خانه / فرهنگ و هنر / چهره ها / سیدکمال طباطبایی پدر علی طباطبایی درگذشت + بیوگرافی

سیدکمال طباطبایی پدر علی طباطبایی درگذشت + بیوگرافی

سیدکمال طباطبایی، تهیه‌کننده با سابقه سینما، تلویزیون و شبکه نمایش خانگی، امروز (چهارشنبه ۱۶ مرداد) در سن ۵۹ سالگی بر اثر ایست قلبی در بیمارستان طالقانی تهران درگذشت و پس از 4 سال دوری به زودی کنار جوان ناکامش علی طباطبایی آرام می گیرد.

 

سیدکمال طباطبایی پدر علی طباطبایی درگذشت

او تهیه‌کننده مجموعه‌های تلویزیونی «کاکتوس»، «بچه‌های نسبتا بد» و «شب عید» بود و نخستین سریال شبکه نمایش خانگی با نام «قلب یخی» را در سه فصل ساخت.

«مرد آفتابی»، «عزیزم من کوک نیستم»، «سالاد فصل»، «شب»، «فرار بزرگ»، «هر شب تنهایی»، «توفیق اجباری» و … از جمله آثار سینمایی این تهیه کننده به شمار می‌آیند.

این تهیه‌کننده و پدر علی طباطبایی قرار بود فصل جدید سریال «کاکتوس» را با کارگردانی محمدرضا هنرمند و همچنین قسمت دوم فیلم سینمایی «توفیق اجباری» را بسازد.

سید علی طباطبایی؛ بازیگر جوان سینمای ایران و فرزند مرحوم سید کمال طباطبایی بود. وی که متولد 1362 بود در فیلم های سالاد فصل، اسب سفید پادشاه و سریال های قلب یخی، ترانه مادری و بچه ها نسبتاً بد بازی کرده بود. علی فرزند ناکام مرحوم سیدکمال طباطبایی یکشنبه ۸ شهریور ۹۴ در ۳۲ سالگی به علت حمله قبلی از دنیا رفت.

امروز نیز کمال طباطبایی بعد از گذشت قریب 4 سال داغ از دست دادن فرزند را تاب نیاورد با دردی همچون درد پسرش جان به جان آفرین تسلیم شد.

سیدکمال طباطبایی پدر علی طباطبایی درگذشت + بیوگرافی

بیوگرافی سید کمال طباطبایی

سید کمال طباطبایی تهیه کننده سینما و تلویزیون ایران بود. از مهم‌ترین آثار سید کمال طباطبایی می‌توان به فعالیت در سریال قلب یخی، سریال بچه‌های نسبتاً بد و سریال قلب یخی (فصل سوم) اشاره کرد.

سید کمال طباطبایی کار حرفه‌ای خود را از سینما آغاز کرد و سال 1374 در فیلم گریز از مرگ به کارگردانی قدرت‌الله صلح‌میرزایی به عنوان تهیه کننده فعالیت داشته است. گرچه موفقیت این اثر نسبت به آثار شاخص بعدیش مانند سریال قلب یخی، بیشتر نبود اما تجربه خوبی برای سید کمال طباطبایی محسوب می‌شود و همکاری با هنرمندانی همچون محمود دینی، منوچهر حامدی، نرسی کرکیا و فیروز را تجربه کرد.

سید کمال طباطبایی در سال 1389 دوره‌ی پرتلاشی را در عرصه سینما و تلویزیون گذراند و در تولید اثر مهمی حضور داشته است. اثر مهم سید کمال طباطبایی در این سال، فعالیت در سریال قلب یخی به کارگردانی محمدحسین لطیفی محسوب می‌شود.

شاید یکی از مهم‌ترین بخش‌های بیوگرافی سید کمال طباطبایی فعالیت در سریال قلب یخی بوده است. سید کمال طباطبایی سال 1389 سریال قلب یخی به عنوان تهیه کننده فعالیت داشته است که توانست با مهارتش، جای خود را میان اهالی فضای تلویزیون مطرح کند. سید کمال طباطبایی توانست با فعالیت در سریال قلب یخی تجربه حرفه‌ای موفقی برای خود رقم بزند و همکاری در کنار بازیگران بزرگ و باتجربه‌ای نظیر حمید فرخ‌نژاد، حسین یاری، حمید گودرزی و امین حیایی توانست سطح کاری او را متحول کند.

سید کمال طباطبایی علاوه‌بر سریال قلب یخی، سال 1392 در سریال بچه‌های نسبتاً بد نیز فعالیت داشته است. سید کمال طباطبایی این‌بار با سیروس مقدم یعنی کارگردان سریال بچه‌های نسبتاً بد و هنرمندانی چون پوریا ایرایی، اکبر عبدی، حمید گودرزی و سید علی طباطبایی همکاری داشت.

با اینکه سید کمال طباطبایی را بیشتر بعنوان تهیه کننده می‌شناسیم، اما در حرفه‌های دیگر نیز فعال بوده است. سید کمال طباطبایی علاوه‌بر تهیه کننده به‌عنوان مجری طرح نیز در سینما و تلویزیون فعالیت داشته است. مهم‌ترین آثار سید کمال طباطبایی در حرفه‌ی مجری طرح، فیلم توفیق اجباری، فیلم عزیزم من کوک نیستم و فیلم شیرهای جوان است.

سیدکمال طباطبایی پدر علی طباطبایی درگذشت + بیوگرافی

 

آثار کمال طباطبایی

یکی از ویژگی‌های حرفه‌ای آن هست که در مدت زمان فعالیت خود، هم در تلویزیون و هم در سینما حضور داشته است. سید کمال طباطبایی را باید بیشتر تهیه کننده سینما بدانیم چرا که 55% آثار وی سینمایی و 45% آثارش تلویزیونی است. در واقع سید کمال طباطبایی از مجموع 27 اثری که در کارنامه دارد، در 15 اثر در سینما با نام‌های فیلم در انتظار معجزه، فیلم روابط، فیلم آماده باش، فیلم دلداده، فیلم هرشب تنهایی، فیلم توفیق اجباری، فیلم شب، فیلم ساعت 25، فیلم قتل آنلاین، فیلم سالاد فصل، فیلم عزیزم من کوک نیستم، فیلم شیرهای جوان، فیلم چشم عقاب، فیلم گریز از مرگ و فیلم مرد آفتابی فعالیت داشته و در 12 اثر در تلویزیون با نام‌های سریال شب عید، سریال تعبیر وارونه یک رؤیا، سریال بچه‌های نسبتاً بد، سریال قلب یخی (فصل سوم)، سریال قلب یخی 2، سریال قلب یخی، سریال روابط، سریال آماده باش، سریال لبخند سبز، سریال قاصدک روی‌ شانه، سریال فرار بزرگ و سریال در کنار هم فعالیت داشته است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *