علائم بیماری انتروپیون چیست + درمان و جلوگیری

300px-entropion_and_trichiasis_secondary_to_trachoma_a44-652-11
ب

در این مطلب ( علائم بیماری انتروپیون چیست + درمان و جلوگیری ) نگاهی  می اندازیم به  تاریخچه این نوع بیماری ، امیدواریم مورد استفاده شما قرار گیرد.

بیماری را بشناسیم و از وقوع آن با روش های موثر جلوگیری نماییم عدم شناخت بیماری و یا نداشتن تعریف درست از بیماری ممکن است دستیابی به پیشگیری را مشکل سازد و این یک قاعده است که هرگاه علت تشخیص داده شود مبارزه با معلول آسان خواهد شد .

دکتر زرین آذر، بیماری را اینگونه شرح می دهد : 

بیماری بطور کلی انحراف بدن از اعمال طبیعی آن تعریف گردیده است حال آنکه در حقیقت میتوان گفت که برعکس، بیماری مبالغه بدن در انجام اعمال طبیعی و
فیزیولوژیک خود میباشد.

بیماری پدیدهای نیست که از خارج ما بر ما تحمیل شده باشد. بیماری پتانسیلی درونی است که در بدن موجودات زنده وجود داشته و در حقیقت همه روزه در بدن تولید میگردد. مواد جانبی حاصل از سوخت و ساز طبیعی بدن، در اثر تجمع باعث اختلال در کار سلولها و سپس بافتها و اندامهای بدن میگردند. این اختلال بصورت عالیم و نشانههای مختلفی بروز میکنند که ما نام آنرا بیماری میگذاریم.

در حالت طبیعی مواد زائد حاصله از سوخت و ساز توسط اندامهای مربوطه از بدن، پاکسازی شده، اثرات منفی یا مخرب برکار بدن به جا نمیگذارند. زمانی که بدن بدلیلی دچار ضعف و ناتوانی در پاکسازی و انجام اعمال حیاتی است یا میزان مواد زائد از حد طبیعی روزمره خارج است، بدن از حالت تعادل خارج شده، عالئم “بیماری”بروز مینماید.

تغذیه غیر طبیعی، پرخوری، خستگی، سموم درونی و بیرونی، بیخوابی، استرس،افراط و تفریط در امور زندگی، افکار نگران کننده و منفی همگی از عواملی هستند که به عدم تعادل بدن میانجامند. عالیم مختلفی که ما بیماری مینامیم در حقیقت در اثر تالش بدن برای پاکسازی بوجود می آیند. تب، اسهال، سردرد، استفراغ، دردهایعضالنی و استخوانی که بطور عموم در اکثر بیماریهای حاد و گاها مزمن مشترک میباشند از این جملهاند. همین عالئم در افرادی که از مصرف مواد اعتیاد روزمره مانند: چای، قهوه، الکل، مواد مخدر، شکر و آرد سفید دست میکشند نیز دیده میشوند. عالئم ذکر شده که نشانههای پاکسازی بدن از سموم میباشند پس از مدت چند روز تا چند هفته و بدون نیاز به هیچگونه دخالتی از بین رفته، به همراه خود اعتیاد فیزیکی به ماده مورد نظر را نیز از بین میبرند.

 

علائم بیماری انتروپیون چیست + درمان و جلوگیری

 

انتروپیون
Entropion and trichiasis secondary to trachoma A44-652-11.jpg
Entropion and trichiasis secondary to تراخم
طبقه‌بندی و منابع بیرونی
تخصص ژن‌شناسی پزشکی
آی‌سی‌دی-۱۰ H02.0, Q10.2
آی‌سی‌دی-۹-CM ۳۷۴.۰
دادگان بیماری‌ها ۲۹۶۴۳
مدلاین پلاس ۰۰۱۰۰۸
ئی‌مدیسین oph/212
سمپ D004774
[ویرایش در ویکی‌داده]

آنتروپیون (به انگلیسی: ENTROPION) یا درون‌چرخش یک بیماری است که معمولاً دراثر برگشتن پلک به طرف داخل ایجاد می‌شود و در نتیجه آن مژهها در روی قرنیه قرار می‌گیرند. گاه یک نقص ارثی می‌باشد به خصوص در گوسفندها !.

علائم بیماری : چسبندگی پلکها، تولید چرک، چسبندگی مژه‌ها . التهاب چشم ( تورم، قرمزی، درد و اشک‌ریزش ) که در اثر ساییده شدن پلکِ به داخل چرخیده و مژه‌ها با قرنیه ایجاد می‌شود. بیماری ممکن است به زخم شدن قرنیه و کوری دایمی منجر شود.

علل بیماری : سست شدن بافت حمایت‌کننده از پلک، همراه با کشیده شدن عضلات پلک به سمت داخل ( مثلاً در پیری )، التهاب مزمن چشم (از جمله آلرژی)، که باعث ایجاد بافت جوشگاهی در پلک می‌شود.

بطور کلی در جهان میزان انتروپیون پلک تحتانی بیشتر است، اما در ایران به علت وجود بیماری تراخم (Trachoma) انتروپیون پلک فوقانی از شیوع بیشتری برخوردار است .

انتروپیون به سه دسته تقسیم می‌شود:

۱. انتروپیون مادرزادی

۲. (Congenital Entropion) انتروپیون عودکننده(Involutional Entropion) یا انتروپیون اسپاستیک ( Spastic Entropion) )

۳. انتروپیون سیکاتریکال (Cicatrical Entropion)

بیشترین درصد انتروپیون در رده سنی (۴۷-۶۹ سال) و از نوع سیکاتریکال بوده‌است.

بعضی از موارد بدون درمان ( فقط با استفاده از اشک مصنوعی و قطره آنتی‌بیوتیک ) بهبود می یابند ولی دخالت عمل جراحی توصیه شده‌است . عوارض جراحی انتروپیون عدم ترمیم پلک، عفونت پلک و خونریزی و کراتیت قرنیه می‌باشد .


  • دورلند فرهنگ اصطلاحات پزشکی.


 

علائم بیماری انتروپیون چیست + درمان و جلوگیری

 

برگرفته از ویکی پدیا:

https://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%A7%D9%86%D8%AA%D8%B1%D9%88%D9%BE%DB%8C%D9%88%D9%86

چنانچه، مطلب فوق (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *