پ

بیوگرافی محمدعلی کشاورز + علت درگذشت

بیوگرافی محمدعلی کشاورز + علت درگذشت

محمدعلی کشاورز بازیگر سینما، تئاتر و تلویزیون در سن ۹۰سالگی درگذشت.

محمد طباطبایی – مدیرعامل موسسه هنرمندان پیشکسوت – ضمن تایید این خبر به ایسنا اعلام کرد: این هنرمند امروز 25 خرداد ماه از دنیا رفت.

این هنرمند از اوایل خرداد ماه به دلیل عارضه کلیوی در بیمارستانی در تهران بستری شده بود.

محمدعلی کشاورز از بازیگران ماندگار و پیشکسوت تئاتر، سینما و تلویزیون ایران در ۲۶ فروردین ۱۳۰۹ در اصفهان متولد شد. این هنرمند که دارای نشان درجه یک فرهنگ و هنر است، در سینما، تئاتر و تلویزیون بارها در نقش‌ها و ژانرهای گوناگون حضور داشته است.

او در بازیگری، همراهِ علی نصیریان، زنده‌یاد جمشید مشایخی، داود رشیدی و عزت‌الله انتظامی پنج بازیگر مرد ماندگار تاریخ تئاتر و سینما و تلویزیون ایران به‌شمار می‌آیند.

کشاورز تاکنون در حدود ۵۰ فیلم سینمایی، بیش از ۳۰ سریال تلویزیونی و چندین تئاتر و تله‌تئاتر ایفای نقش کرده است.

از آثار ماندگار او، به مجموعه‌های تلویزیونی دایی‌جان ناپلئون، آتش بدون دود، هزاردستان (در نقش شعبان استخوانی)، سربداران (در نقش خواجه قشیری)، افسانه سلطان و شبان (در نقش خوابگزار اعظم)، پدرسالار و گرگ‌ها می‌توان اشاره کرد.

این هنرمند ایفاگر نقش‌های ماندگاری در تاریخ سینما بوده است که از جمله آنها فیلم‌های «خشت و آینه»، «آقای هالو»، «رگبار»، «صادق کرده»، «شطرنج باد»، «کمال‌الملک»، «مردی که موش شد»، «کفش‌های میرزا نوروز»، «مادر»، «پول خارجی»، «دلشدگان»، «روز واقعه»، «ناصرالدین شاه اکتورسینما»، «خسوف»، «زیردرختان زیتون»، «غزال» بوده است.

روایت “محمدعلی کشاورز” از ماندگاری “پدرسالار”/ واکنش نصیریان و آموخته‌های ایرج راد از استاد

 

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، قبل از اینکه تلفن را بردارم و شماره استاد را بگیرم به من می‌گفتند “محمدعلی کشاورز” با هرکسی صحبت نمی‌کند اما با زنگ دوم و سوم گوشی را برداشت و گفت سلام پسرم، خوبی! گفتم استاد، از خبرگزاری تسنیم تماس می‌گیرم و می‌خواهم لحظاتی با شما گفت‌وگو کنم. بسیار استقبال کرد! بالأخره داشتم با “اسدالله‌خان”، “اتابک اعظم” و “شعبون استخونی” صحبت می‌کردم. بازیگری که چند نسل بر پرده سینما و صفحه تلویزیون دیده‌اند و او را به یک استاد مسلّم بازیگری می‌شناسند. اما چند سالی به خاطر بیماری از دنیای هنر دور مانده بود و جای خالی‌اش در ایفای نقش ماندگار احساس می‌شد. او همیشه سعی می‌کرد برای ماندگاری اثر تلاش کند و دغدغه‌اش نوستالژی‌شدن بازی و اثرش برای مخاطب بود. اتفاقی که امروز کمتر می‌افتد و تجارت جای دغدغه‌مندی را گرفته است.

تلویزیون , صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران , سینمای ایران , تئاتر , بازیگران سینما و تلویزیون ایران ,

همیشه برای بزرگ ماندن ایران و ایرانی کوشش کنید

اولین سؤال را درباره نسل جدید بازیگران و هنرمندان سینما و تلویزیون شروع کردیم و استاد چنین پاسخ داد: “من از نسل جوان امروز این درخواست را دارم که به جوانی‌شان و رشد و توسعه‌ای که می‌توانند در وجود خودشان و جامعه‌شان ایجاد کنند ببالند. جوان‌های ما راه بزرگان‌شان را در پیش بگیرند و از هیچ کوششی برای سرافرازی مملکت‌شان دریغ نکنند. آنچه مهم است اعتلای ایران، ایران و ایران بزرگ است که مردم بزرگ و غیوری دارد. همیشه برای بزرگ ماندن ایران و ایرانی کوشش کنید که سرزمین اهورایی ایران در طول تاریخ همیشه بزرگ و سرافراز بوده است.”

«کفش‌های میرزا نوروز» درس‌آموز است

میهن‌پرستی و مردم‌داری استاد اینجای گفت‌وگو پررنگ‌تر به چشم می‌خورد زمانی که می‌گوید: من همیشه به ایرانی بودنم افتخار کرده‌ام و خوشحالم در کشوری زیستم که تمدنش جاودانه و فرهنگ غنی دارد. ما نیازمند آثار کمدی چون «کفش‌های میرزا نوروز» درس‌آموز است که متأسفانه امروز کمتر معنی طنز و کمدی را می‌دانیم و فیلم‌هایی که با این عنوان ساخته می‌شود بیشتر لودگی است.

تلویزیون , صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران , سینمای ایران , تئاتر , بازیگران سینما و تلویزیون ایران ,

نکته‌ای خطاب به فیلمسازان

نکته قابل تأمل “محمدعلی کشاورز” خطاب به فیلمسازان: “فیلمسازان ما باید ژانرهای مختلف کمدی را بشناسند و بدانند که کمدی انواع و اقسام مختلف دارد که در ایران درست به آن پرداخته نمی‌شود.”

فضای تجاری در سینما و تلویزیون قدری آزارم می‌دهد

بحث ترجیح تجارت به فرهنگ و هنر موضوع بعدی بود که محمدعلی کشاورز در جریان گپ و گفت با خبرنگار خبرگزاری تسنیم  مطرح کرد. او گفت: “مدت زیادی است که دیگر فیلمی بازی نکردم، چون حال مساعدی هم نداشتم و البته پیش از این که سرپا تر هم بودم دیدم محیط برایم مناسب نیست، چرا که فضای تجاری در سینما و تلویزیون قدری آزارم می‌دهد؛ چون جلوی فکر کردن،  نوآوری و خلاقیت را می‌گیرد. در آخرین کارها هم نقش حاجی‌بازاری به من پیشنهاد می‌شد که اگر سازندگان ریتم را بهتر می‌شناختند می‌دانستند ریتم حرکتی و بیانی چنین کاراکتری با من فرق می‌کند. امیدوارم یک قدری برای فرهنگ و هنر بیش از تجارت،‌ دغدغه داشته باشیم ما امروز نه فیلمنامه‌نویسان دقیق و نه تهیه‌کنندگان کاربلد در میدان سینما و خصوصاً تلویزیون داریم.”

تلویزیون , صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران , سینمای ایران , تئاتر , بازیگران سینما و تلویزیون ایران ,

چرایی ماندگاری سریال “پدرسالار”

در اواخر این گفت‌وگو، محمدعلی کشاورز ترجیح داد درباره سریال “پدرسالار” صحبت کند که امروز دغدغه‌ جاودانگی و نوستالژی آثار سینمایی و خصوصاً تلویزیونی وجود دارد که کمتر در میان صاحبان اثرهای امروزی به چشم می‌خورد. اسدالله‌خان سریال “پدرسالار” این چنین گفت: هنوز که «پدر سالار» را تلویزیون روی آنتن می‌برد برایم تازگی دارد. انگار همین دیروز بود اسدالله‌خان را بازی می‌کردم. و هنوز هم دلیلش را نفهمیدم چه عاملی باعث شد این سریال آنقدر محبوب شود؟ اتفاقی را که کمتر سازندگان آثار تلویزیون و سینما امروز به دنبالش هستند. فقط می‌سازند و به امورات تجاری‌شان می‌رسند و دغدغه جاودانگی آثار وجود ندارد.

تلویزیون , صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران , سینمای ایران , تئاتر , بازیگران سینما و تلویزیون ایران ,

واکنش نصیریان/ میراثی فراتر از یک نام، رسم و هویت

محمدعلی کشاورز امروز از میان ما رفت؛ میراثی فراتر از یک نام، رسم و هویت. مردی که هم روی صحنه می‌درخشید، هم جلوی دوربین “هزاردستان” و هم وقتی “پدرسالار” تلویزیون شد. مردی که بیست و ششم فروردین‌ماه 1309 به دنیا آمده و 90 سال از عمرش گذشت و امروز دارفانی را وداع گفت.  وقتی با علی نصیریان تماس گرفتیم در حالی با شدت متأثر بود، گفت: کشاورز یک جهان خاطره تئاتری و سینمایی از خودش به یادگار گذاشت، دوست و همراه سال‌ها عمر هنری‌ام را از دست دادم، به خانواده او و جامعه هنری تسلیت می‌گویم.

تلویزیون , صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران , سینمای ایران , تئاتر , بازیگران سینما و تلویزیون ایران ,

گفت‌وگو با ایرج راد

ایرج راد بازیگر پیشکسوت سینما، تئاتر و تلویزیون در گفت‌وگویی با خبرنگار خبرگزاری تسنیم، خبر درگذشت محمدعلی کشاورز را دردناک و آزاردهنده دانست و تصریح کرد: همین الان از سفر برگشتم و این خبر برایم دردناک و آزاردهنده بود که شنیدم “محمدعلی کشاورز” از دنیا رفته است. او به هر حال یکی از برجسته‌ترین هنرمندان هنرهای نمایشی و از پیشکسوتان تئاتر و سینما و تلویزیون به شمار می‌رود و هیچ‌وقت تکرار نمی‌شود. سال‌های سال شخصیت‌پردازی‌ها و کاراکترهای متفاوتی از او دیده‌ایم که فراموش‌نشدنی‌اند و جایگزینی ندارند. یادگارهای فوق‌العاده‌ای از خودش به جا گذاشت و در تاریخ هنرهای نمایشی این کشور جاودان خواهد بود.

جزو مردان نادر عرصه فرهنگ نمایشی ایران

وی افزود: حیف واقعاً حیف که هنرمندانی همچون “محمدعلی کشاورز” از دنیا می‌روند که به ندرت بعد از او، چنین شخصیت‌پردازی‌ها و هنرنمایی اتفاق بیفتد. اینها کسانی‌اند که در عرصه‌های خاص زحمات فراوان کشیده‌اند و آموخته‌های بسیاری داشته‌اند. استعدادشان آنقدر شگرف بود که دارای ارزش‌های خاصی جهت آموزش و آموختن و در حقیقت تأثیرگذاری برای دنیا فرهنگ و هنر بودند. می‌توانیم استاد محمدعلی کشاورز را جزو مردان نادر عرصه فرهنگ نمایشی ایران بنامیم. کسانی که برای خودشان صاحب سبک‌اند و بسیار ارزنده روی صحنه ظاهر می‌شدند. ارتباط بسیار دقیق و درستی را جلوی دوربین و روی صحنه نمایش برقرار می‌کردند و مخاطب با همه لحظات هنرنمایی‌اش، همراه می‌شد.

تلویزیون , صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران , سینمای ایران , تئاتر , بازیگران سینما و تلویزیون ایران ,

صداقت و شفافیت

راد درباره صداقت و شفافیت محمدعلی کشاورز، گفت: با هیچ‌کسی رودربایستی نداشت و صداقتش اجازه نمی‌داد شفاف و روشن نباشد. هیچ‌چیز به اندازه تعالی فرهنگ و هنر ایران برایش ارزش نداشت و هرگز فراموش نخواهد شد. سرتمرین زودتر از همه می‌آمد و متعهدانه مقابل دوربین قرار می‌گرفت؛ هیچ‌کسی سراغ ندارد که زمانی دیرتر از همه آمده باشد. بدون حاشیه و مسائل خاص در عرصه فرهنگ و هنر این مملکت قدم برمی‌داشت و تأثیر بسزایی هم بر عرصه فرهنگ و هنر ما گذاشت.

چرا همیشه جاودان و ماندگارند؟

این بازیگر قدیمی سینما و تلویزیون در پاسخ به این سؤال امثال محمدعلی کشاورز چه کار کردند که یادشان همیشه جاودان و ماندگار است، افزود:  این اساتید و بزرگان در عرصه هنرشان، صداقت داشتند و به دنبال ظواهر نبودند. همه‌چیز را در شهرت نمی‌دیدند و به دنبال پول نبودند. واقعاً با کمترین مبالغ ممکن کار کردند و تمام نیرویشان را برای ارتقاء توانمندی‌شان گذاشتند. آدم‌های با سواد و با مطالعه‌ای بودند که برای فرهنگ و هنر جایگاه ویژه و ارزش خاصی، قائل بودند که همواره پیشرو باشد و با پیشرفت، نوآوری و خلاقیت بروز و ظهور کند. درجا زدن نداشته باشد و به دور از کپی‌برداری و تقلید حرکت کند. همواره سعی می‌کردند کارهای تازه‌تر، سازنده‌تر، اثرگذارتر و کارهایی که در ارتباط با مردم قرار بگیرد و حرفی برای گفتن داشته باشد و بتواند تأثیرگذار و کمتر به ظواهر بپردازد را در دستور کارشان قرار می‌دادند.

اسدالله‌خان، اتابک‌اعظم و شعبون استخونی

ایرج راد در پایان تأکید کرد: تقریباً می‌توانم بگویم کشاورز در اکثر کارهایش خوب بود و سخت است که بگویم این کار این بازیگر پیشکسوت خوب بوده و دیگری ضعیف و معمول بوده است. هر هنرمندی فراز و فرودی در طی دوران کاری‌اش دارد اما او را می‌توانم استاد شخصیت‌پردازی و ایفای نقش‌های متفاوت بنامم که هر کار او در مقطع دوران زندگی‌اش، کلاس درسی بوده که می‌توان به انتخاب نقش‌های متفاوت و گریم‌های سخت رسید. واقعاً نمی‌توان برای هیچ‌کدام از این نقش‌ها مرزبندی کرد؛ همان‌طور که اسدالله‌خان، اتابک‌اعظم و شعبون استخونی برای همه فراموش‌نشدنی و دوست‌داشتنی‌اند از این دست آثار، محمدعلی کشاورز زیاد دارد که می‌توان سال‌ها با آنها زندگی کرد.

 

………………………………….

گزارش و گفت‌وگوها: مجتبی برزگر

 

بیوگرافی محمدعلی کشاورز + علت درگذشت

کلیدواژه : محمدعلی کشاورز
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید