شنبه , ۳ آبان ۱۳۹۹
کیست تخمدان چیست + راههای پیشگیری و درمان

کیست تخمدان چیست + راههای پیشگیری و درمان

کیست تخمدان کیسه ای پر از مایع است که در داخل یا سطح تخمدان تشکیل می شود. هر زنی دارای دو تخمدان در هر طرف رحم است که هر کدام تقریباً اندازه یک بادام دارد. تخمک در تخمدان ها رشد و بالغ می شود. در طی سالهایی که یک زن قادر به بچه دار شدن است ، این تخم ها در چرخه قاعدگی رها می شوند. همه زنان در بعضی از نقاط زندگی کیست تخمدان دارند.
بیشتر این کیست ها هیچ دردی برای بیمار ایجاد نمی کند و به خودی خود بعد از چند ماه از بین می روند. با این حال ، برخی از این کیست ها (به ویژه اگر آنها پشت سر هم) ممکن است منجر به علائم جدی شود. برای اطمینان از سلامتی آنها ، زنان باید تحت آزمایش های مختلف (مانند سونوگرافی و ماموگرافی) قرار بگیرند تا از علائمی که نشان دهنده بیماری های پنهان و خطرناک است آگاه باشند.
تخمک گذاری چیست؟

تخمک گذاری با واکنش های زنجیره ای هورمون ها کنترل می شود که از هیپوتالاموس مغز رها می شوند. به عنوان بخشی از چرخه قاعدگی یک زن ، پارگی فولیکول ها و تخمک از تخمدان رها می شود. فولیکول ها کیسه های کوچکی در داخل تخمدان ها هستند که جنس مایع مانند دارند و شامل گامت های ماده یا تخم مرغ هستند. این فرآیند ، یعنی آزاد شدن تخمک از تخمدان به داخل لوله فالوپ ، تخمک گذاری نامیده می شود.
علل کیست تخمدان

بعضی اوقات ، فولیکول ها در هنگام تخمک گذاری پارگی نمی کنند و تخمک را رها نمی کنند ، در عوض مایع بیشتری در داخل آنها ذخیره می شود و به کیست فولیکول تبدیل می شوند. در موارد دیگر ، فولیکول تخمک را آزاد می کند ، اما به جای حل شدن ، کیسه دوباره بسته می شود و با خون و مایعات دیگر پر می شود. به این نوع کیست “corpus luteum cyst” یا “corpus luteum cyst” گفته می شود. کیستهایی که در هر یک از این شرایط ایجاد می شوند “کیست تخمدان عملکردی” هستند که شایع ترین کیست تخمدان هستند.
علائم کیست تخمدان

کیست های تخمدان

بیشتر کیست های تخمدان کوچک و بدون علامت هستند.

اما ممکن است بیمار علائمی مانند نفخ ، تورم ، فشار و درد در قسمت تحتانی شکم را تجربه کند. این درد می تواند ضعیف ، قوی یا متناوب باشد.
در صورت پارگی کیست تخمدان ، بیمار درد شدید و ناگهانی را تجربه خواهد کرد.
اگر کیست باعث چرخش تخمدان ها شود ، بیمار ممکن است درد شدید همراه با تهوع و استفراغ را تجربه کند.

کیست تخمدان چیست + راههای پیشگیری و درمان

برخی علائم نادر نیز شامل موارد زیر است:

درد لگن
درد خفیف در ناحیه کمر و ران
انسداد مثانه یا روده
احساس درد در هنگام رابطه جنسی
افزایش وزن غیر قابل توجیه
درد در دوران قاعدگی
خونریزی غیر طبیعی واژن
سینه های حساس
تکرر ادرار

انواع مختلف کیست تخمدان
الف) کیست عملکردی

دو نوع کیست عملکردی وجود دارد:
کیست فولیکولار

این کیست ها شایع ترین نوع کیست هستند.

هر زن دو تخمدان دارد که از آن تخم ها برای بارور شدن با اسپرم وارد رحم می شوند. تخم مرغ درون فولیکول ساخته شده است ، که حاوی مایعات است و از تخم در هنگام رشد محافظت می کند. وقتی تخمک رها شد ، فولیکول ترکیده می شود. در بعضی موارد ، فولیکول مایع را درون آن تخلیه نمی کند ، یا بعد از آزاد شدن تخمک جمع می شود یا اصلاً تخمک آزاد نمی کند. در این موارد ، فولیکول دوباره از مایعات پر شده و یک کیست فولیکول تخمدان را تشکیل می دهد. کیست ها می توانند در هر زمان بطور خودبخود شکل بگیرند و بعد از چند ماه به تنهایی از بین بروند.
کیست لوتئال

این نوع کیست نادرتر از نوع قبلی است.

پس از آزاد شدن تخمک از فولیکول ، بافتی به نام corpus luteum باقی می ماند. کیست لوتئال هنگامی که جسم لوتئوم با خون پر می شود ، شکل می گیرد که پس از چند ماه از بین می رود.

اما در صورت پارگی یا پارگی این کیست ها می توانند باعث درد داخلی و خونریزی شوند.

ب) کیست پاتولوژیک

دو نوع کیست وجود دارد:
کیست درموئید (تراتومای کیستیک)

کیست های ترموئیدی معمولاً خوش خیم هستند و از سلول های تشکیل دهنده تخم مرغ تشکیل شده اند. این کیست ها فقط با جراحی برداشته می شوند و رایج ترین نوع کیست پاتولوژیک در زنان زیر ۳۰ سال است.
آدنوم کیست

کیستهای آدنوما همچنین کیست تخمدان هستند که از سلولهای بیرونی تخمدانهای اطراف آن ساخته شده اند. برخی از این کیست ها حاوی مایعات ضخیم و مخاطی هستند ، در حالی که برخی دیگر از آب پر شده اند. این کیست ها به جای رشد در داخل تخمدان ، معمولاً توسط یک جزء ساقه مانند به دیواره خارجی تخمدان متصل می شوند ، که می تواند منجر به رشد قابل توجه شود. کیست آدنوما به ندرت می تواند سرطان زا باشد و باید از نظر جراحی برداشته شود. این کیست ها در زنان بالای ۴۰ سال شایع است.
کیست تخمدان در دوران بارداری

ممکن است کیست تخمدان در دوران بارداری ظاهر شود ، که اغلب در سونوگرافی های قبل از تولد تشخیص داده می شوند و اغلب خوش خیم هستند و نیازی به جراحی ندارند. اما اگر بدخیم باشند ، باید پارگی ، پیچ خوردگی (چرخاندن کیست یا اختلال در خونرسانی) و اندازه بزرگ کیست (به طوری که برای جنین مشکل ساز باشد) فوراً جراحی شود.
جلوگیری

اگرچه راهی برای جلوگیری از کیست تخمدان وجود ندارد ، اما آزمایش منظم می تواند در تشخیص زودهنگام بیماری تخمدان به شما کمک کند. همچنین باید از تغییر در دوره های قاعدگی و علائم غیرمعمول قاعدگی (که چند ماه به طول می انجامد) آگاه باشید و در مورد مشکلات نگران کننده با پزشک خود صحبت کنید.
درمان کیست تخمدان

اگر کیست تخمدان به خودی خود از بین نرود و بزرگتر نشود ، ممکن است پزشک برای  کوچکتر شدن کیست ، روشهای زیر را توصیه کند.

قرص های ضد بارداری

اگر تخمدان های شما کیستیک باشد ، پزشک ممکن است قرص های ضد بارداری را برای جلوگیری از تخمک گذاری و جلوگیری از شکل گیری کیست جدید تجویز کند. این قرص ها همچنین می توانند خطر ابتلا به سرطان را کاهش دهند. خطر سرطان در زنان یائسه بسیار بیشتر است.
لاپاروسکوپی

اگر کیست شما کوچک باشد و نتایج یک آزمایش ویدیویی نشان می دهد که شما در معرض خطر سرطان هستید ، پزشک ممکن است برای برداشتن کیست دستورالعمل لاپاروسکوپی را انجام دهد. عمل جراحی شامل جراح است که برش کوچکی در نزدیک ناف و سپس قرار دادن وسیله ای در شکم برای برداشتن کیست دارد.
لاپاراتومی

اگر کیست شما بزرگ باشد ، پزشک شما می تواند با برش بزرگی در شکم شما آن را از بین ببرد. سپس کیست نمونه برداری می شود. اگر کیست سرطانی تشخیص داده شود ، ممکن است هیسترکتومی برای خارج کردن رحم و تخمدان ها انجام شود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *