ماجرای ازدواج اجباری چیست ؟ از شایعه تا واقعیت

ازدواج اجباری چیست
ب

ماجرای ازدواج اجباری چیست ؟ از شایعه تا واقعیت

روز گذشته خبری مبنی بر ارائه طرحی از جانب یکی از نمایندگان مجلس مبنی بر اجباری کردن ازدواج در شبکه های اجتماعی دست به دست شد و واکنش های متعددی را برانگیخت و روی کار آمدن مجلس جدید با رویکردی کاملاً متفاوت بر این موضوع و واکنش نسبت به آن دامن زد. ماجرا تا حدودی واقعیت داشت اما نه همه آن. ماجرا از این قرار بود که حجت الاسلام محمد ادریسی سردبیر نشریه سراج در مقاله ای تحت عنوان «پیشنهاد قوانین جدید برای تسریع ازدواج به مجلس و دولت» مسائلی را مطرح کرده بود که بسیاری آن را طرح ازدواج اجباری نامیده اند.

ازدواج اجباری

حجت الاسلام محمد ادریسی (سمت راست)

در میان پیشنهادات و نظرات وی پیشنهادی مبنی بر تخصیص مالیات تا یک چهارم کل دارایی ها و یا انفصال از شغل های دولتی برای افرادی که تا سن ۲۸ سالگی ازدواج نکنند است. این بخش از صحبت های ادریسی در قالب قوانینی دوازده گانه پیشنهاد شده که به شرح زیر هستند:

قانون اول: ابتدای دوره ازدواج اختیاری ۱۷ سال و انتهای آن ۲۸ است و اگر کسی ازدواج نکرد باید ازدواج اجباری داشته باشد.

قانون دوم: اگر کسی بعد از سن ۲۸ سالگی از ازدواج امتناع کرد از او ربع درآمد کسب و کار و صنعت یا مالیات از تجارت او گرفته می‌شود و به آن‌ها که می‌خواهند ازدواج کنند و گرفتار فقر هستند داده می‌شود.

قانون سوم: اگر فرد در این دوره سنی ازدواج نکرد اگر بیمار بود، معالجه او مجانی است و اگر بیماری بدون علاج داشت از ازدواج او امتناع شود و اگر بیماری او معالجه شد و ازدواج نکرد باید تمام هزینه‌های ازدواج یک زوج را پرداخت کند.

قانون چهارم: اگر پس از دوره ازدواج اختیاری فرد ازدواج نکرد از او در مناصب مدریتی و تدریس و عضویت در هیئت علمی و کارهای کلیدی هرگز استفاده نمی شود.

قانون پنجم: اگر صاحبان مشاغل و کسب و کار به تعداد تعیین شده از جوانان که در دوره ازداوج اختیاری هستند چه دختر باشد و چه پسر وام خودکفایی و ازدواج بدهند از دو تا سه سال معاف از هرگونه مالیات و عوارض می شوند.

قانون ششم: کسی که سن او بالایی چهل سال است و فرزندی ندارد اگر به لحاظ جسمی و مالی، شرایط اش را داشته باشد موظف است که باتوجه به توانایی‌های او از یک تا چهار یتیم از کودکان کار یا شیرخوارگاه یا یتیم‌خانه‌های کشور فرزند تقبل کند.

قانون هفتم: هرکس در این دوره ازدواج کرد و برادر بزرگ‌تری ندارد که به والدینش خدمت کند استخدام رسمی ادارات دولتی می شود و همچنین یک دختر اگر برادر بزرگ تر ندارد که از والدینش مراقبت کند شوهر او معاف از مالیات و سربازی تا زمان پایان حیات والدین است.

قانون هشتم: کسی که در دوره ازدواج اختیاری ازدواج کرد اگر فقیر بود به او در نزدیک ترین محل سکونت والدین در شهر خود زمینی یا منزل مسکونی یا مغازه ای برای کسب و کار که قابل برگشت باشد از طرف دولت ها و حکومت داده می شود.

قانون نهم: کسی که در دوره ازدواج اختیاری و قبل از ۲۸ سالگی ازدواج کرد و صاحب چهار فرزند شد از سربازی معاف می شود و یارانه بیشتری از دولت ها دریافت می کند.

قانون دهم: کسی که بدون ازدواج به سفرهای خارجی غیر زیارتی و علمی می رود عوارض خروج بیشتری باید بدهد واگر بدون عذر معقول همسر خود را با خود نبرد یا در خارج ازدواج کند نصف دارایی های او برای همسر اول و فرزندان است.

قانون یازدهم: دانشجویان و طلاب تنها به دلیل تحصیل علم در داخل یا خارج از کشور تنها دو سال می توانند تاخیر در ازدواج داشته باشند.

قانون دوازدهم: گواهی گذراندن حداقل دو دوره رایگان «حقوق متقابل و مترابط زن و شوهر» و «روش تعامل و آموزش تربیت فرزندان» قبل از ازدواج اختیاری یا ازدواج اجباری باید توسط دختر و پسر ارائه گردد تا پنج درصد به وام ازدواج آنها اضافه شود.

نمی‌شود کسی را از حقوق اجتماعی و مدنی محروم کرد به خاطر اینکه ازدواج نکرده است. آقای دیگری هم گفته است در مجلس ختم روزانه قرآن صورت بگیرد، وای به حال ملت و مجلسی که می‌گوید در مجلس قرآن خوانده و ازدواج اجباری شود.

وی همچنین پیشنهاد کرده که کسانی که از قانون ازدواج اجباری تخطی کنند جریمه شده و استخدام آن ها در مشاغل دولتی مدیریتی و دانشگاهی ممنوع شود. حجت الاسلام ادریسی چهار گروه را در مسئله ازدواج جوانان دخیل و دارای نقش مهم دانسته که خانواده ها و نزدیکان، مسلمانان و هم دینان، دولت ها و دولتمردان و در نهایت خود دختران و پسران هستند که تدوین و اجرای قوانین پیشنهادی موسوم به ازدواج اجباری بر عهده گروه سوم خواهد بود.

محمدتقی فاضل میبدی، عضو مجمع محققین و مدرسین حوزه علمیه قم درباره این طرح چنین گفته است: «نمی‌شود کسی را از حقوق اجتماعی و مدنی محروم کرد به خاطر اینکه ازدواج نکرده است. آقای دیگری هم گفته است در مجلس ختم روزانه قرآن صورت بگیرد، وای به حال ملت و مجلسی که می‌گوید در مجلس قرآن خوانده و ازدواج اجباری شود».

ازدواج اجباری

این سخنان با واکنش هایی فراوان در فضای مجازی همراه بوده و بسیاری آن را در توییتر با هشتگ #ازدواج_اجباری مایه کامنت های طنز خود قرار داده اند که در ادامه برخی از آن ها را خواهیم دید:

«موضوع #ازدواج_اجباری خیلی براتون خنده دارو عجیبه؟ حجاب اجباری هم اوایلش همینقدر عجیب بود ولی الان عادی شده».

«منتظر این پیامک باشین: هموطن گرامی شما مشمول قانون ازدواج اجباری هستین لطفا برای پیگیری سریعتر به دفاتر مربوطه سراسر کشور مراجعه فرمائید!».

«آقای قاضی به همین قرآن من نمیخواستمش تا ۲۸ سالگی ازدواج نکردم، فردای تولد ۲۸ سالگیم دولت منو گذاشت به مزایده».

«ازدواج اجباری بالای ۲۸ چیست ! شیوه کار به این صورت هست که نام بانوان و آقایان بالای ۲۸ سال را درون گردونه های مجزا می گذارند ، سپس مسعود روشن‌پژوه و عمو پورنگ گردونه ها رو میچرخاند و هر کدام یک گوی خارج میکنند و آن دو نفر به قید قرعه به اجبار باهم ازدواج میکنند».

«اونایی که کف پاهاشون صافه از ازدواج اجباری معاف میشن یا باید سه ماه برن نامزدی!؟».

«با اجباری شدن ازدواج حالا یه عده همسر احتکار میکنند و دولت مجبور میشه همسر یخ زده برزیلی وارد کنه».

«سخنگوی دولت : زیرساخت های لازم برای طرح ازدواج اجباری فراهم شد».

«خوبه که علاوه بر طرح #ازدواج_اجباری طرح #شغل_اجباری و #مسکن_اجباری و هم برای خودتون تصویب کنید که اگر کسی تا سن ۲۸ سالگی به اینها نرسید.ماهانه یک‌ربع از حقوق همه ی نمایندگان #مجلس_انقلابی برای تامین بودجه این طرح ها کسر شود».

«-برای چی از ایران رفتی!؟ +سال دیگه ۲۸ سالم میشد… ».

«اگر ازدواج رو مثل خرید خودرو قرعه کشی کنند چی ؟! ».

«یاد فیلم لابستر میفتم. اگه یه نفر تو ۴۵ روز نمی‌تونست برای خودش پارتنر پیدا کنه رو تبدیل می‌کردن به یه حیوون. یا باید فرار می‌کردن تو جنگل و شکارچیا میفتادن دنبالشون تا مثل حیوون شکارشون کنن. حالا این واسه اونوریا یه فیلم مریضه، واسه ما طرح پیشنهادی به مجلس».

«تو ازدواج اجباری اگه بابات ۴ تا زن گرفته باشه معاف میشی».

ماجرای ازدواج اجباری چیست ؟ از شایعه تا واقعیت

منبع: rooziato.com

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *