علائم بیماری اکلامپسی چیست + درمان و جلوگیری

12px-women27s_health_icon-4
ب

در این مطلب ( علائم بیماری اکلامپسی چیست + درمان و جلوگیری ) نگاهی  می اندازیم به  تاریخچه این نوع بیماری ، امیدواریم مورد استفاده شما قرار گیرد.

بیماری را بشناسیم و از وقوع آن با روش های موثر جلوگیری نماییم عدم شناخت بیماری و یا نداشتن تعریف درست از بیماری ممکن است دستیابی به پیشگیری را مشکل سازد و این یک قاعده است که هرگاه علت تشخیص داده شود مبارزه با معلول آسان خواهد شد .

دکتر زرین آذر، بیماری را اینگونه شرح می دهد : 

بیماری بطور کلی انحراف بدن از اعمال طبیعی آن تعریف گردیده است حال آنکه در حقیقت میتوان گفت که برعکس، بیماری مبالغه بدن در انجام اعمال طبیعی و
فیزیولوژیک خود میباشد.

بیماری پدیدهای نیست که از خارج ما بر ما تحمیل شده باشد. بیماری پتانسیلی درونی است که در بدن موجودات زنده وجود داشته و در حقیقت همه روزه در بدن تولید میگردد. مواد جانبی حاصل از سوخت و ساز طبیعی بدن، در اثر تجمع باعث اختلال در کار سلولها و سپس بافتها و اندامهای بدن میگردند. این اختلال بصورت عالیم و نشانههای مختلفی بروز میکنند که ما نام آنرا بیماری میگذاریم.

در حالت طبیعی مواد زائد حاصله از سوخت و ساز توسط اندامهای مربوطه از بدن، پاکسازی شده، اثرات منفی یا مخرب برکار بدن به جا نمیگذارند. زمانی که بدن بدلیلی دچار ضعف و ناتوانی در پاکسازی و انجام اعمال حیاتی است یا میزان مواد زائد از حد طبیعی روزمره خارج است، بدن از حالت تعادل خارج شده، عالئم “بیماری”بروز مینماید.

تغذیه غیر طبیعی، پرخوری، خستگی، سموم درونی و بیرونی، بیخوابی، استرس،افراط و تفریط در امور زندگی، افکار نگران کننده و منفی همگی از عواملی هستند که به عدم تعادل بدن میانجامند. عالیم مختلفی که ما بیماری مینامیم در حقیقت در اثر تالش بدن برای پاکسازی بوجود می آیند. تب، اسهال، سردرد، استفراغ، دردهایعضالنی و استخوانی که بطور عموم در اکثر بیماریهای حاد و گاها مزمن مشترک میباشند از این جملهاند. همین عالئم در افرادی که از مصرف مواد اعتیاد روزمره مانند: چای، قهوه، الکل، مواد مخدر، شکر و آرد سفید دست میکشند نیز دیده میشوند. عالئم ذکر شده که نشانههای پاکسازی بدن از سموم میباشند پس از مدت چند روز تا چند هفته و بدون نیاز به هیچگونه دخالتی از بین رفته، به همراه خود اعتیاد فیزیکی به ماده مورد نظر را نیز از بین میبرند.

 

علائم بیماری اکلامپسی چیست + درمان و جلوگیری

 

اِکلامپسی
طبقه‌بندی و منابع بیرونی
تخصص پزشکی زایمان
آی‌سی‌دی-۱۰ O15
آی‌سی‌دی-۹-CM ۶۴۲.۶
دادگان بیماری‌ها ۴۰۶۸
مدلاین پلاس ۰۰۰۸۹۹
ئی‌مدیسین med/1905 emerg/796
پیشنت پلاس اکلامپسی
سمپ D004461
[ویرایش در ویکی‌داده]

اکلامپسی (به انگلیسی: Eclampsia) آغاز حملات تشنج در زنان دارای پره‌اکلامپسی است که پیش‌تر این اختلال چندارگانی ناشی از حاملگی با نشانه‌های افزایش فشار خون و پروتئینوری یا دفع پروتئین در ادرار خود را نشان داده‌ است.[۲] حملهٔ تشنج می‌تواند پیش، در هنگام یا پس‌ از زایمان رخ دهد. اکلامپسی، تشنج تونیک کلونیک است و در صورت رخداد، جان مادر و نوزاد در خطر جدی قرار دارد. قبل از تشنج ممکن است برخی علائم عصبی مانند سردرد ، تهوع، درد اپی گاستر،و کوری کورتیکال (قشر مخ) روی دهد.[۳]

گاه در هنگام اکلامپسی، مشکلات دیگری مانند سندرم هلپ، اِدِم ریوی و اُلیگوری نیز روی می‌دهند که شرایط را بدتر می‌سازند.

درمان

با درمان پره‌اکلامپسی یا مسمومیت حاملگی و کنترل فشار خون و تجویز سولفات منیزیم، ممکن است از اکلامپسی جلوگیری شود و البته در لحظه بروز تشنج برای کنترل تشنج اکلامپسی، سولفات منیزیم (بعلت عدم ایجاد دپرسیون CNS در مادر و جنین) بهتر از تجویز دیازپام و فنی توئین است.[۵] در صورت بروز اکلامپسی، ختم حاملگی (ولو با سزارین یا سقط) ضرورت دارد.

جستارهای وابسته

پره اکلامپسی


ویلیامز بیماریهای زنان و مامایی. تهران ۲۰۰۸

پره‌اکلامپسی


 

علائم بیماری اکلامپسی چیست + درمان و جلوگیری

 

برگرفته از ویکی پدیا:

https://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%A7%DA%A9%D9%84%D8%A7%D9%85%D9%BE%D8%B3%DB%8C

چنانچه، مطلب فوق (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *