علائم بیماری بیماری ازگود اشلاتر چیست + درمان و جلوگیری

300px-radiograph_of_human_knee_with_osgoode28093schlatter_disease
ب

در این مطلب ( علائم بیماری بیماری ازگود اشلاتر چیست + درمان و جلوگیری ) نگاهی  می اندازیم به  تاریخچه این نوع بیماری ، امیدواریم مورد استفاده شما قرار گیرد.

بیماری را بشناسیم و از وقوع آن با روش های موثر جلوگیری نماییم عدم شناخت بیماری و یا نداشتن تعریف درست از بیماری ممکن است دستیابی به پیشگیری را مشکل سازد و این یک قاعده است که هرگاه علت تشخیص داده شود مبارزه با معلول آسان خواهد شد .

دکتر زرین آذر، بیماری را اینگونه شرح می دهد : 

بیماری بطور کلی انحراف بدن از اعمال طبیعی آن تعریف گردیده است حال آنکه در حقیقت میتوان گفت که برعکس، بیماری مبالغه بدن در انجام اعمال طبیعی و
فیزیولوژیک خود میباشد.

بیماری پدیدهای نیست که از خارج ما بر ما تحمیل شده باشد. بیماری پتانسیلی درونی است که در بدن موجودات زنده وجود داشته و در حقیقت همه روزه در بدن تولید میگردد. مواد جانبی حاصل از سوخت و ساز طبیعی بدن، در اثر تجمع باعث اختلال در کار سلولها و سپس بافتها و اندامهای بدن میگردند. این اختلال بصورت عالیم و نشانههای مختلفی بروز میکنند که ما نام آنرا بیماری میگذاریم.

در حالت طبیعی مواد زائد حاصله از سوخت و ساز توسط اندامهای مربوطه از بدن، پاکسازی شده، اثرات منفی یا مخرب برکار بدن به جا نمیگذارند. زمانی که بدن بدلیلی دچار ضعف و ناتوانی در پاکسازی و انجام اعمال حیاتی است یا میزان مواد زائد از حد طبیعی روزمره خارج است، بدن از حالت تعادل خارج شده، عالئم “بیماری”بروز مینماید.

تغذیه غیر طبیعی، پرخوری، خستگی، سموم درونی و بیرونی، بیخوابی، استرس،افراط و تفریط در امور زندگی، افکار نگران کننده و منفی همگی از عواملی هستند که به عدم تعادل بدن میانجامند. عالیم مختلفی که ما بیماری مینامیم در حقیقت در اثر تالش بدن برای پاکسازی بوجود می آیند. تب، اسهال، سردرد، استفراغ، دردهایعضالنی و استخوانی که بطور عموم در اکثر بیماریهای حاد و گاها مزمن مشترک میباشند از این جملهاند. همین عالئم در افرادی که از مصرف مواد اعتیاد روزمره مانند: چای، قهوه، الکل، مواد مخدر، شکر و آرد سفید دست میکشند نیز دیده میشوند. عالئم ذکر شده که نشانههای پاکسازی بدن از سموم میباشند پس از مدت چند روز تا چند هفته و بدون نیاز به هیچگونه دخالتی از بین رفته، به همراه خود اعتیاد فیزیکی به ماده مورد نظر را نیز از بین میبرند.

 

علائم بیماری بیماری ازگود اشلاتر چیست + درمان و جلوگیری

 

بیماری ازگود اشلاتر
Radiograph of human knee with Osgood–Schlatter disease.png
Lateral radiograph of the knee demonstrating fragmentation of the tibial tubercle with overlying soft tissue swelling.
طبقه‌بندی و منابع بیرونی
تخصص روماتولوژی، استخوان‌پزشکی
آی‌سی‌دی-۱۰ M92.5
آی‌سی‌دی-۹-CM ۷۳۲.۴
دادگان بیماری‌ها ۹۲۹۹
مدلاین پلاس ۰۰۱۲۵۸
ئی‌مدیسین emerg/۳۴۷ orthoped/426 radio/491 sports/89
پیشنت پلاس بیماری ازگود اشلاتر
[ویرایش در ویکی‌داده]

بیماری ازگود اشلاتر (به انگلیسی: Osgood-Schlatter disease) یک بیماری مربوط به استخوان‌سازی بیش‌ازحد طبیعی در ناحیه برجستگی استخوان درشت‌نی است. معمولاً بیماران از درد ناحیه مربوطه شاکی هستند.

بیماری ازگود اشلاتر در پسران و دختران یازده تا پانزده سال اتفاق می‌افتد. بیماری در پسران شیوع بیشتری نسبت به دخترها دارد. این بیماری با سطح فعالیت‌های فرد ارتباط دارد. در ورزشکاران (وزرش‌های سنگین) شیوع بیماری به علت بالا بودن میزان فعالیت فرد بیشتر از افراد غیر ورزشکار است.

سازوکار آسیب

علت بیماری به‌طور دقیق مشخص نیست اما می‌تواند در ارتباط با رشد سریع اسخوان و ضربات باشد. در اکثر موارد مرحله‌ای از رشد سریع استخوانی پیش از شروع بیماری وجود دارد.

با توجه به اینکه زردپی کشکک (پاتلار) به برجستگی استخوان درشت‌نی اتصال می‌یابد کشش‌های زردپی کشکک (مثلاً به علت انقباض‌های شدید عضلات چهارسر) به ویژه در قسمت انتهایی آن به برجستگی درشت‌نی انتقال می‌یابد و باعث افزایش استخوان‌سازی در این نواحی می‌شود. استخوان‌سازی می‌تواند در قسمت پشت زردپی کشکک نیز ایجاد گردد.

علایم و نشانه‌ها

علایم و نشانه‌های بیماری ازگود اشلاتر عبارتنداز:

-وجود درد در قسمت جلوی زانو

-برجستگی بیشتر از حد معمول در ناحیه برجستگی استخوان درشت‌نی

-حساسیت به لمس در ناحیه برجستگی استخوان درشت‌نی

-درد با فعالیت تشدید و با استراحت کاهش می‌یابد.

-انقباض مقاومتی عضله چهار سر باعث تشدید درد می‌گردد.

-افزایش درد به هنگام چهار زانو یا دو زانو نشستن و فعالیت‌هایی چون دویدن و پریدن.

-سستی و آتروفی (کاهیدگی) ماهیچه چهارسر ران در مراحل پیشرفته وجود دارد.

-رادیوگرافی برجسته شدن و گاهی قطعه قطعه شدن برجستگی درشت‌نی را نشان می‌دهد.

درمان

در بسیاری از موارد بیماری به‌طور خود به خود بهبود می‌یابد. درمان در گذشته شامل گچ‌گیری یا آتل‌گیری بود ولی امروزه به دلیل عوارض بی حرکتی کامل به ویژه در ورزشکاران کنار گذاشته شده‌است.

درمان شامل موارد زیر است:

-کاهش سطح فعالیت‌ها به ویژه در زمان‌هایی که درد شدید است.

-کنترل فعالیت‌های روزمره جهت جلوگیری از فشار به ناحیه برجستگی استخوان درشت نی.

-پرهیزاز وضعیت‌های دردناک

-استفاده از یخ در مراحل حاد

-تمرینات کششی مناسب تحت نظارت متخصص ارتوپد و فیزیوتراپیست

-استفاده از وسایل محافظت‌کننده جهت جلوگیری از فشار به ناحیه برجستگی درشت نی

-استفاده از داروهای ضد التهابی تحت نظارت متخصص ارتوپد

-انجام جراحی که بیشتر در موارد کندگی برجستگی استخوان درشت نی مطرح است.

پانویس


  • http://en.wikipedia.org/wiki/Osgood-Schlatter_disease
  • اعلمی هرندی، بهادر، اصول ارتوپدی و شکسته بندی، چاپ ششم، نشر فروغ اندیشه
  • ناصری، نسرین، فیزیوتراپی در ضایعات ارتوپدیک، انتشارات صبح سعادت، چاپ اول، شابک:۴-۷-۹۳۴۰۸-۹۶۴


 

علائم بیماری بیماری ازگود اشلاتر چیست + درمان و جلوگیری

 

برگرفته از ویکی پدیا:

https://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%A8%DB%8C%D9%85%D8%A7%D8%B1%DB%8C_%D8%A7%D8%B2%DA%AF%D9%88%D8%AF_%D8%A7%D8%B4%D9%84%D8%A7%D8%AA%D8%B1

چنانچه، مطلب فوق (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *