ماجرای محمود کریمی چه بود ؟ + فیلم مداحی جنجالی

محمود کریمی
ب

چند روز پیش از شبکه‌ی دو سیما ویدئویی از مداحی یا در واقع روضه‌ای از محمود کریمی به‌صورت زنده پخش شد. حاج محمود کریمی در این ویدئو که حدود ۳ دقیقه است روضه‌ای عجیب خواند، روضه‌ای که پس از آن انتقادات زیادی را به‌همراه داشت. مداحی جنجالی محمود کریمی یا در واقع روضه‌ی محمود کریمی در مورد تخته‌نرد بازی‌کردن امام حسین با خسروخان مست است.

کلیت روضه حول قصه‌ی «خسروخان مست» است. خسروخان، سالمندی است که «نفس‌اش آنقدر حق بود که دعا می‌کرد مستجاب می‌شد، اهل گریه بود، برای امام حسین می‌مرد». اما این خسروخان قبلاً اهل مست‌کردن و عیش و نوش بوده‌است.

ماجرای تبدیل خسروخان – که در جوانی اهل عیش و نوش بوده – به کسی که «برای امام حسین گریه می‌کند» این است که در شب اول محرم، خسروخان برای مست‌کردن به خانه می‌رود و در حال نوشیدن است که با امام حسین تخته‌نرد بازی می‌کند و مدام می‌بازد. جالب آن که تخته‌نرد آن‌ها سر دو گونی برنج است. وقتی خسروخان برنج‌ها را می‌بازد و به تکیه‌ی محل می‌رود که برنج‌ها را آن‌جا تحویل دهد، زنی به او می‌گوید که «نذرت قبول، اما هیچ‌وقت با بچه‌ی من قمار نکن».

شرح ماجرا را از زبان محمود کریمی در زیر بشنوید:

محمود کریمی توضیح داد

ازآن‌جا که این ویدئو موجب انتقادات زیادی به محمود کریمی شد، او درصدد برآمد که توضیح دهد. کریمی گفت در واقع خسروخان در عالم خودش تصور کرده است که با امام حسین در حال بازی تخته‌نرد است.

او در ویدئویی که در شبکه‌ی ۲ پخش شد گفت:

بعضی‌ها حکایت را متوجه شدند، بعضی‌ها متوجه نشدند. من از آن‌ها که متوجه نشدند عذرخواهی می‌کنم، شاید من خوب جا نینداختم. یک عده هم هستند که خودشان را به متوجه‌نشدن می‌زنند. این موضوع حکایت بود نه روایت.

این بنده‌ی خدا در عالم خودش تصور کرد که در برابر حضرت نشسته است. من چنین جسارتی نمی‌کنم که …

خیرش هم این است که یک عده‌ای حساس می‌شوند و می‌روند دوباره روضه را گوش می‌کنند و برکت بیشتری خواهد داشت. … ما ملامتی هستیم، ما از این حرف‌هایی که … زیاد شنیدیم.

واکنش وزیر ارشاد به مداحی جنجالی محمود کریمی

در میان انتقادات و واکنش‌هایی که نسبت به مداحی جنجالی محمود کریمی سر گرفت، وزیر ارشاد هم نقشی داشت. سید عباس صالحی، وزیر ارشاد، در توییترش نوشت:

خطیب، مداح، نویسنده، هنرمند و … اشتباه می‌کنند، خطا لازمه‌ی زندگی بشری است؛ اما دو چیز ناگوار است:

توجیه ناموجه خطا

تبعیض در برخورد با خطا

این دو وجدان عمومی را رنج می‌دهد.

واکنش وزیر ارشاد به مداحی جنجالی محمود کریمی

واکنش مصطفی تاجزاده به روضه جنجالی محمود کریمی

مصطفی تاجزاده، فعال سیاسی اصلاح‌طلب، نیز به این ماجرا واکنش نشان داد و نوشت:

وقتی نورچشمی‌ها چک سفیدامضا، بی‌هیچ نظارت و بازخواستی، بگیرند و مدح حقیقت و عدالت و ذم حق‌کشی و فساد، به تملق‌گفتن از حاکمان و هتاکی دلسوزان استحاله یابد، مداحی هم در کمال بی‌خبری نسبت‌های شرم‌آور به معصومین می‌دهد و صداوسیما با پخش آن ترهات، موجب وهن دین و استهزای اعتقادات مردم می‌شود.

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *