معدن چادرملو بزرگترین تولیدکننده سنگ‌آهن کنسانتره کشور

معدن سنگ آهن چادرملو که در حال حاضر بزرگترین تولید کننده سنگ آهن کنسانتره در کشور است با ذخیره قابل استخراج به مقدار ۳۲۰ میلیون تن در قلب کویر مرکزی ایران و به فاصله ۱۸۰ کیلومتری شمال شرقی شهرستان یزد قرار گرفته است.

2132558 3311 -  معدن چادرملو بزرگترين توليدکننده سنگ‌آهن کنسانتره کشوربه گزارش فانیگما : به نقل از باشگاه خبرنگاران، معدن سنگ آهن چادرملو که در حال حاضر بزرگترین تولید کننده سنگ آهن کنسانتره در کشور است با ذخیره قابل استخراج به مقدار ۳۲۰ میلیون تن در قلب کویر مرکزی ایران و به فاصله ۱۸۰ کیلومتری شمال شرقی شهرستان یزد قرار گرفته است.

در این معدن سالیانه حدود ۱۶ میلیون تن عملیات استخراج شامل ۵/۸ میلیون تن باطله‌برداری و ۵/۷ میلیون تن استخراج سنگ آهن انجام می‌گیرد.

محصول نهایی تولیدی در ظرفیتهای فعلی شامل ۳/۴ میلیون تن کنسانتره سنگ آهن با عیار Fe حدود ۶۸ درصد و ۸۰۰ هزار تن سنگ آهن‌های دانه‌بندی شده با عیار Fe حدود ۶۴-۶۰ درصد می‌باشد که پس از تامین نیازهای صنایع فولاد داخلی مازاد بر مصرف آن صادر می‌شود.

تاریخچه معدن سنگ‌آهن چادرملو

کانسار چادرملو در سال ۱۳۱۹ توسط یک مهندس ایرانی به نام آقای سبحانی و تحت نظر زمین شناس آلمانی بنام کومل شناسائی شد.

پژوهشهای اولیه زمین شناسی در خلال سالهای ۴۳-۱۳۴۲ با حفر تونلهای اکتشافی انجام شد. اکتشافات کلی منطقه و مغناطیس سنجی هوائی که از سال ۱۳۴۷ در مساحتی به وسعت ۴۰ هزار کیلومتر مربع آغاز شده بود منجر به ثبت ناهنجاری (Anomaly) مغناطیسی در کل منطقه بافق ساغند و زرند کرمان گردید. اکتشافات تکمیلی در سالهای ۱۳۵۷-۱۳۵۲ انجام شد.

پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران، کانسار چادرملو به عنوان یک طرح مستقل مورد توجه قرار گرفت، در سال ۱۳۶۲ مذاکره برای ادامه مطالعات و طراحی تفصیلی با شرکت LKAB سوئد آغاز شد که به نتیجه نرسید.

در سال ۱۳۶۵ مهندسین مشاور آلمانی شرکت E.B.E به منظور انجام مطالعات اولیه و طراحی تفصیلی انتخاب و قرارداد مهندسی فاز یک در سال ۱۳۶۵ و فازهای ۲ و ۳ در سال ۱۳۶۹ بین شرکت ملی فولاد ایران و مهندسین مشاور مذکور منعقد شد.

پس از انجام مطالعات فاز ۱ مشاور مزبور، با تائید شرکت ملی فولاد ایران روش فرآوری سنگ آهن چادرملو را از طریق جداکننده میدان ضعیف، جداکننده مغناطیسی میدان قوی، فلوتاسیون کنسانتره هماتیتی به منظور کاهش فسفر و بازیابی آپاتیت (کنسانتره فسفر) انتخاب و طراحی تفصیلی را بر اساس این روش آغاز نمود .

. بموازات فعالیتهای مهندسی فوق، مجوز شروع عملیات اجرائی در اواخر سال ۱۳۶۸ از طرف سازمان برنامه و بودجه وقت صادر و طرح بمورد اجرا گذاشته شد.

عمر معدن سنگ‌آهن چادرملو ۱۱ سال دیگر به پایان می‌رسد 

برداشت ماده معدنی از معدن چادرملو از حدود سال ۱۳۷۶ آغاز شد و پیش‌بینی می‌شود که عمر این معدن تا ۱۱ سال دیگر به پایان برسد. البته باید در نظر داشت که معمولا در چند سال آخر عمر معدن برداشت از آن با مشکلاتی نیز مواجه می‌شود.

میزان ذخیره معدن چادرملو ۴۰۰ میلیون تن بوده که از این رقم ۳۲۰ میلیون تن قابل استخراج بوده است و هم‌اکنون ۱۸۰ میلیون تن از این ذخیره برای استخراج باقی مانده است. در همین راستا برآورد می‌شود حدود ۱۱ سال از عمر معدن باقی مانده است.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید