علائم بیماری انعقاد درون‌رگی منتشر چیست + درمان و جلوگیری

در این مطلب ( علائم بیماری انعقاد درون‌رگی منتشر چیست + درمان و جلوگیری ) نگاهی  می اندازیم به  تاریخچه این نوع بیماری ، امیدواریم مورد استفاده شما قرار گیرد.

بیماری را بشناسیم و از وقوع آن با روش های موثر جلوگیری نماییم عدم شناخت بیماری و یا نداشتن تعریف درست از بیماری ممکن است دستیابی به پیشگیری را مشکل سازد و این یک قاعده است که هرگاه علت تشخیص داده شود مبارزه با معلول آسان خواهد شد .

دکتر زرین آذر، بیماری را اینگونه شرح می دهد : 

بیماری بطور کلی انحراف بدن از اعمال طبیعی آن تعریف گردیده است حال آنکه در حقیقت میتوان گفت که برعکس، بیماری مبالغه بدن در انجام اعمال طبیعی و
فیزیولوژیک خود میباشد.

بیماری پدیدهای نیست که از خارج ما بر ما تحمیل شده باشد. بیماری پتانسیلی درونی است که در بدن موجودات زنده وجود داشته و در حقیقت همه روزه در بدن تولید میگردد. مواد جانبی حاصل از سوخت و ساز طبیعی بدن، در اثر تجمع باعث اختلال در کار سلولها و سپس بافتها و اندامهای بدن میگردند. این اختلال بصورت عالیم و نشانههای مختلفی بروز میکنند که ما نام آنرا بیماری میگذاریم.

در حالت طبیعی مواد زائد حاصله از سوخت و ساز توسط اندامهای مربوطه از بدن، پاکسازی شده، اثرات منفی یا مخرب برکار بدن به جا نمیگذارند. زمانی که بدن بدلیلی دچار ضعف و ناتوانی در پاکسازی و انجام اعمال حیاتی است یا میزان مواد زائد از حد طبیعی روزمره خارج است، بدن از حالت تعادل خارج شده، عالئم “بیماری”بروز مینماید.

تغذیه غیر طبیعی، پرخوری، خستگی، سموم درونی و بیرونی، بیخوابی، استرس،افراط و تفریط در امور زندگی، افکار نگران کننده و منفی همگی از عواملی هستند که به عدم تعادل بدن میانجامند. عالیم مختلفی که ما بیماری مینامیم در حقیقت در اثر تالش بدن برای پاکسازی بوجود می آیند. تب، اسهال، سردرد، استفراغ، دردهایعضالنی و استخوانی که بطور عموم در اکثر بیماریهای حاد و گاها مزمن مشترک میباشند از این جملهاند. همین عالئم در افرادی که از مصرف مواد اعتیاد روزمره مانند: چای، قهوه، الکل، مواد مخدر، شکر و آرد سفید دست میکشند نیز دیده میشوند. عالئم ذکر شده که نشانههای پاکسازی بدن از سموم میباشند پس از مدت چند روز تا چند هفته و بدون نیاز به هیچگونه دخالتی از بین رفته، به همراه خود اعتیاد فیزیکی به ماده مورد نظر را نیز از بین میبرند.

 

علائم بیماری انعقاد درون‌رگی منتشر چیست + درمان و جلوگیری

 

انعقاد درون‌رگی منتشر
300px acute thrombotic microangiopathy  pas  very high mag 1 - علائم بیماری انعقاد درون‌رگی منتشر چیست + درمان و جلوگیری
عکاسی ریزنگاری showing an acute thrombotic microangiopathy, the histologic correlate of DIC, in a kidney biopsy. A ترومبوز is present in the hilum of the گلومرول (center of image). PAS stain.
طبقه‌بندی و منابع بیرونی
تخصص خون‌شناسی
آی‌سی‌دی-۱۰ D65
آی‌سی‌دی-۹-CM ۲۸۶.۶
دادگان بیماری‌ها ۳۷۶۵
ئی‌مدیسین med/577 emerg/150
سمپ D004211
[ویرایش در ویکی‌داده]

انعقاد درونرگی منتشر (به انگلیسی: Disseminated intravascular coagulation) یا (به انگلیسی: DIC) یا اختلال انعقادی منتشر که به‌معنی فعال‌شدن پاتولوژیک سیستم انعقاد خون به‌صورت منتشر در رگ‌های مختلف بدن است. این بیماری خطرناک و کشنده‌است که به‌دلایل مختلفی به صورت ثانویه رخ می‌رهد. این بیماری هیچگاه خود به خودی رخ نمی‌دهد و اکثراً در نتیجهٔ یک بیماری و یا محرک اولیه ایجاد می‌شود.

دلایل ایجاد بیماری

عوامل محرک مهم و معمول شامل:

 • سرطان (مخصوصا آدنوکارسینوما به دلیل ترشح موسین)
 • عوارض بارداری و زایمان (به دلیل ترومبوپلاستین بافتی موجود در مایع امنیوتیک)
 • عفونت (مسمومیت عفونی با E.coli و Neisseria meningitidis، به دلیل سیتوکین‌ها و آندوتوکسین ها)
 • مارگزیدگی (مخصوصا زهر مارزنگی به انگلیسی: Rattlesnake bite)
 • لوکمی پرومایلوسیتی حاد (Acute promyelocytic leukemia، به دلیل گرانول‌های اولیه که در بردارندهٔ فعال‌کننده‌های انعقاد خون هستند)

علایم

در انعقاد درون‌رگی منتشر، روند انعقاد خون به صورت گسترده‌ای فعال می‌شود دو پیامد اصلی و مهم دارد:

۱- تشکیل میکروترومبوزهای متعدد درون‌رگی و در نهایت انسداد ترومبوزی عروق کوچک و متوسط که به این ترتیب می‌تواند جریان خون ارگان‌ها را مختل کرده و باعث ایجاد ایسکمی یا کمبود اکسیژن اعضا شود، لذا ممکن است در ایجاد نارسایی ارگان‌های متعدد شرکت نماید.

۲- با مصرف پلاکت‌ها و پروتئین‌های انعقادی خون باعث کاهش آن‌ها در پلاسما شده و منجر به خون‌ریزی شدید (شایعا از مکان تزریقات درون رگی: Intravascular injection sites و تمامی روزنه‌های خروجی بدن: body orifices) می‌شود.

نتایج آزمایشگاهی

 • کاهش تعداد پلاکت ها
 • افزایش PT/PTT
 • کاهش فیبرینوژن
 • کم خونی همولیتیک میکروآنژیوپاتیک :microangiopathic hemolytic anemia
 • افزایش D-dimer به دلیل افزایش فیبرین –> بهترین آزمایش غربالگری برای DIC

درمان

درمان اورژانس، بیمارستانی، پیچیده و دشوار است .

 • برای درمان ابتدا باید عامل محرک اولیهٔ دی ای سی مشخص و درمان شود. چرا که دی آی سی به خودی خود بروز نمی‌کند و یک بیماری ثانویه است.
 • انتقال خون
 • انتقال فرآوردهٔ خونی کرایوپرسیپیت (Cryoprecipitate، حاوی عوامل انعقاد خون می‌باشد) در صورت الزام


start 3302 - علائم بیماری انعقاد درون‌رگی منتشر چیست + درمان و جلوگیری

 

علائم بیماری انعقاد درون‌رگی منتشر چیست + درمان و جلوگیری

 

برگرفته از ویکی پدیا:

https://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%A7%D9%86%D8%B9%D9%82%D8%A7%D8%AF_%D8%AF%D8%B1%D9%88%D9%86%E2%80%8C%D8%B1%DA%AF%DB%8C_%D9%85%D9%86%D8%AA%D8%B4%D8%B1

چنانچه، مطلب فوق (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید