خانه / ورزش / فوتبال ایران / سرمقاله| دنیزلی هرگز «واسیلی گوجا» نشد

سرمقاله| دنیزلی هرگز «واسیلی گوجا» نشد

همه فکر می‌کردند دنیزلی برای تراکتور انتخاب خوبی بود، اما با گذشت زمان ثابت شد که این مرد ۷۰ ساله کارنامه‌دار اصلاً انتخاب خوبی برای تیم ریشه‌دار تبریزی نبود.

خبرورزشی/ فرهاد اشراقی؛ دنیزلی که خودش پیر شده، تیم تقریباً پیری هم داشت و فکر می‌کرد با فوتبالیست‌هایی که فقط «اسم» دارند، می‌تواند قهرمان شود، اما تراکتوری‌ها با انتخاب غلط او هم دنیزلی را خراب کردند و هم خودشان از کورس قهرمانی عقب افتادند.
سال‌ها قبل (اوایل دهه ۷۰) تراکتور یک مربی سبیلو و دوست‌داشتنی به نام واسیلی گوجا داشت که از تراکتور یک تیم قدر و دوست‌داشتنی ساخته بود. در آن تیم تراکتور امثال کریم باقری ۱۷ ساله، برادران خطیبی، برادران دین‌محمدی و… چهره شدند و به تیم ملی رسیدند. تیمی که اگر دچار قرعه عجیب و غریب در نیمه‌نهایی لیگ دو گروهی نمی‌شد (هر ۲ بازی با پاس در تهران!) حتی می‌توانست به فینال برسد و قهرمان شود.
واسیلی گوجا برخلاف جان توشاک و دنیزلی در تراکتور جوانگرایی کرد و هرگز رو به پیرمرد‌ها نیاورد. امثال باقری، خطیبی، دین‌محمدی و… در آن سال‌ها بسیار جوان بودند و بعد‌ها مشخص شد که واسیلی گوجا دست روی چه شاه‌مهره‌هایی گذاشته است. دنیزلی، اما به جای استفاده از جوان‌ها، از امثال شجاعی، حاج‌صفی، دژاگه و… استفاده کرد که ۱۰ سال پیش فوتبالیست‌های خوبی بودند نه امروز! نتیجه این «اسم‌بازی» هم سقوط تراکتور به رتبه هشتم جدول بود! تیمی که حتی شاهین بوشهر قعر جدولی را در خود تبریز نبرد و مسلماً اگر دنیزلی می‌ماند هم در ادامه مسابقات به جایی نمی‌رسید. مرد مهربان ترکیه‌ای برای تراکتور پرتماشاگر هرگز واسیلی گوجا نشد همان‌طور که جان توشاک پیر هم در تبریز ناکام بود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *