علت سردرد | روش درمان خانگی سردرد را بدانید

Headache
ب

سردرد یکی از شایعترین مشکلاتی است که افراد روزانه از آن شکایت می کنند. برخی از افراد در زمانهای معینی از زندگی ، سردردهای شدیدی را تجربه می کنند و برخی دیگر سردردهای گاه به گاه را تجربه می کنند. هر کس می تواند سردرد داشته باشد و فرقی نمی کند سن شما ، نژاد یا جنسیت باشد. تعیین علت سردرد همیشه آسان نیست. با این حال ، طبق زندگی روزمره ما ، شش دلیل اصلی برای سردرد وجود دارد ، از جمله سردردهای خوشه ای ، سینوزیت ، سردردهای میگرنی و سردردهای تنشی. برای آشنایی با این علل و راههای درمان سردرد با ما همراه شوید.

علت سردرد | روش درمان خانگی سردرد را بدانید

علت سردرد شما چه می تواند باشد؟

شغل شما

شکی نیست که استرس شغلی می تواند باعث سردردهای زیادی در طول هفته شود ، اما اگر علت سردردهای شما روز کاری شما باشد نیز بسیار غیرمنتظره است! بله ، استرس شغلی در روزهای هفته وقتی کار نمی کنید ، به وجود می آید و باعث سردرد می شود. درست بعد از اتمام یک پروژه کاری یا وقتی که در روز استراحت بعد از یک هفته کار استراحت می کنید. یا حتی وقتی در تعطیلات یا در تعطیلات هستید. این نوع سردرد ، که متخصصان آن را سردرد رها کردن می نامند ، سردردی است که اغلب به عنوان سقط جنین تشخیص داده می شود. علت چنین سردردهایی را می توان به میزان هورمونهای استرس که بر فعالیت شیمیایی حساس مغز تأثیر می گذارد ، نسبت داد.

درمان: برای کاهش استرس هر روز به مدت ۵ دقیقه این تمرین ذهنی را انجام دهید: چشمان خود را ببندید و به مکانی فکر کنید که باعث خوشبختی شما شود ، مانند ساحل که به یاد دارید. روی تصویر متمرکز شوید و خود را در آنجا تصور کنید. به تمام جزئیات ، گرمای خورشید بر روی پوست صورت خود و یا وزش نسیم خنک دریا ، بوی آب شور دریا و احساس آرام شن در زیر پاهای خود توجه کنید. در روزهایی که بسیار خسته و خسته هستید ماساژ دهید. تحقیقات گسترده در اسپانیا نشان داده است که ۴۰ دقیقه ماساژ می تواند سردردهای تنشی را در عرض چند ساعت تسکین دهد.

رژیم شما

فرقی نمی کند که هر وعده غذایی را فراموش کنید یا به تعویق بیاندازید ، می تواند باعث افت قند خون و ایجاد سردرد شود. اما جالب است بدانید که خوردن غذاهای خاص می تواند باعث سردرد شود. حداقل ۳۰٪ سردردهای میگرنی به دلیل رژیم غذایی است. طبق تحقیقات بنیاد ملی سردرد ، غذاهایی که حاوی تیرامین هستند در صدر لیست غذاهایی که باعث سردرد می شوند قرار دارند. به همین دلیل ، انواع کالباس ، سوسیس ، سس سویا و پنیر قدیمی و در بعضی از افراد با خوردن پیاز و مرکبات ، باعث سردرد و میگرن می شوند. غذاهای دیگری که درد میگرن را تحریک می کنند شامل غذاهای حاوی کافئین ، مونو سدیم گلوتامات (MSG) و آسپارتام هستند. مونو سدیم گلوتامات نمکی است که در بسیاری از غذاهای کنسرو شده و غذاهای آماده به عنوان طعم دهنده استفاده می شود و آسپارتام نوعی شیرین کننده مصنوعی است که در محصولات کم کالری وجود دارد.

درمان: پرهیز از غذا برای سردرد می تواند برای هر فرد متفاوت باشد. به همین دلیل ، پزشکان معمولاً توصیه می کنند که افراد رژیم غذایی خود را برای چند ماه ادامه دهند تا بدانند چه غذاهایی باعث سردرد آنها می شود یا می تواند باعث سردرد شود. شما می توانید رژیم خود را با رژیم غذایی کم تیرامین شروع کنید و غذاهایی مانند سوسیس ، هات داگ ، پنیرهای قوی مانند چدار ، پنیر آبی ، پنیر کهنه ، سس سویا ، سویا ، پنیر سویا ، لوبیا ، ترشی مانند سوسیس را میل کنید. و از ترشی و نان درست شده با خمیر مایع خودداری کنید.

همچنین ، سعی کنید حداقل هر ۳ ساعت یکبار ، مثلاً ۳ وعده غذایی کوچک و ۳ وعده غذایی در روز میل کنید. به یاد داشته باشید که کم آبی بدن می تواند علت سردرد و همچنین نوشیدن زیاد قهوه باشد ، بنابراین سعی کنید در طول روز آب کافی بنوشید تا از سردرد و پیشگیری از آن جلوگیری کنید و بیش از ۲۰۰ میلی گرم کافئین در روز مصرف نکنید. یک فنجان قهوه معمولی حاوی حدود ۱۰۰ میلی گرم کافئین است و یک قوطی نوشابه حدود ۳۰ تا ۵۰ میلی گرم کافئین دارد.

علت سردرد | روش درمان خانگی سردرد را بدانید

زندگی اجتماعی شما

اگر آخر هفته با دوستان خود سرگرم هستید ، دیر بیدار شوید و در عوض تا ظهر جمعه بخوابید. شما احتمالاً صبح با سردرد از خواب بیدار خواهید شد ، اما چرا؟ دیر بیدار ماندن ، قرار گرفتن در معرض دود دست دوم یا سیگار کشیدن و بیشتر از همیشه بیدار شدن از خواب ، دلایل اصلی سردرد در روزهای تعطیل است. درست است که کمبود خواب به تنهایی دلیل شناخته شده سردرد است ، اما مختل کردن زمان خواب به همان اندازه دردناک است.

درمان: لازم نیست برنامه های آخر هفته خود را به کلی لغو کنید. اما برای جلوگیری از سردرد ، زود هنگام شب به خانه بروید ، بنابراین برنامه خواب خود را بیش از حد تغییر ندهید و حتی می توانید کمبود خواب را که در طول هفته در صبح تعطیلات داشتید ، جبران کنید. البته این بدان معنا نیست که مجبورید زمان زیادی را در رختخواب بگذرانید. اگر هنوز هم در طول روز احساس خواب آلودگی می کنید ، چرت زدن کوتاه باعث می شود احساس بهتری داشته باشید.

 

کاهش وزن

اضافه وزن داشتن خطر ابتلا به سردردهای مزمن را افزایش می دهد و اگر در وسط بدن اضافه وزن دارید ، دو برابر بیشتر از حد ممکن است. زنان دارای اضافه وزن تا ۳۰ درصد میگرن بیشتر از خانمهای مسطح و نازک هستند. طبق تحقیقات دانشگاه پزشکی درکسل ، “قسمتی از مغز شما که کنترل می کند چقدر می خواهید غذا بخورید و عملکرد سلول های چربی هنگام بروز سردردهای حاد فعال می شود.” جان هاپکینز ، رئیس تحقیقات مرکز سردردهای جان هاپکینز ، گفت: “مقادیر بالای پروتئین که توسط سلولهای چربی مانند آدیپونکتین و لپتین ترشح می شود ، می تواند باعث ایجاد التهاب در بدن شما شود. این نیز بر میگرن تأثیر می گذارد.” “این یک سردرد است.”

درمان: عرق کردن! ورزش نه تنها در سوزاندن چربی و کاهش وزن به شما کمک می کند بلکه در تسکین درد عملکرد قوی دارد. تحقیقات نشان داده است که ۴۰ دقیقه ورزش هوازی ۳ بار در هفته به اندازه میگرن در تسکین میگرن موثر است!

هورمونهای شما

 

علاوه بر اثر نوسانات خلقی و درد بدن ، قاعدگی می تواند باعث سردردهای مختلفی شود. تغییرات هورمونی باعث ایجاد سردرد در حدود ۶۰ درصد از زنان می شود. طبق تحقیقات دانشگاه UCLA ، میزان استروژن در بدن شما درست قبل از قاعدگی کاهش می یابد و این تغییر مغز می تواند باعث سردردهای میگرنی شود.

درمان: مصرف داروهای مسکن غیر استروئیدی مانند ایبوپروفن ، روزانه و چند روز قبل از قاعدگی می تواند به کاهش التهاب رگ های خونی در مغز که باعث سردردهای میگرنی می شود ، کمک کند. اگر این مسکن ها به اندازه کافی برای تسکین درد شما موثر نباشند ، متخصص زنان ممکن است داروهای دیگری را پیشنهاد کند. مانند داروهایی که مانع از بین رفتن استروژن در بدن شما یا مسکن های قوی تری می شوند که مدت طولانی در سیستم عصبی باقی می مانند. فقط با ارائه دهنده خدمات بهداشتی خود مشورت کنید.

عادتهای شما هنگام خواب

 

سردرد می تواند به دلیل مشکلاتی در فک شما ایجاد شود ، مانند افرادی که هنگام خواب دندان خود را لک می کنند یا کسانی که در طول روز دندان های خود را می چسبانند. تحقیقات گسترده انجام شده در یک دانشگاه دندانپزشکی نشان می دهد که این رفتارها در افرادی که سردرد تنشی دارند ، بسیار رایج است. این افراد ممکن است این کار را در هنگام خواب یا بیداری انجام دهند. بسیاری از افرادی که از سردردهای سردرگمی شکایت دارند در هنگام خواب یا به طور ناخودآگاه روی فکهای خود فشار می آورند که این امر به مفصل گیجگاهی فکی فشار می آورد. این نوع سردرد به سندرم مفصل Temporomandibular یا TMJ معروف است. خروپف در هنگام خواب یکی دیگر از دلایل سردردهای شدید روزانه است.

درمان: علائم این رفتار شامل درد فک ، درد گوش و کلیک مانند فک هنگام باز کردن دهان و جویدن است. دندانپزشک شما همچنین می تواند به راحتی تشخیص دهد که آیا شما در خواب دندان خود را لکه دار می کنید یا خیر. اگر به این مشکل مبتلا شده باشید ، می توانید از متخصصین کلینیک خواب دیدن کنید که برای مشکلات خواب روش های مختلفی دارند.
انواع سردردها را بشناسید

درد خود را بشناس؛ علت بیش از نیمی از سردردها تشخیص یا تشخیص نادرست است. طبق مطالعات بنیاد ملی سردرد ، سه نوع سردرد اصلی عبارتند از:
سردرد تنشی (شایع ترین نوع سردرد)

احساس فشار مداوم یا فشردگی محکم در پیشانی ، اطراف سر یا پشت سر که با حرکت شما بدتر یا بدتر نمی شود. حدود ۸۸٪ از زنان از سردردهای تنشی رنج می برند.
سردردهای میگرنی (بیشتر در زنان)

احساس درد طبیعی در یک طرف پیشانی یا یک طرف کل سر در حال افزایش است که برخلاف سردردهای تنشی ، با حرکت بدن یا سر افزایش یافته و بدتر می شود. این نوع سردرد با تهوع یا حتی استفراغ همراه است. حساسیت به نور و صدا نیز در این نوع سردرد رایج است. حدود ۱۸٪ از زنان مبتلا به میگرن هستند.
سردرد سینوس (نادر)

احساس درد و فشار در اطراف چشم ، روی گونه ها و پیشانی همراه با آبریزش بینی و احتقان یا احتقان بینی و حتی در برخی موارد تب و لرز وجود دارد. این عوارض جانبی توسط آنتی بیوتیک ها تسکین می یابد. بیشتر افرادی که فکر می کنند سردرد سینوسی دارند ، در واقع دچار سینوزیت یا میگرن هستند.

درمان طبیعی سردرد

 

طبق تحقیقات بسیاری که برای یافتن دلایل سردرد انجام شده است ، حدود ۴۰٪ افرادی که از سردرد رنج می برند می توانند فقط با دوری و ایجاد عادات صحیح به روش طبیعی درمان سردردهای خود برسند. اما فقط ۱۴ درصد افراد این کار را می کنند. این ایده خوبی است که با پزشک خود در مورد استفاده از یک یا چند داروی گیاهی سردرد صحبت کنید و قبل از استفاده از داروهای شیمیایی سعی کنید سردردهای خود را با ویتامین ها و مکمل ها درمان کنید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *