علائم بیماری مهره‌کافت چیست + درمان و جلوگیری

300px-spondylolysis
ب

در این مطلب ( علائم بیماری مهره‌کافت چیست + درمان و جلوگیری ) نگاهی  می اندازیم به  تاریخچه این نوع بیماری ، امیدواریم مورد استفاده شما قرار گیرد.

بیماری را بشناسیم و از وقوع آن با روش های موثر جلوگیری نماییم عدم شناخت بیماری و یا نداشتن تعریف درست از بیماری ممکن است دستیابی به پیشگیری را مشکل سازد و این یک قاعده است که هرگاه علت تشخیص داده شود مبارزه با معلول آسان خواهد شد .

دکتر زرین آذر، بیماری را اینگونه شرح می دهد : 

بیماری بطور کلی انحراف بدن از اعمال طبیعی آن تعریف گردیده است حال آنکه در حقیقت میتوان گفت که برعکس، بیماری مبالغه بدن در انجام اعمال طبیعی و
فیزیولوژیک خود میباشد.

بیماری پدیدهای نیست که از خارج ما بر ما تحمیل شده باشد. بیماری پتانسیلی درونی است که در بدن موجودات زنده وجود داشته و در حقیقت همه روزه در بدن تولید میگردد. مواد جانبی حاصل از سوخت و ساز طبیعی بدن، در اثر تجمع باعث اختلال در کار سلولها و سپس بافتها و اندامهای بدن میگردند. این اختلال بصورت عالیم و نشانههای مختلفی بروز میکنند که ما نام آنرا بیماری میگذاریم.

در حالت طبیعی مواد زائد حاصله از سوخت و ساز توسط اندامهای مربوطه از بدن، پاکسازی شده، اثرات منفی یا مخرب برکار بدن به جا نمیگذارند. زمانی که بدن بدلیلی دچار ضعف و ناتوانی در پاکسازی و انجام اعمال حیاتی است یا میزان مواد زائد از حد طبیعی روزمره خارج است، بدن از حالت تعادل خارج شده، عالئم “بیماری”بروز مینماید.

تغذیه غیر طبیعی، پرخوری، خستگی، سموم درونی و بیرونی، بیخوابی، استرس،افراط و تفریط در امور زندگی، افکار نگران کننده و منفی همگی از عواملی هستند که به عدم تعادل بدن میانجامند. عالیم مختلفی که ما بیماری مینامیم در حقیقت در اثر تالش بدن برای پاکسازی بوجود می آیند. تب، اسهال، سردرد، استفراغ، دردهایعضالنی و استخوانی که بطور عموم در اکثر بیماریهای حاد و گاها مزمن مشترک میباشند از این جملهاند. همین عالئم در افرادی که از مصرف مواد اعتیاد روزمره مانند: چای، قهوه، الکل، مواد مخدر، شکر و آرد سفید دست میکشند نیز دیده میشوند. عالئم ذکر شده که نشانههای پاکسازی بدن از سموم میباشند پس از مدت چند روز تا چند هفته و بدون نیاز به هیچگونه دخالتی از بین رفته، به همراه خود اعتیاد فیزیکی به ماده مورد نظر را نیز از بین میبرند.

 

علائم بیماری مهره‌کافت چیست + درمان و جلوگیری

 

مهره‌کافت
Spondylolysis.jpg
طبقه‌بندی و منابع بیرونی
تخصص استخوان‌پزشکی
آی‌سی‌دی-۱۰ M43.0
آی‌سی‌دی-۹-CM ۷۳۸.۴
دادگان بیماری‌ها ۱۲۳۲۲
ئی‌مدیسین radio/۶۵۰
سمپ D013169
[ویرایش در ویکی‌داده]

در پزشکی به نقص در بخش‌های بین‌مفصلی کمری و خاجی، مُهره‌کافت یا اسپوندیلولیزیس (Spondylolysis) می‌گویند.
برخلاف لغزش مهره، مهره‌کافت یک عیب مهره‌ای یک‌طرفه بدون لغزش است. لغزش مهره بیشتر در فقرات کمری و در مهره پنجم کمر دیده می‌شود.

مهره‌کافت نقصی استخوانی در باریکهٔ Isthmus مهره است. این نقص در عقب مهره در ناحیه‌ای بین پدیکول و لامینا یعنی قسمت بین مفصلی Pars Interarticularis ایجاد می‌گردد.

علل مهره‌کافت

۱-عوامل مادرزادی

۲-شکستگی

۳-فعالیت‌های تکراری (به‌ویژه در ورزشکاران)

تشخیص

اسپوندیلولیزیس در رادیوگرافی نمای مایل Oblique دیده می‌شود ولی در نمای جانبی Lateral مشاهده نمی‌گردد.

درد

عواملی که باعث ایجاد درد در مهره‌کافت می‌گردند ممکن است درارتباط با فشار به موارد زیر باشند:

  • رباط‌های طولی قدامی، خلفی و بین خاری، سخت‌شامه Dura mater، جسم مهره، مفاصل فاست (آپوفیزیال)، عضلات وطناب نخاعی یا ریشه‌های اعصاب نخاعی

جستارهای وابسته

لغزش مهره


  • «Spondylolysis and Spondylolisthesis». AAOS. دریافت‌شده در ۴ مارس ۲۰۱۳.
  • «Lumbar Spondylolysis». Orthogate. دریافت‌شده در ۴ مارس ۲۰۱۳.


 

علائم بیماری مهره‌کافت چیست + درمان و جلوگیری

 

برگرفته از ویکی پدیا:

https://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%A7%D8%B3%D9%BE%D9%88%D9%86%D8%AF%DB%8C%D9%84%D9%88%D9%84%DB%8C%D8%B2%DB%8C%D8%B3

چنانچه، مطلب فوق (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *