علائم بیماری تنگی دریچه میترال چیست + درمان و جلوگیری

300px-mitral_stenosis2c_gross_pathology_20g0015_lores
ب

در این مطلب ( علائم بیماری تنگی دریچه میترال چیست + درمان و جلوگیری ) نگاهی  می اندازیم به  تاریخچه این نوع بیماری ، امیدواریم مورد استفاده شما قرار گیرد.

بیماری را بشناسیم و از وقوع آن با روش های موثر جلوگیری نماییم عدم شناخت بیماری و یا نداشتن تعریف درست از بیماری ممکن است دستیابی به پیشگیری را مشکل سازد و این یک قاعده است که هرگاه علت تشخیص داده شود مبارزه با معلول آسان خواهد شد .

دکتر زرین آذر، بیماری را اینگونه شرح می دهد : 

بیماری بطور کلی انحراف بدن از اعمال طبیعی آن تعریف گردیده است حال آنکه در حقیقت میتوان گفت که برعکس، بیماری مبالغه بدن در انجام اعمال طبیعی و
فیزیولوژیک خود میباشد.

بیماری پدیدهای نیست که از خارج ما بر ما تحمیل شده باشد. بیماری پتانسیلی درونی است که در بدن موجودات زنده وجود داشته و در حقیقت همه روزه در بدن تولید میگردد. مواد جانبی حاصل از سوخت و ساز طبیعی بدن، در اثر تجمع باعث اختلال در کار سلولها و سپس بافتها و اندامهای بدن میگردند. این اختلال بصورت عالیم و نشانههای مختلفی بروز میکنند که ما نام آنرا بیماری میگذاریم.

در حالت طبیعی مواد زائد حاصله از سوخت و ساز توسط اندامهای مربوطه از بدن، پاکسازی شده، اثرات منفی یا مخرب برکار بدن به جا نمیگذارند. زمانی که بدن بدلیلی دچار ضعف و ناتوانی در پاکسازی و انجام اعمال حیاتی است یا میزان مواد زائد از حد طبیعی روزمره خارج است، بدن از حالت تعادل خارج شده، عالئم “بیماری”بروز مینماید.

تغذیه غیر طبیعی، پرخوری، خستگی، سموم درونی و بیرونی، بیخوابی، استرس،افراط و تفریط در امور زندگی، افکار نگران کننده و منفی همگی از عواملی هستند که به عدم تعادل بدن میانجامند. عالیم مختلفی که ما بیماری مینامیم در حقیقت در اثر تالش بدن برای پاکسازی بوجود می آیند. تب، اسهال، سردرد، استفراغ، دردهایعضالنی و استخوانی که بطور عموم در اکثر بیماریهای حاد و گاها مزمن مشترک میباشند از این جملهاند. همین عالئم در افرادی که از مصرف مواد اعتیاد روزمره مانند: چای، قهوه، الکل، مواد مخدر، شکر و آرد سفید دست میکشند نیز دیده میشوند. عالئم ذکر شده که نشانههای پاکسازی بدن از سموم میباشند پس از مدت چند روز تا چند هفته و بدون نیاز به هیچگونه دخالتی از بین رفته، به همراه خود اعتیاد فیزیکی به ماده مورد نظر را نیز از بین میبرند.

 

علائم بیماری تنگی دریچه میترال چیست + درمان و جلوگیری

 

تنگی میترال
Mitral stenosis, gross pathology 20G0015 lores.jpg
تنگی میترال همراه با ضخیم‌شدن لت‌ها و هایپرتروفی دهلیز چپ. نمونه حاصل از کالبدشکافی
طبقه‌بندی و منابع بیرونی
تخصص ژن‌شناسی پزشکی
آی‌سی‌دی-۱۰ I05.0, I34.2, Q23.2
آی‌سی‌دی-۹-CM ۳۹۴.۰, ۳۹۶.۰, ۷۴۶.۵
دادگان بیماری‌ها ۸۲۸۸
مدلاین پلاس ۰۰۰۱۷۵
ئی‌مدیسین emerg/۳۱۵ ped/۲۵۱۷
سمپ D008946
[ویرایش در ویکی‌داده]

Illustration of mitral stenosis, with close-up on mitral valve

تنگی میترال یکی از انواع بیماری‌های دریچه‌ای قلب است که به معنی باریک‌شدن سوراخ دریچه میترال است.[۱]دریچه میترال دریچه بین دهلیز و بطن چپ قلب می‌باشد که خون را از دهلیز چپ قلب به بطن چپ می‌رساند. کار دریچه میترال این است که هنگام انقباض بطن چپ بسته شده و مانع از برگشت خون از بطن به دهلیز چپ می‌شود.

علامت‌ها و نشانه‌ها

  • نشانه و سمپتوم نارسایی قلبی که می‌تواند به شکل‌های مختلف از جمله تنگی‌نفس فعالیتی، ارتوپنه (راست‌دمی)٬ یا تنگی‌نفس حمله‌ای شبانه باشد.[۲]
  • تپش قلب[۲]
  • درد قفسه‌سینه[۲]
  • خلط خونی[۲]( هموپتیزی)
  • ترومبوآمبولی[۲]
  • آسیت یا آب‌آوردگی شکم و ادم
  • خستگی و ضعف مفرط

علل

بیماری روماتیسمی قلب که با ضخیم‌شدن دریچه میترال همراه است

تقریباً نزدیک به همه موارد تنگی میترال ناشی از بیماری روماتیسمی قلب است.[۲][۳]
آندوکاردیت عفونی از علل دیگر آن است که به خصوص شیوع آن در دوران بارداری بیشتر است. سایر علل عبارتند از بیماری‌های مادرزادی قلبی، کلسیفیکاسیون دریچه، اندوکاردیت عفونی .

پاتوفیزیولوژی بیماری

دریچه میترال دریچه‌ای است که بین دهلیز چپ و بطن چپ قلب قرار گرفته‌است و شامل دو لت ( دو تکه)است. به‌طور طبیعی دهانه‌های این دریچه هنگام دیاستول باز است و خون از دهلیز چپ وارد بطن چپ می‌شود . طی انقباض بطن چپ (سیستول) دریچه میترال بسته نگه داشته می‌شود.

دریچه میترال بین دهلیز چپ و بطن چپ قرار دارد. تنگی دریچهٔ میترال در بزرگسالان اغلب از عوارض تب رماتیسمی است. علائم اصلی خستگی، تنگی نفس به‌ویژه هنگام فعالیت به‌دلیل کاهش برون‌ده قلبی است.

تشخیص و درمان

Phonocardiograms from normal and abnormal heart sounds

هرچند سمع قلب (سوفل خفیف بعد از صدای دوم) و گرافی قفسه سینه (پرخونی رگ‌های ریوی) کمک‌کننده است تشخیص قطعی با اکوکاردیوگرافی است. در اکوکاردیوگرافی کاهش سرعت خروج خون از دهلیز چپ را داریم .

درمان در موارد فاقد علامت لازم نیست. برخی بیماران را می‌توان با درمان طبی و توسط داروهائی که ضربان قلب را کاهش می‌دهند و از انعقاد جلوگیری می‌کنند، درمان کرد. در هر صورت درمان نهایی جراحی (بازکردن دریچه با بالون یا تعویض دریچه) است. برای تعویض دریچه هم از دریچه مصنوعی ( سنتتیک ) و هم از دریچه طبیعی استفاده می‌شود .

جستارهای وابسته

  • تنگی دریچه آئورت


  • سیسیل مبانی طب داخلی. تهران ۲۰۰۴


 

علائم بیماری تنگی دریچه میترال چیست + درمان و جلوگیری

 

برگرفته از ویکی پدیا:

https://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%AA%D9%86%DA%AF%DB%8C_%D8%AF%D8%B1%DB%8C%DA%86%D9%87_%D9%85%DB%8C%D8%AA%D8%B1%D8%A7%D9%84

چنانچه، مطلب فوق (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *