مصوبه کمیسیون تلفیق درباره اخذ مالیات از خانه های خالی برای سال ۹۹ چیست؟

ب

مصوبه کمیسیون تلفیق درباره اخذ مالیات از خانه های خالی برای سال ۹۹ چیست؟

علی‌ اصغر یوسف‌ نژاد ، نایب رئیس کمیسیون تلفیق بودجه در مجلس شورای اسلامی از قرار دادن و اخذ مالیات از خانه های خالی شهر‌های با جمعیت بیش از یکصد هزار نفر در سال‌ های ۱۳۹۷، ۱۳۹۸ و ۱۳۹۹ خبر داد. یوسف‌ نژاد در تشریح مصوبات جلسه امروز این کمیسیون گفت: نمایندگان در مصوبه ای، خانه‌ های خالی را مشمول اخذ مالیات کردند. او ادامه داد: شهرداری‌ های کشور مکلفند واحد‌های مسکونی خالی واقع در شهر‌های با جمعیت بیش از یکصد هزار نفر در سال‌ های ۱۳۹۷، ۱۳۹۸ و ۱۳۹۹ را شناسایی و مالیات متعلقه ماده (۵۴) مکرر قانون مالیات‌ های مستقیم را از مالکان اخذ کنند.

اخذ مالیات از خانه های خالی

یوسف نژاد گفت: در این مصوبه آمده است، پنجاه درصد از درآمد حاصل از این مالیات به حساب درآمد عمومی در ردیف ۱۱۰۲۰۴ جدول شماره (۵) این قانون نزد خزانه‌داری کل کشور و پنجاه درصد باقیمانده به عنوان سهم شهرداری‌ها به حساب شهرداری شهر‌های محل اخذ مالیات واریز می‌ شود. او افزود: در مصوبه‌ ای دیگر، سازمان امور مالیاتی، وزارتخانه‌ های راه و شهرسازی، نیرو و دیگر وزارتخانه‌ ها به تشخیص آیین‌ نامه اجرایی این بند مکلفند تمام اطلاعات لازم جهت شناسایی خانه‌ های خالی را در اختیار شهرداری‌ های کشور قرار دهند.

نایب رئیس کمیسیون تلفیق بودجه درباره بخشی دیگر از مصوبات توضیح داد: براساس این مصوبه، معافیت‌ های مالیاتی موضوع تبصره (۱۱) ماده (۵۳) در محاسبه مالیات موضوع این حکم درنظر گرفته نخواهند شد. آیین‌نامه اجرایی این بند توسط شهرداری با همکاری مشترک وزارتخانه‌های امور اقتصادی و دارایی (سازمان امور مالیاتی)، راه و شهرسازی و شورای عالی استان‌ها ظرف مدت دو ماه تهیه می‌شود و به تمام شهرداری‌های کشور ابلاغ خواهد شد.

یوسف نژاد گفت: اعضای کمیسیون تلفیق در مصوبه‌ای بانک مرکزی را موظف کردند تا پایان شهریور ۹۹ زیر ساخت مورد نیاز جهت نظارت بر تمام تراکنش‌ها اعم از تراکنش‌های درون بانکی بانک‌ها بر اساس مکانیزم‌های مبتنی بر ریسک تهیه شود و مورد بهره‌برداری قرار بگیرد.

نایب رئیس کمیسیون تلفیق بودجه گفت: واحد‌های مسکونی با ارزش روز معادل یکصد میلیارد ریال و بیشتر، خودرو‌های سواری و وانت‌های دو کابین دارای پلاک شخصی با ارزش ۱۰ میلیارد ریال و بیشتر بر اساس نرخ روز خودرو با تبصره‌هایی مشمول مالیات شدند.

یوسف نژاد اظهار کرد: سازمان‌های بیمه گر پایه درمان صرفا موظف به پذیرش نسخه‌های الکترونیکی هستند که شامل کد ملی و مشخصات فردی بیمار، مشخصات فردی و شماره نظام پزشکی پزشک، شناسه یکتای مرکز ارائه خدمت، نوع و میزان خدمت، زمان ارائه خدمت، شناسه الکترونیکی پرداخت بیمار و کد اختصاصی پایانه فروشگاهی و هزینه خدمت به تفکیک سهم بیمه و بیمار و باشد. شورای عالی بیمه مکلف است نسخه الکترونیک را مبتنی بر ضوابط موجود در این بند طراحی و برای اجرا به تمامی افراد و نهاد‌های ذکر شده در بند ج، ابلاغ کنند. در صورتی که شورای عالی بیمه ظرف مدت ۳ ماه از شروع سال ۱۳۹۸ اقدام به این کار ننماید سازمان‌ های بیمه گر پایه درمان مکلف اند حداکثر ظرف مدت ۱ ماه نسخه الکترونیک را مبنی بر ضوابط مذکور طراحی و اجرا کنند.

 

کادر امتیازدهی

امتیاز کاربران: اولین نفری باشید که امتیاز می دهد!

منبع: koolakmag.ir

اخذ مالیات از خانه های خالی

مصوبه کمیسیون تلفیق درباره اخذ مالیات از خانه های خالی برای سال ۹۹ چیست؟

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.