علائم بیماری اسپوروتریکوز چیست + درمان و جلوگیری

feline_sporotrichosis_4
ب

در این مطلب ( علائم بیماری اسپوروتریکوز چیست + درمان و جلوگیری ) نگاهی  می اندازیم به  تاریخچه این نوع بیماری ، امیدواریم مورد استفاده شما قرار گیرد.

بیماری را بشناسیم و از وقوع آن با روش های موثر جلوگیری نماییم عدم شناخت بیماری و یا نداشتن تعریف درست از بیماری ممکن است دستیابی به پیشگیری را مشکل سازد و این یک قاعده است که هرگاه علت تشخیص داده شود مبارزه با معلول آسان خواهد شد .

دکتر زرین آذر، بیماری را اینگونه شرح می دهد : 

بیماری بطور کلی انحراف بدن از اعمال طبیعی آن تعریف گردیده است حال آنکه در حقیقت میتوان گفت که برعکس، بیماری مبالغه بدن در انجام اعمال طبیعی و
فیزیولوژیک خود میباشد.

بیماری پدیدهای نیست که از خارج ما بر ما تحمیل شده باشد. بیماری پتانسیلی درونی است که در بدن موجودات زنده وجود داشته و در حقیقت همه روزه در بدن تولید میگردد. مواد جانبی حاصل از سوخت و ساز طبیعی بدن، در اثر تجمع باعث اختلال در کار سلولها و سپس بافتها و اندامهای بدن میگردند. این اختلال بصورت عالیم و نشانههای مختلفی بروز میکنند که ما نام آنرا بیماری میگذاریم.

در حالت طبیعی مواد زائد حاصله از سوخت و ساز توسط اندامهای مربوطه از بدن، پاکسازی شده، اثرات منفی یا مخرب برکار بدن به جا نمیگذارند. زمانی که بدن بدلیلی دچار ضعف و ناتوانی در پاکسازی و انجام اعمال حیاتی است یا میزان مواد زائد از حد طبیعی روزمره خارج است، بدن از حالت تعادل خارج شده، عالئم “بیماری”بروز مینماید.

تغذیه غیر طبیعی، پرخوری، خستگی، سموم درونی و بیرونی، بیخوابی، استرس،افراط و تفریط در امور زندگی، افکار نگران کننده و منفی همگی از عواملی هستند که به عدم تعادل بدن میانجامند. عالیم مختلفی که ما بیماری مینامیم در حقیقت در اثر تالش بدن برای پاکسازی بوجود می آیند. تب، اسهال، سردرد، استفراغ، دردهایعضالنی و استخوانی که بطور عموم در اکثر بیماریهای حاد و گاها مزمن مشترک میباشند از این جملهاند. همین عالئم در افرادی که از مصرف مواد اعتیاد روزمره مانند: چای، قهوه، الکل، مواد مخدر، شکر و آرد سفید دست میکشند نیز دیده میشوند. عالئم ذکر شده که نشانههای پاکسازی بدن از سموم میباشند پس از مدت چند روز تا چند هفته و بدون نیاز به هیچگونه دخالتی از بین رفته، به همراه خود اعتیاد فیزیکی به ماده مورد نظر را نیز از بین میبرند.

 

علائم بیماری اسپوروتریکوز چیست + درمان و جلوگیری

 

اسپوروتریکوز
Feline sporotrichosis 4.jpg
Cytologic preparation from a case of feline sporotrichosis; phagocytic cells show numerous variably-shaped yeast forms within
طبقه‌بندی و منابع بیرونی
تخصص بیماری عفونی (تخصص پزشکی)
آی‌سی‌دی-۱۰ B42
آی‌سی‌دی-۹-CM ۱۱۷.۱
دادگان بیماری‌ها ۲۹۷۹۷
مدلاین پلاس ۰۰۱۳۳۸
ئی‌مدیسین med/2161 derm/400
سمپ D013174
[ویرایش در ویکی‌داده]

اسپوروتریکوز (به انگلیسی: Sporotrichosis) عبارت است از یک بیماری قارچی که عامل آن اسپوروتریکوز شنکی (Sporothrix schenckii) است. عفونت قارچی باعث ایجاد زخم و آبسه در پوست می‌گردد اگرچه ممکن است ریه، استخوان و مغز را نیز درگیر سازد. مزرعه‌داران و باغداران بیشتر آلوده می‌شوند به خصوص باغبانان گل سرخ (rose-gardeners). اسپوروتریکوز سرایت فرد به فرد ندارد و در مردان شایع‌تر است.

سیر بالینی

بیماری سیر کندی دارد و اولین علائم حدود سه هفته بعد از تماس با قارچ ظاهر می‌شوند. بیماری سه فرم بالینی دارد:

۱. پوستی : شایعترین شکل است. تظاهرات پوستی به شکل ندول کوچک، قابل حرکت و بدون درد در محل ورود عفونت (معمولاً انگشتان دست یا ساعد) یا در امتداد عروق لنفاوی تخلیه‌کننده ناحیه ظاهر می‌شود. ندول صورتی تا ارغوانی بوده در صورت عدم درمان بزرگتر شده حالت تاول یا زخم مزمن پیدا می‌کند.

۲. ریوی : فرم تنفسی که شایعترین علامتش سرفه خلط دار است.

۳. منتشر: بیماری در تمام بدن منتشر شده استخوانها، مفاصل و مغز را درگیر می‌سازد.

تشخیص و درمان

آزمون‌های تشخیصی می‌توانند شامل بررسی آنتی بادی و کشت آزمایشگاهی چرک حاصل از ضایعات (خلط، مایع مفصلی و مایع مغزی نخاعی) باشند.

معمولاً با درمان در عرض ۲-۱ ماه پس از بهبود ضایعات قابل علاج است ولی ممکن است بهبودی ۷-۶ ماه طول بکشد. میزان کشندگی در فرم منتشر در افراد با ضعف ایمنی، بالا است. درمان با داروهای ضد قارچ مثل فلوکونازول، ایتراکونازول و آمفوتریسین B است. در موارد بروز ندولهای حفره دار در ریه و استخوان گاه جراحی ضروری است.

نگارخانه


  • مشارکت‌کنندگان ویــــکیـــپدیا. «Sporotrichosis». در دانشنامهٔ ویــــکیـــپدیای انگلیسی، بازبینی‌شده در ۲۵ سپتامبر ۲۰۰۹.


 

علائم بیماری اسپوروتریکوز چیست + درمان و جلوگیری

 

برگرفته از ویکی پدیا:

https://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%A7%D8%B3%D9%BE%D9%88%D8%B1%D9%88%D8%AA%D8%B1%DB%8C%DA%A9%D9%88%D8%B2

چنانچه، مطلب فوق (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *