پ
5656

بررسی جوان گرایی در استقلال و اعتقاد استراماچونی

مرد ایتالیایی با کنار گذاشتن رضا آذری، معراج پور تقی، رضا آذری و بازی ندادن به بازیکنانی چون خادم پور، میلاد باقری و کارگر حتی در هنگامی‌که دستش خالی بود نشان داد که چندان اعتقادی به بحث بازیکن سازی و میدان دادن به جوان‌ها ندارد ایلنا: استقلالی‌ها که تجربه خوبی از میدان دادن به جوان‌ها […]

مرد ایتالیایی با کنار گذاشتن رضا آذری، معراج پور تقی، رضا آذری و بازی ندادن به بازیکنانی چون خادم پور، میلاد باقری و کارگر حتی در هنگامی‌که دستش خالی بود نشان داد که چندان اعتقادی به بحث بازیکن سازی و میدان دادن به جوان‌ها ندارد

ایلنا: استقلالی‌ها که تجربه خوبی از میدان دادن به جوان‌ها و محصولات آکادمی باشگاه و درخشش جوان‌هایی چون مجتبی جباری، وحید طالب لو، امیرحسین صادقی، پیروز قربانی ،خسرو حیدری و آندرانیک در دهه هشتاد داشتند، این سیاست و سرمایه‌گذاری روی بازیکنان جوان را در دهه نود هم ادامه پیدا کرد.

استراماچونی که بعد از پشت سر گذاشتن دوران ناموفق در المپیاکوس یونان و اسپارتاپراگ چک امسال می‌خواهد هزطور شده نتیجه بگیرد، تمام تمرکزش روی نتیجه گرفتن است و فعلاً کاری به بازیکن سازی است و کشف استعداد ندارد. رد کردن چند بازیکن جوان به دلیل شلوغ شدن تمرین و کنار گذاشتن رضا آذری جوان که نشان داده استعداد و پتانسیل بالایی دارد گواهی بر این ادعا است.به همین بهانه روند جوان‌گرایی استقلال در دهه نود را بررسی می‌کنیم.

انصاری و یعقوب خارج از دید پرویز

در لیگ دهم و یازدهم که پرویز مظلومی سرمربی استقلال و علی فتح اله زاده مدیرعامل باشگاه بود توجه و سرمایه‌گذاری چندانی روی جوان‌ها انجام نشد و تیم روی کامل ستاره‌هایی چون میلاد میداوودی، مجتبی جباری، فرهاد مجیدی، مهدی رحمتی، آندرانیک تیموریان، خسرو حیدری، آرش برهانی و حجی لوید ساموئل و امیر صادقی می‌چرخید.

محمد انصاری و یعقوب کریمی استعدادهای جوانی بودند که در استقلال این دوره به آن‌ها فرصت عرض‌اندام داده نشد تا هرکدام فقط با انجام یک بازی آخر فصل استقلال را ترک کنند. انصاری به فجرسپاسی و شهرداری تبریز رفت و پس آن راهی پرسپولیس شد تا به‌عنوان یک بازیکن 2 پسته( دفاع چپ و دفاع میانی) در تیم برانکو بدرخشد. او 6 بازی در تیم ملی امید و 4 بازی هم در تیم ملی اصلی انجام داد.

یعقوب کریمی هم از استقلال به نفت تهران رفت و پس از درخشش در این تیم به‌عنوان ستاره نقل و انتقالات راهی سپاهان شد. دست‌آخر هم با مبلغی قابل‌توجه به استقلال برگشت! توحید غلامی تنها محصول آکادمی بود که به او توجه شد اما بازدهی خوبی نداشت. غلامی فصل گذشته در سپیدرود رشت بود و امسال و در 27 سالگی بازیکن ماشین‌سازی تبریز است. اسماعیل شریفات که از استقلال اهواز به استقلال آمد تنها جوانی بود که در تیم مظلومی به او میدان داده شد و درخشش خوبی هم داشت.

کاشف طالب لو و صادقی، حسینی‌ها را ندید!

از لیگ دوازدهم تا چهاردهم که امیرقلعه نویی سرمربی استقلال بود جوان‌هایی چون حسین حسینی، ایمان باصفا،مهران قاسمی،فردین عابدینی، محسن کریمی، بهنام برزای، مجید حسینی، امیرحسین طاحونی و علیرضا رمضانی به‌عنوان بازیکنان جوان از آکادمی با باشگاه‌های دیگر به استقلال اضافه شدند و بازی هم کردند.

مربی که در شروع کارش با میدان دادن به جوان‌هایی چون طالب لو، قربانی، جباری و صادقی کارنامه و رزومه خوبی برای خودش ساخته بود، این بار و در اوج موفقیت تغییر سیاست داد و به‌جای اعتماد و میدان دادن به جوان‌ها، بیشتر سراغ ستاره‌های تاریخ‌مصرف گذشته رفت تا به خیال خودش آن‌ها را احیا کند و یا بازیکنانی که از دوران اوج فاصله گرفته بودند جام بگیرد.

هیچ‌کدام از این جوان در دوره قلعه‌نویی چندان میدان ندیدند و درخششی نداشتند. باصفا، برزای، عابدینی و محسن کریمی بازیکنانی بودند که بیشتر میدان دیدند، اما هیچ‌کدام حتی در اوج نیاز تیم هم به جوان‌هایش اعتماد نکرد.

نورافکن و اسماعیلی هدیه مظلومی به استقلال

در لیگ پانزدهم مظلومی دوباره سرمربی استقلال شد. این بار که خبری از آن‌همه ستاره ریزودرشت نبود، پرویز خان مجبور شد تا بیش از قبل ه جوان‌ها اعتماد کند. امید نورافکن، میلاد شعبانلو و فرشید اسماعیلی جوان‌هایی بودند که در تیم مظلومی بازی کردند.برزای، محسن کریمی و علیرضا رمضانی هم از فصل قبل در تیم مانده بودند. شعبانلو فقط 2 بازی برای استقلال انجام داد، اما نورافکن و اسماعیلی خوب میدان دیدند و نشان دادند که می‌شود روی آن‌ها حساب کرد. اسماعیلی امروز ستاره اول استقلال است و نورافکن هم در سپاهان می‌درخشد.

دوران منصوریان، بهشت جوان‌ها

یک‌فصل و نیم حضور منصوریان در استقلال بهترین دوره جوان‌گرایی در استقلال بود. مجید حسینی و حسین حسینی که قرضی به راه‌آهن و ملوان رفته بودند دوباره برگشتند. بهنام برزای، امید نورافکن، امیرحسین کارگر، مجتبی حقدوست، ارشیا بابازاده، میلاد زکی پور، آرمین سهرابیان، مهدی قائدی، عظیم گوک، محسن کریمی، محمد جوادمحمدی، فردین نجفی، سینا خادم پور، حسین حیدری، سجاد آقایی و محمدحسین کنعانی زادگان جوان‌هایی بودند که در استقلال منصوریان میدان دیدند و چندنفری هم خوش درخشیدند.

خارجی به کام صیادمنش و آقایی

بعد از علی منصور نوبت به مربیان خارجی رسید. وینفرد شفر با میدان دادن و اعتماد به حسین حسینی نقش پررنگی در درخشش این بازیکن جوان داشت. الهیار صیادمنش،رضا کریمی،معراج پور تقی،رضا آذری،مهدی نورالهی،شاهین طاهر خانی و زکریا مرادی ازجمله مهم‌ترین بازیکنانی بودند که به تین شفر اضافه شدند که از بیم آن‌ها صیادمنش با درخشش خوبی داشت که داشت توانست در 18 سالگی لژیونر شود. امسال و تا اینجای بازی‌ها استراماچونی فقط به عارف غلامی و سجاد آقایی روی خوش‌نشان داده است.

مرد ایتالیایی با کنار گذاشتن رضا آذری، معراج پور تقی، رضا آذری و بازی ندادن به بازیکنانی چون خادم پور، میلاد باقری و کارگر حتی در هنگامی‌که دستش خالی بود نشان داد که چندان اعتقادی به بحث بازیکن سازی و میدان دادن به جوان‌ها ندارد. البته خودش می‌گوید راه و روش کار کردن با جوان‌ها را بهتر خوب بلد است.


کلیدواژه : استقلال
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید