علائم بیماری پورپورای ناشناس کاهش پلاکت چیست + درمان و جلوگیری

300px-purpura
ب

در این مطلب ( علائم بیماری پورپورای ناشناس کاهش پلاکت چیست + درمان و جلوگیری ) نگاهی  می اندازیم به  تاریخچه این نوع بیماری ، امیدواریم مورد استفاده شما قرار گیرد.

بیماری را بشناسیم و از وقوع آن با روش های موثر جلوگیری نماییم عدم شناخت بیماری و یا نداشتن تعریف درست از بیماری ممکن است دستیابی به پیشگیری را مشکل سازد و این یک قاعده است که هرگاه علت تشخیص داده شود مبارزه با معلول آسان خواهد شد .

دکتر زرین آذر، بیماری را اینگونه شرح می دهد : 

بیماری بطور کلی انحراف بدن از اعمال طبیعی آن تعریف گردیده است حال آنکه در حقیقت میتوان گفت که برعکس، بیماری مبالغه بدن در انجام اعمال طبیعی و
فیزیولوژیک خود میباشد.

بیماری پدیدهای نیست که از خارج ما بر ما تحمیل شده باشد. بیماری پتانسیلی درونی است که در بدن موجودات زنده وجود داشته و در حقیقت همه روزه در بدن تولید میگردد. مواد جانبی حاصل از سوخت و ساز طبیعی بدن، در اثر تجمع باعث اختلال در کار سلولها و سپس بافتها و اندامهای بدن میگردند. این اختلال بصورت عالیم و نشانههای مختلفی بروز میکنند که ما نام آنرا بیماری میگذاریم.

در حالت طبیعی مواد زائد حاصله از سوخت و ساز توسط اندامهای مربوطه از بدن، پاکسازی شده، اثرات منفی یا مخرب برکار بدن به جا نمیگذارند. زمانی که بدن بدلیلی دچار ضعف و ناتوانی در پاکسازی و انجام اعمال حیاتی است یا میزان مواد زائد از حد طبیعی روزمره خارج است، بدن از حالت تعادل خارج شده، عالئم “بیماری”بروز مینماید.

تغذیه غیر طبیعی، پرخوری، خستگی، سموم درونی و بیرونی، بیخوابی، استرس،افراط و تفریط در امور زندگی، افکار نگران کننده و منفی همگی از عواملی هستند که به عدم تعادل بدن میانجامند. عالیم مختلفی که ما بیماری مینامیم در حقیقت در اثر تالش بدن برای پاکسازی بوجود می آیند. تب، اسهال، سردرد، استفراغ، دردهایعضالنی و استخوانی که بطور عموم در اکثر بیماریهای حاد و گاها مزمن مشترک میباشند از این جملهاند. همین عالئم در افرادی که از مصرف مواد اعتیاد روزمره مانند: چای، قهوه، الکل، مواد مخدر، شکر و آرد سفید دست میکشند نیز دیده میشوند. عالئم ذکر شده که نشانههای پاکسازی بدن از سموم میباشند پس از مدت چند روز تا چند هفته و بدون نیاز به هیچگونه دخالتی از بین رفته، به همراه خود اعتیاد فیزیکی به ماده مورد نظر را نیز از بین میبرند.

 

علائم بیماری پورپورای ناشناس کاهش پلاکت چیست + درمان و جلوگیری

 

پورپورای ناشناس کاهش پلاکت
Purpura.jpg
پورپورایی که با کاهش پلاکت مرتبط دانسته می‌شود.
طبقه‌بندی و منابع بیرونی
تخصص خون‌شناسی
آی‌سی‌دی-۱۰ D69.3
آی‌سی‌دی-۹-CM ۲۸۷.۳۱
اُمیم ۱۸۸۰۳۰
دادگان بیماری‌ها ۶۶۷۳
ئی‌مدیسین emerg/282
پیشنت پلاس پورپورای ناشناس کاهش پلاکت
سمپ D016553
[ویرایش در ویکی‌داده]

پورپورای ناشناس کاهش پلاکت یا پورپورای ترومبوسیتوپنیک ایدیوپاتیک (Idiopathic thrombocytopenic purpura) نوعی از اختلال خونریزی دهنده‌است که علت آن تخریب پلاکت‌ها به وسیلهٔ اتوآنتی‌بادی‌ها (خودپاتن‌ها) است.
تظاهر اصلی آن کاهش تعداد پلاکت‌ها به دلیل افزایش تخریب آن‌ها است.

طحال در ایجاد این بیماری دارای دو نقش است.

 1. تولید پادتن‌های ضد پلاکتی است بطوریکه پس از طحال‌برداری میزان پادتن‌ها تا حد غیرقابل اندازه‌گیری کاهش می‌یابد.
 2. خارج کردن پلاکتهای پوشیده شده از پادتنها از جریان خون است.[۳]

در اغلب موارد یک الی سه هفته قبل از تظاهر علائم بیماری سابقه عفونت ویروسی یا انجام واکسیناسیون را ذکر می‌کنند.

این بیماری در ۹۰ درصد کودکان مبتلا به‌شکل حاد ظاهر می‌شود و در حداکثر طی ۶ ماه با یا بدون درمان بهبود می‌یابندو در نهایت تعداد پلاکت به حد نرمال می‌رسد.

درمان

 1. مصرف استروئیدها[۳]
 2. ایمونوگلوبولین وریدی (IVIgG)
 3. طحال‌برداری در آن گروه از بیماران مبتلا به مزمن که خونریزی‌های شدید و مکرر دارند، یا با وجود درمان دارویی پس از چندین سال هنوز پلاکت زیر ۳۰۰۰۰ دارند انجام می‌شود.
 • پس از طحال برداری تعداد پلاکت‌ها زیاد می‌شود و پس از یکی دو هفته به حداکثر تعداد خود می‌رسد.
 • با تزریق واکسنهای مننگوکک و پنوموکوک حداقل دو هفته قبل از جراحی و مصرف پنی سیلین خوراکی پس از طحال برداری خطر عفونت‌ها ناچیز است.
 • تزریق پلاکت پیش از جراحی لازم نیست.[۳]

جستارهای وابسته

 • ترومبوسیتوپنی
 • پورپورای ترومبوتیک ترومبوسیتوپنیک

پانویس • Nieminen U., Peltola H., Syrjala MT., et al Acute thrombocytopenia following measles, mumps

and rubella vaccination. Acta paediatr ۱۹۹۳، ۸۲ ۲۶۷

 • Jones HW., Cantins LM., The history of purpura hemorrhagica. Annmed hist،۱۹۳۳٬۵: ۳۴۹
 • Lanzkowsky P., Splenectomy in pediatriv haematology oncology Third ed, Orlando Academic press

Schilling RF., Estimating the risk for sepsis after splenectomy in hereditary spherocytosis. Ann intern Med ۱۹۹۵، ۱۲۲: ۱۸۷ ۱۸۸.

 • Lusher JM., Emami A., Karindranath Y et al., Idiopathic thrombocytopenic purpura in

children. Am J pediatr hematoloncol, ۱۹۸۴، ۶ ۱۴۹-۵۷


 

علائم بیماری پورپورای ناشناس کاهش پلاکت چیست + درمان و جلوگیری

 

برگرفته از ویکی پدیا:

https://fa.wikipedia.org/wiki/%D9%BE%D9%88%D8%B1%D9%BE%D9%88%D8%B1%D8%A7%DB%8C_%D9%86%D8%A7%D8%B4%D9%86%D8%A7%D8%B3_%DA%A9%D8%A7%D9%87%D8%B4_%D9%BE%D9%84%D8%A7%DA%A9%D8%AA

چنانچه، مطلب فوق (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *