بیوگرافی پگاه آهنگرانی و همسرش + عکس

پگاه آهنگرانی بازیگر و مستندساز متولد دوم مرداد ماه سال ۶۳ در اراک است. مادر وی منیژه حکمت و پدرش جمشید آهنگرانی است که هر دوی آنها کارگردان هستند.

 

آغاز بازیگری

پگاه آهنگرانی برای نخستین بار در سن ۶ سالگی در فیلم گربه آوازخوان به کارگردانی کامپوزیا پرتوی در سال ۱۳۶۹ ایفای نقش کرد.

دومین باری که در یک فیلم بازی کرد ۹ سال بعد و در سن ۱۵ سالگی بود که در فیلم دختری با کفش های کتانی خوش درخشید و باعث جلب توجه منتقدان شد و بازی در این فیلم باعث شد که جایزه بهترین بازیگر زن را از جشنواره فیلم قاهره، جایزه بهترین بازیگر از جشن دنیای تصویر، دیپلم افتخار جشواره بین المللی اجتماعی آبادان و جایزه بهترین نقش آفرینی از جشنواره فیلم های کودک و نوجوانان اصفهان را در سال ۱۳۷۸ به دست آورد.

Pegah Ahangarani 2 - بیوگرافی پگاه آهنگرانی و همسرش + عکس

بازی در فیلم مادرش در سه نقش

مادرش منیژه حکمت نخستین تجربه کارگردانی اش فیلم زندان زنان بود که پگاه در این فیلم در سه نقش متفاوت بازی کرد. این فیلم جایزه بهترین فیلم و فیلمنامه در دوره ششم جشن خانه سینما شد و در سال ۱۳۸۰ او به همراه باران کوثری در مستند روزگار ما در مورد انتخابات ایفای نقش کردند.

 

حادثه در صحنه فیلمبرداری

او در سال ۱۳۸۶ در فیلم اتش سبز بایفای نقش کرد و بدون حضور بازیگر بدل در هنگام فیلمبرداری دچار سقوط شد و در اثر این حادثه تلخ مهره های کمر او شکسته شد و تا مدت ها بستری بود.

5236 - بیوگرافی پگاه آهنگرانی و همسرش + عکس

بازی در فیلم طنز

پگاه آهنگرانی در فیلم پرهزینه و با مضمون تاریخی راه آبی ابریشم به کارگردانی محمد بزرگ نیا ایفای نقش کرده است. در فیلم ورود آقایان ممنوع و مکس هم که موضوعی طنز داشتن و پرفروش هم شدند ایفای نقش کرده است.

او در سال ۸۷ در دوره بیست هفت جشنواره فیلم فجر نامزد نقش دوم زن برای بازی در فیلم زادبوم به کارگردانی ابوالحسن داوودی شد. او در فیلم های دیگری مانند آقا یوسف، صداها، خواب زمستانی، سه زن و طبقه سوم هم ایفای نقش کرده است.

 

کارگردانی و ساخت مستند

او سابقه کارگردانی و ساخت مستند هم دارد و تماشاخانه، محاکات غزاله علیزاده و ده نمکی ها را کارگردانی کرده است. مستند تماشاخانه در مورد تئاتر شهر است. او توانست جایزه ویژه هیئت داوران جشنواره فیلم کوتاه اصفهان برای کارگردانی فیلم مستند تماشاخانه در سال ۱۳۸۴ به دست آورد.

وی در ساخت مستند “محاکات غزاله علیزاده ” ضمن مصاحبه با نزدیکان این نویسنده، از جمله دخترش سلمی، و دوستان مشهور او از جمله مسعود کیمیایی، محمد علی سپانلو و بهرام بیضایی تلاش کرده‌است از زوایای مختلف زندگی غزاله علیزاده نویسنده معروف را مورد بررسی قرار دهد. مستند «ده‌نمکی‌ها» نیز دربار مسعود ده‌نمکی کارگردان فیلم اخراجی‌ها  است.

او همچنین قرار است مستندی را با عنوان «وقایع خانه سینما» کارگردانی کند و در ۶۰ دقیقه از اتفاقاتی که طی سال‌های ۱۳۸۹ تا ۱۳۹۲ برای این خانه و اهالی آن پیش آمده، سخن بگوید.

 

بازی در تئاتر

او هم‌چنین در نمایش‌های تئاتر مانند منهای دو به کارگردانی داوود رشیدی و متولد ۱۳۶۱ به کارگردانی پیام دهکردی در سال ۱۳۸۹ به ایفای نقش پرداخته‌است. نمایش تئاتر متولد ۱۳۶۱ دارای مضمونی سیاسی بود و در اسفند سال ۱۳۸۹ به‌دلیل مخالفت ادارهٔ کل هنرهای نمایشی توقیف شد.

 

نوازندگی

پگاه آهنگرانی نوازندگی هم می کند و به عنوان نوازنده ساز ویلونسل در گروه نوازندگان حسین علیزاده و هوشنگ کامکار در ارکستر ملی حضور داشته است.

 

نویسندگی

او نویسندگی هم می کند و به عنوان نویسنده ستنونی در روزنامه اعتماد فعالیت داشته است.

 

دستگیری

در تاریخ ۱ تیر ماه ماموران به منزل او مراجعه کردند و او را بازداشت کردند. شایعه شده بود که به دلیل شکایت مسعود ده نمکی او بازداشت شده است ولی پگاه اهنگرانی تکذیب کرد.

Pegah Ahangarani 5 - بیوگرافی پگاه آهنگرانی و همسرش + عکس

دلیل بازداشت و ممنوع الخروج شدن

در آبان سال ۹۲ مادرش خبر از حکم ۱۸ ماه حبس تعزیری او در دادگاه بدوی داد و گفت که سه سال ممنوع الخروج است. دلیل این اتهام شرکت در اعتراضات سال ۸۸ بود. او در آن زمان عضو ستاد انتخاباتی میرحسین موسوی بود.

 

همسر پگاه اهنگرانی

اطلاع دقیقی درمورد وضعیت پگاه آهنگرانی در دسترس نیست، اما به نقل از بسیاری از سایت ها وی مجرد می باشد.

Pegah Ahangarani 4 - بیوگرافی پگاه آهنگرانی و همسرش + عکس

کلیدواژه : پگاه آهنگرانی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید