علائم بیماری ترومبوفلبیت چیست + درمان و جلوگیری

300px-great_saphenous_vein_thrombosis_05091312009
ب

در این مطلب ( علائم بیماری ترومبوفلبیت چیست + درمان و جلوگیری ) نگاهی  می اندازیم به  تاریخچه این نوع بیماری ، امیدواریم مورد استفاده شما قرار گیرد.

بیماری را بشناسیم و از وقوع آن با روش های موثر جلوگیری نماییم عدم شناخت بیماری و یا نداشتن تعریف درست از بیماری ممکن است دستیابی به پیشگیری را مشکل سازد و این یک قاعده است که هرگاه علت تشخیص داده شود مبارزه با معلول آسان خواهد شد .

دکتر زرین آذر، بیماری را اینگونه شرح می دهد : 

بیماری بطور کلی انحراف بدن از اعمال طبیعی آن تعریف گردیده است حال آنکه در حقیقت میتوان گفت که برعکس، بیماری مبالغه بدن در انجام اعمال طبیعی و
فیزیولوژیک خود میباشد.

بیماری پدیدهای نیست که از خارج ما بر ما تحمیل شده باشد. بیماری پتانسیلی درونی است که در بدن موجودات زنده وجود داشته و در حقیقت همه روزه در بدن تولید میگردد. مواد جانبی حاصل از سوخت و ساز طبیعی بدن، در اثر تجمع باعث اختلال در کار سلولها و سپس بافتها و اندامهای بدن میگردند. این اختلال بصورت عالیم و نشانههای مختلفی بروز میکنند که ما نام آنرا بیماری میگذاریم.

در حالت طبیعی مواد زائد حاصله از سوخت و ساز توسط اندامهای مربوطه از بدن، پاکسازی شده، اثرات منفی یا مخرب برکار بدن به جا نمیگذارند. زمانی که بدن بدلیلی دچار ضعف و ناتوانی در پاکسازی و انجام اعمال حیاتی است یا میزان مواد زائد از حد طبیعی روزمره خارج است، بدن از حالت تعادل خارج شده، عالئم “بیماری”بروز مینماید.

تغذیه غیر طبیعی، پرخوری، خستگی، سموم درونی و بیرونی، بیخوابی، استرس،افراط و تفریط در امور زندگی، افکار نگران کننده و منفی همگی از عواملی هستند که به عدم تعادل بدن میانجامند. عالیم مختلفی که ما بیماری مینامیم در حقیقت در اثر تالش بدن برای پاکسازی بوجود می آیند. تب، اسهال، سردرد، استفراغ، دردهایعضالنی و استخوانی که بطور عموم در اکثر بیماریهای حاد و گاها مزمن مشترک میباشند از این جملهاند. همین عالئم در افرادی که از مصرف مواد اعتیاد روزمره مانند: چای، قهوه، الکل، مواد مخدر، شکر و آرد سفید دست میکشند نیز دیده میشوند. عالئم ذکر شده که نشانههای پاکسازی بدن از سموم میباشند پس از مدت چند روز تا چند هفته و بدون نیاز به هیچگونه دخالتی از بین رفته، به همراه خود اعتیاد فیزیکی به ماده مورد نظر را نیز از بین میبرند.

 

علائم بیماری ترومبوفلبیت چیست + درمان و جلوگیری

 

ترومبوفلبیت
Great saphenous vein thrombosis 05091312009.jpg
طبقه‌بندی و منابع بیرونی
تخصص پزشکی قلب
آی‌سی‌دی-۱۰ I80, I82.1
آی‌سی‌دی-۹-CM ۴۵۱
مدلاین پلاس ۰۰۱۱۰۸
سمپ D013924
[ویرایش در ویکی‌داده]

تِرُمبُف‌لِبیت (به انگلیسی: thrombophlebitis) یعنی التهاب در سیاهرگ (قلب) که به لخته شدن خون درون آن مرتبط است به عبارت دیگر تِرُمبُف‌لِبیت عبارت است از التهاب و پیامد آن، وجود لخته‌های خون در یک سیاهرگ سطحی (معمولاً اندام‌های تحتانی) که به‌طور اولیه ناشی از عفونت یا آسیب است.
اگر ترومبوفلبیت به صورت مکرر و در نقاط مختلف، بیمار را مبتلا کند ترومبوفلبیت مهاجر نام می‌گیرد.

سبب‌شناسی

اصلی‌ترین اتیولوژی و سبب تِرُمبُف‌لِبیت، پیآمد جراحی‌ها در یک اندام معرفی می‌شود. اما گاهی دلایل دیگری نیز می‌تواند داشته باشد.

از خطرهای عوامل‌ موثر این بیماری می‌توان به کم‌تحرکی و بی‌تحرکی طولانی مدت (دلایل شغلی یا بستری شدن درازمدت) و نیز به مشکلات خونی در شخص به‌ویژه مشکلات در فاکتورهای انعقادی و غلظت خون بیمار اشاره نمود.

فرم‌های تزریقی تتراسایکلین‌ها نیز باعث ایجاد ترمبوفلبیت می‌شوند به همین دلیل فرم خوراکی آن‌ها بیشتر استفاده می‌شود.

علایم و نشانه‌ها

ترومبوز در سیاهرگ پای راست. به قرمزی و تورم توجه شود.

نشانه‌های بیماری نه همیشه اما در برخی بیماران مشاهده می‌شود:

  • درد در اندام و بخش مبتلا به تِرُمبُف‌لِبیت (به‌ندرت)
  • قرمزی و اریتما و علایم التهاب در اندام مبتلا
  • آماس یا تورم (ادم) در اندام مبتلا

تشخیص

تشخیص بالینی از ویژه‌ترین مراحل تشخیص فلبیت به‌شمار می‌رود و در ادامه به روش‌های دیگر می‌توان وجود تِرُمبُف‌لِبیت را تشخیص داد:

  • اکوداپلر
  • آزمایش خون و فاکتورهای انعقادی آن
  • آنژیوگرافی

درمان

درمان شامل داروهای ضد انعقاد مانند هپارین و وارفارین و نیز ترومبولیتیک‌ها خواهد بود.

جستارهای وابسته

  • ترومبوز
  • ترومبوز سیاهرگی
  • ترومبوز سیاهرگی عمقی
  • آمبولی 

علائم بیماری ترومبوفلبیت چیست + درمان و جلوگیری

 

برگرفته از ویکی پدیا:

https://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%AA%D8%B1%D9%88%D9%85%D8%A8%D9%88%D9%81%D9%84%D8%A8%DB%8C%D8%AA

چنانچه، مطلب فوق (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *