خانه / ورزش / یاس مارینا صحنه‌ی درخشش مرسدس؛/ 88مین پل‌پوزیشن لوییس همیلتون در فینال ابوظبی

یاس مارینا صحنه‌ی درخشش مرسدس؛/ 88مین پل‌پوزیشن لوییس همیلتون در فینال ابوظبی

 

 

به گزارش “ورزش سه”، تمرین و تایم‌گیری گرند پری ابوظبی در پیست یاس مارینا برگزار شد تا ترتیب قرار گرفتن ماشین‌ها در خط استارت مسابقه‌ی فردا و لاستیک‌های مورد استفاده‌شان مشخص شود.

 

تمرین سوم

 

تمرین سوم گرند پری ابوظبی در حالی آغاز شد که در دو تمرین روز گذشته والتری بوتاس راننده‌ی مرسدس سریع‌ترین راننده‌ی حاضر در پیست بود.

 

در تمرین سوم اما این ردبول بود که با پیشتازی مکس ورشتپن توانست سریع‌ترین زمان را به ثبت رسانده و در رده‌ی اول بایستد.

 

همیلتون و بوتاس با کمتر از ۰.۱ ثانیه اختلاف با ماشین ردبول، در رده‌های بعدی قرار گرفتند و الکس آلبون چهارم شد. فراری اما مانند دو تمرین قبل در رسیدن به سرعت ایده‌آل با مشکلاتی مواجه بود و وتل و لکلرک به ترتیب پنجم و ششم شدند. سرجیو پرز هم با نمایشی بهتر از دیگر راننده‌های میان جدولی توانست در رده‌ی هفتم بایستد.

 

 

 

 

ماشین سرجیو پرز در اواخر تمرین سوم دچار روغن‌ریزی هم شده بود و به کیمی رایکونن که پشت سرش رانندگی می‌کرد حسابی روغن پاشید.

 

 

 

 

تایم‌گیری

 

در Q1 دقایقی پس از حضور ماشین‌ها در پیست شاهد اسپین شدن ماشین فراری سباستین وتل در همان آغاز دور سریع‌ش بودیم تا برای چند ثانیه‌ای شاهد پرچم زرد در یاس مارینا باشیم.

 

 

 

 

ورشتپن در ابتدا تایم یک را زد و لکلرک هر چه کرد نتوانست به او برسد و در رده‌ی دوم قرار گرفت تا همیلتون به زودی با ثبت زمانی سریع‌تر، بالاتر از این دو قرار بگیرد. بوتاس نیز برای لحظاتی در سه دقیقه‌ی پایانی صدرنشین بود تا باز هم رده‌ی نخست را به همیلتون واگذار کند.

گروجان و کیویات هم در خروج از پیت‌لین، با بی‌احتیاطی کیویات و گاراژ توروروسو، تا یک قدمی برخورد با هم پیش رفتند.

 

 

 

 

در پایان همیلتون، آلبون و بوتاس اول تا سوم شدند و ورشتپن و لکلرک در رده‌های چهارم و پنجم قرار گرفتند. سرجیو پرز هم با ثبت زمانی عالی بالاتر از وتل ششم شد. در پایین جدول هر دو ماشین ویلیامز، هر دو ماشین آلفارومئو و رومن گروجان راننده‌ی هاس با قرار گرفتن در پنج رده‌ی آخر، حذف شدند.

 

 

 

 

در Q2 همیلتون باز هم سریع‌ترین زمان را به ثبت رسانده بود و والتری بوتاس هم در دوری که با لاستیک‌های مدیوم زد توانست به تایم دو دست پیدا کند. فراری با لکلرک و وتل سوم و چهارم بودند و کارلوس ساینز پس از ورشتپن در رده‌ی ششم و بالاتر از آلبون ایستاده بود. در دور آخر اما لکلرک موفق شد با لاستیک‌های مدیوم زمانی سریع‌تر از دیگران را ثبت کند و بالاتر از همیلتون در رده‌ی اول بایستد. به این ترتیب فردا و در استارت مسابقه لکلرک، همیلتون، بوتاس، ورشتپن و آلبون کار خود را بالاستیک‌های مدیوم آغاز خواهند کرد و تنها وتل است که با لاستیک‌های سافت پشت خط استارت قرار می‌گیرد.

 

 

 

 

مگنوسن راننده‌ی هاس، هر دو راننده‌ی توروروسو؛ کیویات و گسلی، هر دو راننده‌ی ریسینگ پوینت ؛استرول و پرز در این مرحله حذف شدند.

 

در Q3 در ابتدا همیلتون، ورشتپن و بوتاس پیشتاز بودند و فراری در حالی که سریع‌ترین ماشین‌ها را در سکتور یک و دو داشت، در سکتور سوم بیش از ۰.۶ ثانیه زمان از دست می‌داد تا در رده‌ی چهارم و پنجم قرار بگیرد.

در پایان اما بار دیگر با اشتباه گاراژ فراری و دیر فرستادن ماشین‌ها به پیست، لکلرک نتوانست پیش از پرچم پایان دور خود را شروع کند و زمانش ثابت ماند. همیلتون نیز که امروز با شماره‌ی ۴۴ همیشگی خود به پیست آمده بود، تایم خود را بهتر کرد و همچنان در صدر ماند تا پل‌پوزیشن گرند پری ابوظبی را به دست بیاورد. این اولین پل‌پوزیشن همیلتون پس از گرند پری آلمان در این فصل بود. همیلتون در طول دوران رانندگی خود در فرمول یک ۸۸ پل‌پوزیشن کسب کرده و از این لحاظ رکورددار است.

 

همیلتون در مصاحبه‌ی پس از تایم‌گیری با اشاره ماشین مرسدسش گفت که این ماشین خیلی خاصی بوده. امروز آخرین شنبه‌ای است که من این ماشین را می‌رانم و واقعا خوشحالم که دوباره توانستم پل‌پوزیشن را به دست بیاورم.

 

 

 

 

با این نتیجه مرسدس همچنان به رکورد پل‌پوزیشن گرفتن خود در پیست یاس مارینا از ۲۰۱۴ تا کنون ادامه داد و همیلتون بخت اول قهرمانی در ابوظبی نام گرفت.

 

بوتاس، ورشتپن، لکلرک، وتل و آلبون در رده‌های بعدی قرار گرفتند. بوتاس البته به دلیل تعویض موتور ماشین پنالتی گرفته و فردا مسابقه را از رده‌ی آخر آغاز خواهد کرد.

 

 

 

 

به این ترتیب فردا همیلتون و ورشتپن خط اول استارت را خواهند داشت و لکلرک و وتل در صف دوم درست پشت سرشان قرار می‌گیرند تا شاهد یک استارت بسیار هیجان‌انگیز در این آخرین مسابقه‌ی فصل فرمول یک باشیم.

 

فراری در ابوظبی هرگز نتوانسته مسابقه را از ردیف اول استارت بزند و این طلسم سرخ‌ها برای یک سال دیگر هم پا برجا ماند. چارلز لکلرک که پس از تصادفش با وتل در گرند پری برزیل و خارج شدن از مسابقه، رده‌ی سوم قهرمانی جهان را به رقیب دیرینه‌اش مکس ورشتپن باخته، در مسابقه‌ی فردا هیچ چیز برای از دست دادن ندارد و بی‌شک برای کنار زدن مکس به آب و آتش خواهد زد. از سوی دیگر باید دید همیلتون می‌تواند در ۵۵ دور مسابقه، ورشتپن را پشت سر خود نگه دارد و یک پایان رویایی را برای فصل درخشانی که پشت سر گذاشت رقم بزند، یا این ورشتپن است که با شکست قهرمان شش باره‌ی جهان خیالش را از رده‌ی سوم قهرمانی در آخرین مسابقه‌ی فصل راحت خواهد کرد.

 

 

 

 

مسابقه‌ی فینال فرمول یک فردا و از ساعت ۱۶:۴۰ در پیست زیبای یاس مارینا در ابوظبی برگزار خواهد شد.

 

 

 

یاس مارینا صحنه‌ی درخشش مرسدس؛/ ۸۸مین پل‌پوزیشن لوییس همیلتون در فینال ابوظبی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *