پایان دل‌خوشی ۱۵ ساله؛ تالاخادزه رکورد حسین رضازاده را شکست + ویدیو

لاشا تالاخادزه وزنه بردار گرجستانی
ب

رکوردشکنی لاشا تالاخادزه

 

لاشا تالاخادزه وزنه بردار گرجستانی در دسته فوق سنگین رقابت‌های جهانی ۲۰۱۹ با بالا بردن ثبت ۲۲۰ کیلوگرم در یکضرب، ۲۶۴ کیلوگرم در دوضرب و ۴۸۴ کیلوگرم در مجموع رکوردهای جدیدی را به نام خود ثبت کرد. او اولین وزنه برداری بود که بعد از سال های طولانی توانست وزنه‌ای سنگین‌تر از رکورد تاریخی حسین رضازاده یعنی ۲۶۳.۵ کیلوگرم را بالای سر ببرد

لاشا تالاخادزه ۱۷۰ کیلوگرم وزن و ۱۹۷ سانتی متر قد دارد.

 

فیلم رکوردشکنی لاشا تالاخادزه وزنه بردار گرجستانی

 

 

 

امروز یک اتفاق تاریخی در وزنه برداری گرجستان رخ داد و با ایرانی‌ها روز تلخی بود! بعد از ۱۵ سال بالاخره رکورد جادویی حسین رضازاده به دست لاشا تالاخادزه به صورت رسمی شکسته شد. با اینکه تغییر اوزان وزنه برداری از سال گذشته باعث شده بود که رکورد رضازاده در حرکت دوضرب دسته ۱۰۵+ کیلوگرم دست نخورده باقی بماند، اما حالا چه در دسته ۱۰۹+ کیلوگرم و چه در مجموع تمام دهه‌های اخیر که وزنه برداری در جریان بوده، تالاخادزه با مهار ۱۶۴ کیلوگرم، عنوان قویترین مرد جهان را یدک می کشد.

حسین رضازاده از المپیک سیدنی رکوردهای خیره کننده خود را آغاز کرد و حدود ۷، ۸ سال در دسته فوق سنگین اجازه خودنمایی به هیچ وزنه برداری نمی داد. اوج کار این مرد قدرتمند تاریخ وزنه برداری ایران، در المپیک ۲۰۰۴ آتن بود که توانست آن رکورد تاریخی یعنی ۲۶۳.۵ کیلوگرم را در حرکت دوضرب به ثبت برساند.

حسین رضازاده
شاید آن روز کسی فکر نمی‌کرد یک نفر ۱۵ سال بعد در پاتایای تایلند حمله موفقی به رکورد ۲۶۴ کیلوگرم داشته باشد. همین یک رکورد برای ایرانی ها در دسته فوق سنگین باقی مانده بود چون در سال‌های اخیر تالاخادزه با بالا بردن وزنه ۲۲۰ کیلوگرمی در یکضرب هم رکورد بهداد سلیمی را شکسته بود.

حالا هر ۳ رکورد یکضرب، دوضرب و مجموع جهان چه در اوزان فعلی و چه در اوزان قبلی در دست غول گرجستانی است؛ وزنه برداری که هر روز که جلوتر می‌رویم آماده‌تر و دست نیافتنی‌تر می شود.

لاشا تالاخادزه وزنه بردار گرجستانی

لاشا تالاخادزه وزنه بردار گرجستانی

حسین رضازاده بارها صحبت کرده بود و گفته بود روزی رکوردش شکسته می‌شود، اما شاید خیلی از ایرانی‌ها که با قدرت نمایی این وزنه بردار اردبیلی در صحنه های جهانی خاطره‌های زیادی داشتند باورشان نشود یک نفر بعد از ۱۵ سال توانسته این رکورد جادویی را کنار بزند و خودش بالاتر قرار بگیرد.

تالاخادزه با توجه به سن و سالی که دارد، حداقل ۴، ۵ سال دیگر می تواند بر سکوی نخست دسته فوق سنگین جهان تکیه بزند و با این رکوردهای دست نیافتنی آنجا برای خودش جا خوش کند. حتی می‌توانیم انتظار رکوردهای بالاتر را هم از او داشته باشیم. او هیچ رقیبی حتی نزدیک به خودش را هم ندارد؛ نه از نوع ایرانی و نه هیچ کشور دیگری! / ورزش سه

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.