علائم بیماری ترومبوسیتوپنی چیست + درمان و جلوگیری

300px-thrombocytopenia_1
ب

در این مطلب ( علائم بیماری ترومبوسیتوپنی چیست + درمان و جلوگیری ) نگاهی  می اندازیم به  تاریخچه این نوع بیماری ، امیدواریم مورد استفاده شما قرار گیرد.

بیماری را بشناسیم و از وقوع آن با روش های موثر جلوگیری نماییم عدم شناخت بیماری و یا نداشتن تعریف درست از بیماری ممکن است دستیابی به پیشگیری را مشکل سازد و این یک قاعده است که هرگاه علت تشخیص داده شود مبارزه با معلول آسان خواهد شد .

دکتر زرین آذر، بیماری را اینگونه شرح می دهد : 

بیماری بطور کلی انحراف بدن از اعمال طبیعی آن تعریف گردیده است حال آنکه در حقیقت میتوان گفت که برعکس، بیماری مبالغه بدن در انجام اعمال طبیعی و
فیزیولوژیک خود میباشد.

بیماری پدیدهای نیست که از خارج ما بر ما تحمیل شده باشد. بیماری پتانسیلی درونی است که در بدن موجودات زنده وجود داشته و در حقیقت همه روزه در بدن تولید میگردد. مواد جانبی حاصل از سوخت و ساز طبیعی بدن، در اثر تجمع باعث اختلال در کار سلولها و سپس بافتها و اندامهای بدن میگردند. این اختلال بصورت عالیم و نشانههای مختلفی بروز میکنند که ما نام آنرا بیماری میگذاریم.

در حالت طبیعی مواد زائد حاصله از سوخت و ساز توسط اندامهای مربوطه از بدن، پاکسازی شده، اثرات منفی یا مخرب برکار بدن به جا نمیگذارند. زمانی که بدن بدلیلی دچار ضعف و ناتوانی در پاکسازی و انجام اعمال حیاتی است یا میزان مواد زائد از حد طبیعی روزمره خارج است، بدن از حالت تعادل خارج شده، عالئم “بیماری”بروز مینماید.

تغذیه غیر طبیعی، پرخوری، خستگی، سموم درونی و بیرونی، بیخوابی، استرس،افراط و تفریط در امور زندگی، افکار نگران کننده و منفی همگی از عواملی هستند که به عدم تعادل بدن میانجامند. عالیم مختلفی که ما بیماری مینامیم در حقیقت در اثر تالش بدن برای پاکسازی بوجود می آیند. تب، اسهال، سردرد، استفراغ، دردهایعضالنی و استخوانی که بطور عموم در اکثر بیماریهای حاد و گاها مزمن مشترک میباشند از این جملهاند. همین عالئم در افرادی که از مصرف مواد اعتیاد روزمره مانند: چای، قهوه، الکل، مواد مخدر، شکر و آرد سفید دست میکشند نیز دیده میشوند. عالئم ذکر شده که نشانههای پاکسازی بدن از سموم میباشند پس از مدت چند روز تا چند هفته و بدون نیاز به هیچگونه دخالتی از بین رفته، به همراه خود اعتیاد فیزیکی به ماده مورد نظر را نیز از بین میبرند.

 

علائم بیماری ترومبوسیتوپنی چیست + درمان و جلوگیری

 

ترومبوسیتوپنی
Thrombocytopenia 1.jpg
ترومبوسیتوپنی در خون زیر میکروسکوپ
طبقه‌بندی و منابع بیرونی
تخصص خون‌شناسی
آی‌سی‌دی-۱۰ D69.6, P61.0
آی‌سی‌دی-۹-CM ۲۸۷.۳, ۲۸۷.۴, ۲۸۷.۵
اُمیم ۱۸۸۰۰۰ ۳۱۳۹۰۰
دادگان بیماری‌ها ۲۷۵۲۲
مدلاین پلاس ۰۰۰۵۸۶
پیشنت پلاس ترومبوسیتوپنی
سمپ D013921
[ویرایش در ویکی‌داده]

ترومبوسیتوپنی (به انگلیسی: Thrombocytopenia) به اختلال در پلاکتهای خون یا ترومبوسیت‌ها گفته می‌شود. این اختلال بیشتر به کاهش تعداد آن‌ها به کمتر از ۵۰۰۰۰ در هر میکرولیتر خون٬ بازمی‌گردد. تعداد پلاکتها به‌طور طبیعی حدود ۱۵۰ هزار تا ۴۵۰ هزار عدد در هر میکرولیتر خون می‌باشد.
بیرون ماندن تا دو درصد ارزش عددی از این بازه نمی‌تواند بیماری شمرده شود اما تعداد پلاکتها زیر ۵۰۰۰۰ به عنوان یک اورژانس محسوب می‌شود. و در تعداد زیر ۲۰۰۰۰ خطر مرگ ناشی از خونریزی خودبخودی و کشنده گوارشی و مغزی وجود دارد.
معمولاً وجود اختلالات و نارسایی‌ها در هموستاز یا روند انعقاد خون٬ به صورت خونریزی زیرپوستی و کبودشدگی مخاطی بروز می‌یابد به ویژه اگر دلیل اختلال انعقاد خون کاهش تعداد پلاکتها یا عدم عملکرد صحیح پلاکتها باشد. این لکه‌های خونریزی زیرپوستی (وگاه زیر مخاطی) بر اساس اندازه به نام‌های پتشی، پورپورا و اِکیموز نام‌گذاری می‌شوند.

علامت‌ها و نشانه‌ها

این اختلال دارای سمپتوم ویژه نیست و معمولأ در یک آزمایش ساده شمارش کامل خون مشخص می‌شود. گاهی بیماران مبتلا به ترومبوسیتوپنی از خونریزی بیرون از بدن مانند خون‌دماغ٬ خونریزی لثه و نیز خونریزی دوران پریود زنانه٬ گزارش داده‌اند.[۴]

علل ترومبوسیتوپنی

علل ترومبوسیتوپنی می‌تواند ارثی ویا اکتسابی باشد.[۶]

کاهش در پلاکتویرایش

علل کاهش تولید

 • نارسایی مغز استخوان یا ساپرسیون مغز استخوان یا ارتشاح مغز استخوان
 • نقص و کمبود دهیدراسیون, کمبود ویتامین ب۱۲ یا اسید فولیک
 • سرطان خون یا سندرم میلودیسپلاستیک ویا کم‌خونی آپلاستیک
 • کمبود تولید ترومبوپویتین توسط کبد در نارسایی کبد
 • سِپسی و عفونتهای ویروسی مانند ایدز
 • سندروم ویسکوت آلدریچ، نشانگان آلپورت ویا الکلیسم مزمن

افزایش در پلاکتویرایش

علل افزایش مانند

 • پورپورای ناشناس کاهش پلاکت
 • پورپورای ترومبوتیک ترومبوسیتوپنیک
 • نشانگان همولیتیک اورمیک
 • انعقاد درون‌رگی منتشر
 • سندرم مارشیفاوا میشلی
 • لوپوس منتشر
 • بزرگ‌طحالی
 • تب دنگی
 • بیماری گوشه

درمان

درمان ترومبوسیتوپنی بسته به عامل بیماریزا است و درمان‌های مختلف از تزریق پلاکت، پلاسمافرزیس، IVIg، کورتیکواستروئید، اسپلنکتومی، داروهای تضعیف‌کننده ایمنی مانند سیکلوفسفاماید و آزاتیوپرین و تعویض پلاسما وجود دارد.

جستارهای وابسته

 • پورپورای ترومبوتیک ترومبوسیتوپنیک
 • پورپورای ناشناس کاهش پلاکت 

علائم بیماری ترومبوسیتوپنی چیست + درمان و جلوگیری

 

برگرفته از ویکی پدیا:

https://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%AA%D8%B1%D9%88%D9%85%D8%A8%D9%88%D8%B3%DB%8C%D8%AA%D9%88%D9%BE%D9%86%DB%8C

چنانچه، مطلب فوق (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *