیک هستند فکر نمی کنند من باید یک رزمندگار باشم. اما من یک شخصیت تهاجمی و یک جنگنده دارم و دوست دارم مبارزه کنم.

 

* در برخی از فیلم ها، از تکنیک ها و حرکات نینجا مورد استفاده قرار می گیرند، آیا شما تا به حال در فیلم های سینمایی ارائه شده است؟

 

برای بدلکاری خیلی‌ها به ما مراجعه می‌کنند. یک مدت هم کارت بدلکاری به من دادند و مسئول بدلکاری ‏شهرک سینمایی بودم. ‏

 

* چرا ادامه ندادید؟

صادقانه، خانم ها در ایران استفاده نمی شوند، بنابراین من تصمیم گرفتم که به شیرجه رفتن وارد نشویم.

 

* برای حرفه ای شدن چند سال باید تمرین کرد که از یک مبتدی به یک نینجا کار تبدیل شد؟

یک ورزشکار که هنرهای رزمی را تا کنون انجام نداده است، می خواهد یک نینجا باشد، حدود 5 سال است. در طول این مدت، او باید سختی های آموزشی را برای تبدیل شدن به یک نینجا واقعی تحمل کند.

 

* تمرینات نججا کجا انجام می شود؟

بستگی دارد به فصل. اکثر مربیان و نینجاها در طبیعت، مانند کوه ها، جنگل ها و ساحل هستند.

 

مهمترین برنامه تابستانی شما چیست؟

برگزاری دو کمپ آموزشی برای نینجاهای ارشد در بام تهران توچال  و جشنواره هنرهای رزمی بیشتر احتمال دارد در شهریار که تقریبا دو هزار نفر نینجاها تمرین می کنند تمرین کنند.

 

وقتی واکنش مردم عادی را میبینید، آنها در حال دیدن تمرینات زنان نینجاکارا هستند؟

آنها می پرسند چگونه می توانند خود و فرزندانشان را آموزش دهند.

کلیدواژه : نینجا
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید