علائم بیماری پلی‌میوزیت چیست + درمان و جلوگیری

در این مطلب ( علائم بیماری پلی‌میوزیت چیست + درمان و جلوگیری ) نگاهی  می اندازیم به  تاریخچه این نوع بیماری ، امیدواریم مورد استفاده شما قرار گیرد.

بیماری را بشناسیم و از وقوع آن با روش های موثر جلوگیری نماییم عدم شناخت بیماری و یا نداشتن تعریف درست از بیماری ممکن است دستیابی به پیشگیری را مشکل سازد و این یک قاعده است که هرگاه علت تشخیص داده شود مبارزه با معلول آسان خواهد شد .

دکتر زرین آذر، بیماری را اینگونه شرح می دهد : 

بیماری بطور کلی انحراف بدن از اعمال طبیعی آن تعریف گردیده است حال آنکه در حقیقت میتوان گفت که برعکس، بیماری مبالغه بدن در انجام اعمال طبیعی و
فیزیولوژیک خود میباشد.

بیماری پدیدهای نیست که از خارج ما بر ما تحمیل شده باشد. بیماری پتانسیلی درونی است که در بدن موجودات زنده وجود داشته و در حقیقت همه روزه در بدن تولید میگردد. مواد جانبی حاصل از سوخت و ساز طبیعی بدن، در اثر تجمع باعث اختلال در کار سلولها و سپس بافتها و اندامهای بدن میگردند. این اختلال بصورت عالیم و نشانههای مختلفی بروز میکنند که ما نام آنرا بیماری میگذاریم.

در حالت طبیعی مواد زائد حاصله از سوخت و ساز توسط اندامهای مربوطه از بدن، پاکسازی شده، اثرات منفی یا مخرب برکار بدن به جا نمیگذارند. زمانی که بدن بدلیلی دچار ضعف و ناتوانی در پاکسازی و انجام اعمال حیاتی است یا میزان مواد زائد از حد طبیعی روزمره خارج است، بدن از حالت تعادل خارج شده، عالئم “بیماری”بروز مینماید.

تغذیه غیر طبیعی، پرخوری، خستگی، سموم درونی و بیرونی، بیخوابی، استرس،افراط و تفریط در امور زندگی، افکار نگران کننده و منفی همگی از عواملی هستند که به عدم تعادل بدن میانجامند. عالیم مختلفی که ما بیماری مینامیم در حقیقت در اثر تالش بدن برای پاکسازی بوجود می آیند. تب، اسهال، سردرد، استفراغ، دردهایعضالنی و استخوانی که بطور عموم در اکثر بیماریهای حاد و گاها مزمن مشترک میباشند از این جملهاند. همین عالئم در افرادی که از مصرف مواد اعتیاد روزمره مانند: چای، قهوه، الکل، مواد مخدر، شکر و آرد سفید دست میکشند نیز دیده میشوند. عالئم ذکر شده که نشانههای پاکسازی بدن از سموم میباشند پس از مدت چند روز تا چند هفته و بدون نیاز به هیچگونه دخالتی از بین رفته، به همراه خود اعتیاد فیزیکی به ماده مورد نظر را نیز از بین میبرند.

 

علائم بیماری پلی‌میوزیت چیست + درمان و جلوگیری

 

پلی‌میوزیت
300px polymyositis he 1 - علائم بیماری پلی‌میوزیت چیست + درمان و جلوگیری
ریزنگاری از پلی‌میوزیت.
طبقه‌بندی و منابع بیرونی
تخصص عصب‌شناسی، rheumatology
آی‌سی‌دی-۱۰ M33.2
آی‌سی‌دی-۹-CM ۷۱۰.۴
دادگان بیماری‌ها ۱۰۳۴۳
مدلاین پلاس ۰۰۰۴۲۸
ئی‌مدیسین med/۳۴۴۱ emerg/474
سمپ D017285
[ویرایش در ویکی‌داده]

در پزشکی التهاب تعداد زیادی از عضلات را پلی‌میوزیت (Polymyositis) با چند ماهیچه‌ آماس می‌گویند.

پلی‌میوزیت التهاب بافت همبند، همراه تغییرات تخریبی در ماهیچه‌ها است. این تغییرات باعث ضعف و تحلیل عضلات می‌شود. بر اثر این بیماری که یک بیماری خودایمنی است ماهیچه‌ها دچار التهاب مزمن شده و در نتیجه آن از بین می‌روند.

علائم

مهمترین نشانه پلی میوزیت ضعف و ازدست دادن حجم عضلات، مخصوصاً در ناحیه گردنی و نیم تنه فوقانی است. این نشانه‌ها می‌تواند همراه با درد در همین مناطق باشد.

اغلب اوقات عضلات ناحیه هیپ به شدت تحت تأثیر قرار می‌گیرد که در بالا رفتن از پله، بلند شدن یا کارهایی از این قبیل با سخت انجام شدن مشخص می‌شود.

درگیری‌های پوستی مربوط به درماتومیوزیت مانند راش هلیوتروپ و علامت گوترون در پلی میوزیت وجود ندارد.

احتمال وقوع مشکلات حرکتی مری مانند دیسفاژیا(dysphagia) در این افراد یک مورد در هر ۳ نفر است.

تب درجه پایین و بیماری غدد لنفاوی ممکن است پدیدار شود.

افتادگی پا در یک یا هردو پا ممکن است ایجاد شود.

درگیری‌های سیستمی پلی میوزیت شامل بیماری ششی مانند interstitial lung disease(ILD) و بیماری‌های قلبی مانند نارسایی قلبی و هدایت غیرعادی می‌شود و حتی ممکن است رگ‌ها  را نیز درگیر کند و موجب ایجاد سندروم ریناد شود.

علت

این بیماری یک بیماری خودایمنی است که توسط سلول های T cytotoxic ایجاد می‌شود.

علت ایجاد این پاسخ نامعلوم است ولی عواملی مانند ویروس، فاکتورهای خودایمنی، سرطان ممکن است در ان دخیل باشد.

شواهدی تجربی وجود دارد که به رابطه پلی میوزیت و بیماری سیلیاک اشاره دارد.

تشخیص

ازمایشات زیادی برای تشخیص انجام می‌شود که می‌توان از آن‌ها به موارد زیر اشاره کرد:

بررسی تاریخچه زندگی،ازمایشات فیزیکی ،یافته‌های الکترومیوگرافی و ام ار ای،نمونه برداری از بافت عضلانی،تست خون برای بررسی فاکتورهای کراتین فسفوکیناز،الدولاز، SGPT (گلوتامیک پیروویک ترانس امیناز سرم) ،SGOT (گلوتامیک اوگزالواستیک ترانسامیناز سرم) ،LDH (لاکتات دهیدروژناز)

درمان

به غیر از فیزیوتراپی، یکی ازاولین روش‌های درمان مصرف کورتیکواستروئیدها است.اما این داروها ممکن است تأثیرات غیرقابل پیش‌بینی داشته باشند و ممکن است برای همه جواب ندهد یا باعث ایجاد مقاومت در این افراد نسبت به کورتیکواسترویید می‌شود.به همین دلیل داروهای سرکوب‌کننده دستگاه ایمنی مورد استفاده قرارا  می‌گیرد.داروها و روش‌های جدیدی برای این بیماری کشف شده اما متأسفانه تأثیرات جانبی باعث شده که با دقت بیشتری استفاده شوند.

داروی سیکلوفسفامید برای درمان بیماری interstitial lung disease(ILD) استفاده می‌شود که یکی از پیامدهای پلی میوزیت است .

اپیدمیولوژی

وقوع ان در بانوان دو برابر اقایان است.[۱][۲]

وقوع ان در افراد مسن ۳۰-۵۰ سال بیشتر است.[۳][۴]۲

و احتمال بروز ان در سیاهپوست‌ها بیشتر از سفیدپوست‌ها است.[۵]


  Wikipedia contributors, “Polymyositis,” Wikipedia, The Free Encyclopedia, http://en.wikipedia.org/w/index.php?title=Polymyositis&oldid=574442530 (accessed October 1, 2013).

  https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/4093921 ,Tymms KE, Webb J. Dermatopolymyositis and other connective tissue diseases: A review of 105 cases. J Rheumatol.

  https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3482800/

  https://www.medicinenet.com/polymyositis/article.htm#what_is_polymyositis_what_is_dermatomyositis


  start 3399 - علائم بیماری پلی‌میوزیت چیست + درمان و جلوگیری

   

  علائم بیماری پلی‌میوزیت چیست + درمان و جلوگیری

   

  برگرفته از ویکی پدیا:

  https://fa.wikipedia.org/wiki/%D9%BE%D9%84%DB%8C%E2%80%8C%D9%85%DB%8C%D9%88%D8%B2%DB%8C%D8%AA

  چنانچه، مطلب فوق (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد

  ارسال دیدگاه

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  کلید مقابل را فعال کنید