علائم بیماری پیلونفریت چیست + درمان و جلوگیری

300px-xanthogranulomatous_pyelonephritis_cd68
ب

در این مطلب ( علائم بیماری پیلونفریت چیست + درمان و جلوگیری ) نگاهی  می اندازیم به  تاریخچه این نوع بیماری ، امیدواریم مورد استفاده شما قرار گیرد.

بیماری را بشناسیم و از وقوع آن با روش های موثر جلوگیری نماییم عدم شناخت بیماری و یا نداشتن تعریف درست از بیماری ممکن است دستیابی به پیشگیری را مشکل سازد و این یک قاعده است که هرگاه علت تشخیص داده شود مبارزه با معلول آسان خواهد شد .

دکتر زرین آذر، بیماری را اینگونه شرح می دهد : 

بیماری بطور کلی انحراف بدن از اعمال طبیعی آن تعریف گردیده است حال آنکه در حقیقت میتوان گفت که برعکس، بیماری مبالغه بدن در انجام اعمال طبیعی و
فیزیولوژیک خود میباشد.

بیماری پدیدهای نیست که از خارج ما بر ما تحمیل شده باشد. بیماری پتانسیلی درونی است که در بدن موجودات زنده وجود داشته و در حقیقت همه روزه در بدن تولید میگردد. مواد جانبی حاصل از سوخت و ساز طبیعی بدن، در اثر تجمع باعث اختلال در کار سلولها و سپس بافتها و اندامهای بدن میگردند. این اختلال بصورت عالیم و نشانههای مختلفی بروز میکنند که ما نام آنرا بیماری میگذاریم.

در حالت طبیعی مواد زائد حاصله از سوخت و ساز توسط اندامهای مربوطه از بدن، پاکسازی شده، اثرات منفی یا مخرب برکار بدن به جا نمیگذارند. زمانی که بدن بدلیلی دچار ضعف و ناتوانی در پاکسازی و انجام اعمال حیاتی است یا میزان مواد زائد از حد طبیعی روزمره خارج است، بدن از حالت تعادل خارج شده، عالئم “بیماری”بروز مینماید.

تغذیه غیر طبیعی، پرخوری، خستگی، سموم درونی و بیرونی، بیخوابی، استرس،افراط و تفریط در امور زندگی، افکار نگران کننده و منفی همگی از عواملی هستند که به عدم تعادل بدن میانجامند. عالیم مختلفی که ما بیماری مینامیم در حقیقت در اثر تالش بدن برای پاکسازی بوجود می آیند. تب، اسهال، سردرد، استفراغ، دردهایعضالنی و استخوانی که بطور عموم در اکثر بیماریهای حاد و گاها مزمن مشترک میباشند از این جملهاند. همین عالئم در افرادی که از مصرف مواد اعتیاد روزمره مانند: چای، قهوه، الکل، مواد مخدر، شکر و آرد سفید دست میکشند نیز دیده میشوند. عالئم ذکر شده که نشانههای پاکسازی بدن از سموم میباشند پس از مدت چند روز تا چند هفته و بدون نیاز به هیچگونه دخالتی از بین رفته، به همراه خود اعتیاد فیزیکی به ماده مورد نظر را نیز از بین میبرند.

 

علائم بیماری پیلونفریت چیست + درمان و جلوگیری

 

پیلونفریت
یک تصویر میکروسکوپی رنگی، نشان دهنده ماکروفاژها و سلول های غول‌آسا در یک بیمار پیلونفریت گزانتوگرانولوماتوز.
یک ریزنگار رنگی، نشان دهنده ماکروفاژها و سلول‌های غول‌آسا در یک بیمار پیلونفریت گزانتوگرانولوماتوز.
طبقه‌بندی و منابع بیرونی
تخصص اورولوژی
آی‌سی‌دی-۱۰ N10-N12, N13.6, N20.9
آی‌سی‌دی-۹-CM ۵۹۰.۰, ۵۹۰.۱, ۵۹۰.۳, ۵۹۰.۸, ۵۹۰.۸۱
دادگان بیماری‌ها ۱۱۰۵۲ ۲۹۲۵۵ ۳۱۵۲۲
مدلاین پلاس ۰۰۱۲۷۴
ئی‌مدیسین ped/۱۹۵۹
پیشنت پلاس پیلونفریت
سمپ D011704
[ویرایش در ویکی‌داده]

پیلونفریت (به انگلیسی: pyelonephritis) عفونت دستگاه توبولوانترستیشیال کلیه را معمولاً تحت عنوان پیلونفریت شناسایی می‌کنند. در این حالت التهاب باعث در گیری مجاری جمع‌کننده ادرار و پارانشیم کلیه می‌شود. همچنین یکی از علل ابتلا به هماچوری غیر گلومرولی می باشد.

آناتومی کلیه و مجاری ادراری

انواع

  • پیلونفریت حاد
  • پیلونفریت مزمن
  • پیلونفریت گرانولوماتوز
  • پیلونفریت گزانتوگرانولوماتوز
  • پیلونفریت آمفیزماتوس

زمان بروز

این بیماری در سه پیک سنی شیوع بیشتری دارد:

  • دوران کودکی
  • زنان در سنین باروری
  • مردان و زنان بالای ۶۰ سال

هر دو نوع پیلونفریت حاد و مزمن می‌توانند با نقایص انسدادی، اکتسابی یا مادرزادی مجاری ادراری تحتانی همراهی داشته باشند.

جستارهای وابسته

عفونت ادراری

پانویس  • koff-Rubin NE, Cotran RS, Rubin RH. Urinary tract infection, pyelonephritis and reflux nephropathy. In Brenner

BM (ed.): The kidney, ed. 6. Philadelphia, 2000, W.B. Saunders, pp.1449-1508.

  • Stamey T A. Pathogenesis and treatment of urinary tract infection. Baltimore, 1980, Williams & Wilkins.


 

علائم بیماری پیلونفریت چیست + درمان و جلوگیری

 

برگرفته از ویکی پدیا:

https://fa.wikipedia.org/wiki/%D9%BE%DB%8C%D9%84%D9%88%D9%86%D9%81%D8%B1%DB%8C%D8%AA

چنانچه، مطلب فوق (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *